Ahmet Akbaş

Ahmet Akbaş

YazarÇevirmen
8.8/10
60 Kişi
·
234
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
600 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Benzeri Olmayan Adam: “Şehit İmam Hasan El Benna”

İslam ümmetinde eşi benzeri görülmemiş devasa bir şahsiyet: “Hasan El Benna.” Aylarca bu kitaba inceleme yapmak için bekliyordum. Fakat bir türlü kendimde bu satırları yazabilecek kabiliyeti ve gücü bulamıyordum. Çünkü yazacağınız kişi Şehit İmam. Ne yazarsanız eksik kalacak. Ne kadar iyi anlatsanız bile onun hayatı ve mücadelesinin yanında anlattıklarınız sönük kalacak. Siz ne kadar söz ile dava deseniz de onun gibi davasını kanıyla ispatlayan biri karşısında sözlerinizin tahakkümü kalmayacak. Kalplere tesir etmeyecek. Vel hâsılı kelam hala bile yazmaktan hayâ ettiğim, kararsız kaldığım büyük dava adamı Hasan En Benna’dan söz edeceğiz.

Peki, neydi onu eşsiz kılan. Büyük, İmam, Önder en güzeli de yaratılmışların en üstünlerinden şehitlik mertebesine ulaştıran.

İmam yaptıkları ile İslam Ümmetini yeniden inşa etmiş. Yeni nesillerin yeniden Saf İslami hareketle tanışmasını sağlamıştır. Halifeliğin dünya sahnesinden çekilmesinden sonra maalesef birçok konuda İslam toplumu geride kalmış ve sorunlar yaşamıştır. Bu sorunlarından en büyüğü de İslami hareketi gelecek nesillere taşıyacak binanın yıkılması olmuştur. Fakat İmam bütün bir ömrünü bu yola harcayarak İslami hareketinin binasını yeniden inşa etmiş. Bunu tüm dünyaya yaymayı başarmıştır.

17 Ekim 1906’da Mısır’da doğan İmam, dini ve ilmi yönden köklü bir aileye mensuptu. Böyle bir ailede büyümesi kısa zaman içinde İslami bilgileri edinmesine vesile oldu. 15 yaşına bastığında Kuran hafızı olduğu bilinmektedir. Henüz öğrencilik yıllarında kendi arkadaşlarıyla beraber “Kötülüğe Karşı Mücadele” adında bir teşkilat kurarak toplumdaki kötü gidişata dur demek istemiştir.

Öğrencilik yılları bittiğinde ise İslam dünyasında maalesef her türlü fesat başını almış yürümüş, haramlar helal hale getirilmiş. Özelikle 1924’de hilafetin kaldırılmasıyla bu durum giderek artmıştı. Müslüman ülkeler giderek bölünmüş. Her ülkeyi bir diktatör yönetmeye başlamış. Yıllarca güzelliklerle anılan İslam Ülkeleri zulümlerle, adaletsizliklere, kötülüklerle anılmaya başlamıştı. Batılılar sürekli İslami ve Müslümanları ortadan kaldırmak için var güçleriyle çalışıyorlardı. Böyle bir atmosfer içinde İmam bu sorunlara karşı İslam Ümmeti için çözüm arıyordu.

Günlerce çözüm düşündükten sonra çok güvendiği altı arkadaşını yanına alarak biz “Müslüman Kardeşleriz” dedi. Böylece “Müslümanlar Kardeşler Cemiyeti”, “İhvan-i Müslimin” adıyla faaliyete başlamış oldu. Tüm ömrünü, kahvelerde zaman öldürmek için oyun oynayan insanlarla geçirdi. ALLAH’ın nasip etmesiyle o insanlardan İslam için şehit olan binlerce mümtaz şahsiyet yetiştirdi. Yıllarca köy köy, şehir şehir gezip yolda, sokakta, kahvede, evde, devlet dairesinde gördüğü bütün insanlara İslam’ı anlattı. Bu çalışmaların sonucunda kısa bir zaman içinde, Mısır’ın tümünde “İhvan-i Müslimin” şubeleri açılmış oldu. O zamanlar Filistin sorunu baş gösterince İmam, talebelerinden oluşan bir grup mücahidi Filistin’e yardım etmeye gönderdi. Bu o zaman Mısır’ın kukla başkanı tarafından kabul edilemez bulundu. Hasan El Benna 12 Şubat 1949 tarihinde cemiyetinin önünde kurşunlanarak şehit oldu.

İslam Ümmeti birçok yıldız birçok davetçi tanımıştır. Fakat davet başka bir şeydir. İnşa etmek başka bir şeydir. Bugüne kadar tanıdığımız davetçilerin davet ettiği İslami hakareti, inşa eden liderdir Hasan El Benna.

Hasan El Benna’dan sonra İslami Hareket teşkilatı bütün dünyaya yayılmış. Bütün hareketlerin temeli olmuştur. Kurduğu mükemmel sistemle bugün bile İslami Hareketler onun açtığı yoldan gitmektedirler. İmam yaşadığı zamanlarda şöyle bir söz söylemişti. “Şüphesiz bizim fikirlerimiz mumdan yapılmış gelinler gibidirler. Ne zaman ki onların uğrunda ölürüz işte o vakit, ruh kazanırlar, hayat bulurlar.” Kendisi söylediği bu sözün hakkını verdi Allah da onun hakkını verdi. Tüm dünya Müslümanlarına öncü olmasını sağladı. Daha ölümünün ilk günlerinde bile akıtılan kanı İslami davaya eşsiz bir başka önder daha kazandırdı. “Seyyid Kutup” Amerika’da yaşarken birden Amerikan kanallarının sevinç çığlıkları attığını, insanların kutlama yaptıklarını görür. Bunun sebebini anlamaya çalışır. Amerikalıların “Hasan el Benna” öldü diye sevindiklerini görür. Kendi kendine tefekkür etmeye başlar. Amerika gibi İslam düşmanı emperyalist bir ülkenin, bir Müslümanın öldürülmesine bu kadar sevinmesi onu düşündürür. Hasan El Benna’ın izinden gidilecek biri olduğunu düşünür. Mısır’a dönüp İhvan-i Müslimin hareketine katılır. İslam, bir yıldızın kanından yeni bir yıldız doğurur.

Elimizdeki bu kitap ise Hasan El Benna’nın ve kurduğu İhvan-i Müslimin Teşkilatının manifestosu, tüzüğü ve özüdür. Aynı zamanda bir Müslüman şahsiyetin hayat rehberidir. Tüm Müslümanların kesinlikle okuması ve hayatına tatbik etmesi gereken bir eserdir.

Dünya üzerinde İslam hakkında araştırmayı düşünen birinin, İslam’ı ve Müslümanları anlamak için okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum..

Selam ve Dua ile…


Not: Şehit İmam Hasan El Benna’nın hayatını anlattığım yerlerde yine aynı kitaptan ve “Çağımız İslam Önderleri” kitaplarından faydalanılmıştır.
600 syf.
·Beğendi
Şehit el Benna'nın gerçekten okunması gereken ve dahi insanın hayatına tam anlamıyla tatbik etmesi gereken bir eseri. Hasan el Benna nın da dediği gibi Gayemiz Allah, Önderimiz Resulullah, Anayasamız Kur'an, Yolumuz Cihad, En Büyük Arzumuz Allah Yolunda Şehit Olmaktır..

Geceler Abid Gündüzleri Mücahid sahabe efendilerimize benzemek için okuyarak tatbik edilmesi gerek bir eser.
600 syf.
·10/10
“Allah gayemiz... Peygamber rehberimiz. Kur'an Anayasamız, Cihad yolumuz, Allah yolunda can vermek en büyük temennimizdir.”

Belli bir süredir aralıklarla okuduğum bu kitap sahafların bana kattığı en güzel kitaplardan biri. Kitap için inceleme yapmamın nedeni kitabı beğenmemin yanında bu sitede okunma sayısının az olması.

Hasan el Benna'nın Risaleler kitabını okumadan önce Hasan el Benna ve Müslüman Kardeşler hakkında fazla bir bilgim yoktu. Bu kitapta Hasan el Bennanın hayatını, Müslüman kardeşlerin kuruluş aşamalarını, bu kuruluşun amacını,faaliyetlerini, Mısıra etkileri hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bunları belki sıkıcı bulabilirsiniz bende öyle düşünüyordum ama yazarın anlatım tarzı sayesinde kendimi bunları rahatlıkla okurken buldum ve bu konularda araştırma yapma gereği duydum. Tüm bunların ötesinde bu kitapta Hasan el Benna İslamın temel esaslarını ve dinle alakalı bir çok konuyu olması gerektiği gibi bana göresine girmeyerek hadis ve ayatlerle birlikte çok güzel anlatıyor. Bu kitabın bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Hasan el Benna'nın okuduğum ilk kitabı ama bu kitapla birlikte diğer kitaplarını da okumam gerektiğini anladım.

Keşke günümüzde ki çoğu İslam alimi, hoca, imam uğraşı din olan herkes Hasan el Benna gibi tüm dini konularda bu kadar açık konuşabilseler ve İslamı olmasını istedikleri gibi değil de olduğu gibi anlatabilseler.

Son olarak tekrar söylemek istiyorum Müslüman kardeşlere, Mısırın siyasi durumu gibi konulara ilgi duymasanız bile dini konuları anlatımı için bile alınıp okunabilir bir kitap.

İyi okumalar herkese :)
600 syf.
·27 günde·Beğendi·Puan vermedi
Taze bismillah inşallah.
Hayırlara vesile eylesin rab'bim.


"Ey müslüman kardeşler!
Sizler,Ne bir hâyır kuruluşu ne bir siyasi parti ne de sınırlı bazı amaçlar için kurulmuş bir heyetisiniz .
Sizler, Allah'ın nuru, peygamberin davetini haykıran yüksek bir sedasınız..."
Hasan el-Benna
600 syf.
·Beğendi
Es selamü aleyküm,
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla
"Müminler içinde Allah'a verdikleri sözde duran nice erler vardır. İşte onlardan kimi sözünü yerine getirip o oldu canını vermiş, kimi de (şehitliği) beklemektedir. Onları hiçbir şekilde (sözlerini) değiştirmemiştir.


1900'lü yılların dava adamı olan günümüze bu kadar yakın bir tarihte bizlere bu dava yolunda nasıl yürüyeceğimizi adım adım gösteren ,
“Ey gençler! Davalar ancak kendisine olan inancın kuvvetli olduğu, o yolda samimiyetin tam olduğu, o davaya olan gayretin sürekli arttığı, onu gerçekleştirmeye ve o yolda fedakârlık yapmaya sevk edecek şekilde hazırlıklı olunduğu zaman başarıya ulaşır. İşte bu dört haslet; inanç, samimiyet, gayret ve amel, gençleri diğer insanlardan ayıran özelliklerdir. Çünkü inancın temeli ‘samimiyetle tutuşan bir kalp’, samimiyetin temeli saf bir gönül, gayretliliğin temeli güçlü duygular, amelin temeli ise sağlam bir azimdir. İşte bütün bunlar ancak gençlerin özellikleridir. Bundan dolayı gençler geçmişte ve günümüzde her toplumun uyanışının direği, her uyanış hareketinde o uyanışın gücünün sırrı, her davada o davanın sancağını taşıyanlar olmuştur.” sözüyle beyan ettiklerini hayatına geçiren bu liderin yazdıkları , okuyan herkese örnek niteliği taşımaktadır.
22 yaşında 20,asrın en kapsamlı hareketlerinden birini başlatıp koskoca İhvanımüslimin’i tek başına kurdu… İdeolojisini sadece üç kahvehaneyle başlatıp dünyaya yaydı… Kahire’de camiler kapatıldı, erkekler tutuklandı. Sokaklarda sadece asker ve polisler kaldı. Cenazesi eve geldiğinde cenazeye kaldıracak erkek bulunamadığından kız kardeşi, karısı ve babası cenaze namazını defnedip kıldı. Tarihe büyük bir ekol oldu, umut oldu, örnek oldu, vücudu öldü ama adı ebedi..
Talebeliği esnasında ,’Mezun olduktan sonra ne yapmayı düşünüyorsun ?’şeklindeki bir kompozisyon sorusuna şu cevabı vermiştir;
‘’Mezun olduktan sonra biri özel, biride genel olmak üzere iki emelim vardır. Özel emelim, yapabildiğim kadar ailemi ve yakınlarımı mutlu etmektir. Genel emelim de gündüz öğrencilere, gece de babalarına dinlerinin aslını öğreten bir mürşit olmaktır.
Bu hak dava da yola çıkan tüm müslüman gençlerin kesinlikle başucu kitabı olmalı. Yazılan herşeyi iyice sindirip hayata geçirmeliyiz. Altından kalkamayacaklar için asla önermem "Ben taşın altına değil , dağın altına elimi koyarım " diyenler için vazgeçilmez bir eser olacaktır .
680 syf.
·Puan vermedi
Kitap 680 sayfa :) bu önemli mesleyi dile getirmeden başlamak istemedim :)

-Bizim hedefimiz, İslam islam islam diye dünyaya seslerini duyuran, uğruna şehit olacak davaları ve yaşamak için sebepleri olan hakikatte ölü ama manâ da diri Şahsiyetler.
-Siyaset, ekonomi, ibadet, ilim, sanat, bilim, savaş-barış... halkı ilgilendiren her mesele islâm'dır diyen, bu önemli davanın savunucusu bu uğurda canını-malını feda etmiş bir lider.
Öv öv bitmez :)

Hasan El-Benna
-İlk davasına başladığı yer kahvehaneler oldu, İslam unutturulmuş, beyinler uyuşturulmuş halkına en yakın yoldan ulaşabileceği yer kahvehanelerdi...
O zamanlar ingiliz tarafından işgal edilmiş olan mısır zor durumlar altında ve bir çok insan işsiz, aç ve eğitimsizdi.
Bu sömürgeye, asimile olmayı kabullenemeyen mısır halkından bir kaç (bilinçli müslüman) baş kaldırmaya ve halkı tekrar dinine döndürmeye and içmişti...

-Mart 1928 İhvan-ı müslim'in kuruluş yılı.
Arkadaşları hafız Abdulhamid, Ahmet El-husri, Fuat İbrahim, Abdurrahman Hasebullah, İsmail izz, Zeki El-Mağrib
bu yola baş vurdukları şahsiyetlerdir ve bu kadro tammamen kahvehanelerden kazandığı kişilerden oluşuyordu...

-İhavn-i müslim adını almaları da
Üyelerden birisi 'kendimize ne ad vereceğiz?' diye sorunca:
Benna;
"Biz İslam'a hizmet etme yolunda kardeş olan kimseleriz. O hâlde biz müslüman kardeşleriz (ihvân-ı Müslimîn)."
Cevabını verdi.

Kalpte İhlas olunca isterse niyeti kötü olsun varacağı yer zaferdir.
(Üstad'ın talebesi :))

Hasan El-Benna'nın amacı Allah rızası idi ve gayesi muzzamdı.
Nitekim çok büyük kitlelere ulaştılar. Kuran kursları açtılar, camiler yaptılar. El sanatı, dokuma atolyeleri kurdular, gençler için bir çok sanatsal faliyetler yaptılar. Hatta başka ülkelere bile cemaatlerini kurdular. Kudüs en başta geliyordu.
Amaçları İslâm'ı birtek kendi ülkelerin de değil, bütün İslam ülkerin de zafere ulaştırmaktı.

Ama bu büyümeyi fark eden kendi vatanının tekrar bilinçlenmesi ve dirilmesine hoşnut olmayan hainler bir gün suikastle Hasan El-Benna'yı şehit ettiler. Ne yazık ki vurulduğu zaman vefat etmemiş hatta hastanede de durumu riskli olmadığı halde Hasan El-Benna'yı hastane odasına hapsederek kan kaybından ölümüne sebep oldular.
Yalnız Allah( cc)'in de dediği gibi
"Onlara ölü demeyin, onlar dirirdirler."

-Gaye; islam, hedef; yeniden dirliş, Allah'ın dinini Allah için yeşertmek. Şuurlu bir nesil.

Sorucam soru şu; Biz ne uğruna ölücez, bu hayatta ki amacımız ne? Çocuklarımıza ve bizden sonra gelecek olan nesle "Biz sizin için şunun mücadelesini verdik." diyebileceğimiz ne gibi mücahitlik yaptık?..
Yada bu yaşadığımız hayat ile Allah'ın Rızasını kazanabilecekmiyiz?

Selametle
110 syf.
·1 günde
Cennetle müjdelenen kadınlar hakkın da bilgi veren çok güzel bir kitap. Ayetlerle ,hadiselerle örnek vererek bize onlari tanitiyor. Allah bizi de doğru yoldan ayırmasin. Cennete girmeyi nasip etsin inşallah .
Okumak isteyenlere tavsiye edilir .
600 syf.
·2 günde·8/10
Şahit olduk ya Rab, bu eserin sahibi senin kutlu yolunda mücadele etti ve şehit oldu. Sen sehadetini kabul eyle. İmam Hasan el Benna'nın bu eserinden ömrüm yetiği kadar nasiplenmek niyetindeyim.
600 syf.
·12 günde
Kitap, Hasan el- Benna'nın en önemli eserlerinden diyebiliriz. İçeriğinde; davetimiz, İslam'ın yönetim- yönetici- ekonomi- eğitim vb. ilkeleri, İslam'ın kadına bakışı, İhvan'ın çizgisi, metot ve ilkeleri (ihlas, amel, itaat, fedakarlık vb.) konuları çok güzel ele almış. Kitap akıcı olmakla birlikte insanı yoran bir üslubu yok. İslam'ın tüm özelliklerini en yalın haliyle bir davetçi misyonuyla çok güzel anlatmış. Son bölümünde de zikir konusuna yer vermiş. Kalınlığından korkmadan kesinlikle okunması gereken bir kitap Sonunda iyi ki İslam diyeceksiniz

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 234 okur okudu.
  • 34 okur okuyor.
  • 164 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.