Ahmet Apaydın

Ahmet Apaydın

YazarDerleyen
10.0/10
4 Kişi
·
12
Okunma
·
2
Beğeni
·
87
Gösterim
Eminönü, eskiden beri bir cazibe merkezi olagelmiştir. İstanbul'un fethinden sonra, şehre gelen malların kontrol altına alınabilmesi için bir Gümrük Eminliği binası yapılmış. Bundan dolayı bu mahalleye "Eminlik Önü" denmeye başlanmış. Zamanla halk yakıştırmasıyla bu isim, bugün de kullanılan "Eminönü" şekline dönüşmüş.
Ahmet Apaydın
Sayfa 99 - Yedikıta Kitaplığı
" Müşteri dört bir taraftan sözlerle, işaretlerle çağırılır. Rum tüccar, biraz da azametli bir tavırla seslenir; aynı derecede hilekâr ama daha mütevazı görünen Ermeni mübalağalı bir hürmetle celbetmek ister; Yahudi satacağı şeyleri kulağınıza fısıldar; dükkânının eşiğinde bir mindere bağdaş kurup oturan ağırbaşlı Türk ise ancak gözleriyle davet eder ve işi kadere bırakır."
Ahmet Apaydın
Sayfa 221 - Yedikıta Kitaplığı
... ölçülü bir yerleşim, tabiata meydan okuya değil, onunla bütünleşen, tarih ve coğrafyanın izlerini yansıtan bir şehir herkesin hakkı değil mi?
Ahmet Apaydın
Sayfa 141 - Yedikıta Kitaplığı
İstanbul'da kalan eserlerin ihtişamına kapılmamak mümkün değilken gidenlerin hüznü yeter bize...
Ahmet Apaydın
Sayfa 111 - Yedikıta Kitaplığı
"Bu şehirde yaşayan müslümanlara ne mutlu!" deyip Peygamberimiz'in(s.a.v.) İmam Buhari'nin rivayet ettiği şu hadisiyle onları müjdeliyor:
'Ashabımdan bir beldede vefat eden kimse,o belde halkı için kıyamet gününde bir kumandan ve nurdur.'
224 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Payitaht İstanbul çok merak ettiğim bir kitaptı. Bu ay boyunca arada açıp açıp bir bölüm okuyarak bitirdim. Kitap, Yedikıta dergisinin muhtelif sayılarındaki İstanbul ile ilgili yazılardan derlenmiş. Ünlü ressamların eski İstanbul manzaralarıyla da desteklenince ortaya harika bir eser çıkmış. Daha önce duymadığım pek çok bilgi edinmiş oldum. Baskı kalitesi de takdire şayan.
Yeditepe'de tarihî bir seyahate çıkmak isterseniz Payitaht İstanbul'u tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Apaydın
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.