Giriş Yap

Adem Apak

Yazar
8.8
424 Kişi
Unvan
İslam Tarihi Profesörü
Doğum
Bursa, Türkiye, 1970
Yaşamı
1970 yılında Bursa-Orhaneli'de doğdu. 1988'de Bursa Îmam-Hatip Lisesi'nden, 1992'de Uludağ Üniversitesi ilahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Bir yıl sonra İslâm Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı'na Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1995 yılında "Hz. Osman Dönemi Emevî İdareci­leri" isimli tez ile yüksek lisansını tamamladı. 1999 yılında "Amr b. el-As (Hayatı-Şahsiyeti-Devlet Adamlığı)" konulu araştırmasıyla doktor oldu. 2001-2002 ve 2004-2005 öğretim yıllarında Türkmenistan Mahdumku-li Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevinde bulundu. Mayıs 2005'te doçent, 2011 yılında profesör unvanı aldı. 2007-2008 eğitim öğretim döneminde Şam'da alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. Halen Uludağ Üni­versitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini sürdürmekte­dir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İncelemeler

Tümünü Gör
544 syf.
·
42 günde
·
7/10 puan
Ne‘yin Tarihi?
Bir türlü cevaplarından tatmin olmadığım bir kaç sorum var. Sorularım şunlar: “İslam Tarihi neyin tarihini araştırıyor? İslamiyetin tarihini mi, Müslümanların tarihini mi?” Şayet islamiyetin tarihini araştırıyorsa bu tarih Abbasiler ile bitmiş değil, yok Müslüman tarihini araştırıyorsa, Müslümanlar da Abbasiler’in yıkılmasıyla tarih sahnesinden silinmiş değiller. İslam Tarihinin alanını Müslüman Devletler oluşturuyorsa yahut Halifelik makamı ve Halifenin yönetimi temel kıstas ise böylesi bir durumda da Osmanlı dahil bir çok devletin bu kapsama dahil edilmesi gerekmez mi? O halde İslam Tarihi alanının konusunun temel kıstası nedir? Hem halifenin hem de halkın Arap olduğu müslüman devletler mi? Bu tartışmaları not etmekle birlikte kabul görmüş islam tarihi alanını merkeze alarak esere dair değerlendirmelerimi de kaydetmek istiyorum: Bu eser, kabul edilen islam tarihi alanının son konusu olan Abbasiler dönemini ihtiva etmektedir. Ensar Yayınlarının “Ana Hatlarıyla” serisinin bir gereği olarak eser, akademik usullere riayet edilerek hazırlanmış fakat bu akademik usule rağmen sade bir üslup tercih edilerek vücuda gelmiş. Eserin temel hazırlanış gayesi; İlahiyat, İslami ilimler ve Fen Edebiyat fakültelerinde okutulan İslam Tarihi dersine materyal olabilmesi olduğu için alanla ilgili doyurucu bir mahiyete sahip. Bu haseple eserin bilgisel yoğunluğu ve ayrıntıları okuyucuyu biraz yorabilir diye düşünüyorum ama bu yoğunluğun olaylar arasında kurulan bağlantılar ile törpülenmiş olduğunu da belirtmem gerekiyor. Eserin bana göre en olumlu niteliği ise Adem Apak hocanın entelektüel donanımından taşan yorumları. Hoca, tarihi olayları bilimsel usule riayet ederek objektif bir şekilde sunmakla beraber olayları da yetkin yorumlarından mahrum bırakmamış. Bu realite de eseri hem sıkıcı bir ansiklopedik eser olmaktan kurtarmış hem de okuyucunun dünya görüşüne büyük katkılar sunmasına neden olmuş. Eseri ve seriyi, bütün kitap severlere öneriyorum.
Adem Apak
Anahatlarıyla İslam Tarihi 1
Ana Hatlarıyla İslâm Tarihi 2
Anahatlarıyla İslam Öncesi Arap Tarihi ve Kültürü
Ana Hatlarıyla İslam Tarihi 4
8.9/10 · 274 okunma
Reklam
555 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İslâm Tarihi
Tek taraflı, sadece yüceltmelerin ve abartmaların yer aldığı İslam Tarihi okumalarından sıkıldıysanız bu kitap tam size göre. Yazar objektif olarak tarihi anlatmaya çalışmış. Bence çok da güzel olmuş.
Ana Hatlarıyla İslam Tarihi 4
8.9/10 · 274 okunma
1 yorumun tümünü gör
Üniversite de vize ve final de sorumlu olduğumuz kitabı şimdi bir tarih öğretmeni olarak yeniden okumaya başladım. Tarihçi gözüyle kitabı yeniden incelemek ve yorumlamak ayrı bir manevi hissiyatı oluşturdu.
Ana Hatlarıyla İslam Tarihi 1
8.9/10 · 534 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42