1000Kitap Logosu
Agah Özgüç

Agah Özgüç

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
39 Kişi
95
Okunma
9
Beğeni
893
Gösterim
Unvan
Türk Eleştirmen, Gazeteci Yazar
Doğum
İstanbul, Türkiye, 1932
Yaşamı
Haydarpaşa Lisesi'nden mezun olan Özgüç, 1950'li yıllarda Attila İlhan'ın etkisiyle birçok edebiyat dergisine şiir ve denemeler yazdı. Profesyonel gazeteciliğe geçişi 1961 yılında oldu. O yılların Artist, Sinema, Ses, Perde gibi magazin, sinema dergilerinde yazıları çıktı. Bir takım yazılarında ve bazı kitaplarında "Berna İlhan" takma adını kullandı. Türk basınında yer alan yayın organlarının hemen hemen tümünde yazıları yer aldı. Türk sinema tarihini aydınlatan binlerce belge, bilgi ve dokümanı arşivledi. 40 yıldan fazla süredir sadece yazarlıkla geçinmesine karşın, sarı basın kartını mesleğinin 40. yılında alabildi.İlk evliliğinden 2 oğlu ve 1 kızı bulunmaktadır. Birçok kitap yazıp yayımlayan ve Sinema tarihine çok önemli katkılarda bulunan Özgüç, Mega Movie, Popüler Tarih ve Milliyet Sanat Dergisi’nde yazıyor ve kitap çalışmalarına devam ediyor.
Türk Sineması
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cahide Sonku
OKUYACAKLARIMA EKLE
Arkadaşım Yılmaz Güney
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türk Sinemasında On Kadın
OKUYACAKLARIMA EKLE
Afişlerle Türk Sineması
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türkan Şoray
OKUYACAKLARIMA EKLE
1000 Karede Türk Sineması
OKUYACAKLARIMA EKLE
Şiirlerle Sinema
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türlerle Türk Sineması
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türkiyede Kiralık Kızlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türk Sinemasında İstanbul
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yalnız Adam
Türk Sineması'nı inceledi.
170 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Türk sineması (Yeşilçam) hiç bir film senin filmlerinin eline su dökemez Erotizm, Macera, Komedi her şeyine hayran kaldığım Dünyanın en güzel kadınları Hülya Koçyiğit, Hülya Avşar, Müjde Ar, Gülşen Bubikoğlu ve niceleri tüm güzellerin buluştuğu bir sinema bilinen ismiyle Yeşilçam Komedinin ustaları Kemal Sunal Şener Şen Ali Şen ve niceleri... Türk sinemasına bir zaman yolculuğu yapmak istiyorsanız okuyun içinde izlemediğim bir çok filmin isminide not aldığım bir kitap oldu. Yeşilçamı seviyorsanız ve tarihini merak ediyorsanız kesinlikle okuyun.
Türk Sineması
8.9/10
· 26 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
вεтüʟ.
Cahide Sonku'yu inceledi.
88 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Uzun zaman sonra yeniden inceleme yapmak istedim. Cahide Sonku... İkon bir sinema yıldızı, ve Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni. Böyle birinin hayatını okuduğum ve kendisini tanıdığım için şanslı hissediyorum. Sinemayla hep bir yakınlık duymuşumdur, ve ileride de bu yönden ilerlemek istediğimden dolayı okuduğum ilk sinema kitabının bu kitap olması güzel bir ânı oldu benim açımdan. Fırsat bulan bence bir göz gezdirsin derim... Bu parlak dünyaya olan bakış açımı sayende daha çok genişlettim Sonku, huzur içinde yat güzel kadın.
Cahide Sonku
9.0/10
· 11 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
20
ilker Görkem
Arkadaşım Yılmaz Güney'i inceledi.
110 syf.
Yılmaz Güney'in bir zamanlar yakın dostuluğu olan Agah Özgüç'ten, kısa bir biyografi... Kitap Güney hakkında -özellikle sinemaya başladığı dönemler- gerçekten ilginç bilgiler barındıyor. Buna rağmen başarıları ve hayatının son dönemleri biraz hızlı geçilmiş gibi geldi. Yine de bu çalışma Güney'in filmlerini daha dikkatle tekrar izlememi sağlayacaktır.
Arkadaşım Yılmaz Güney
Okuyacaklarıma Ekle
3