Ahmet Fatih Yılmaz

Ahmet Fatih Yılmaz

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
1
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Ahmet Fatih Yılmaz
Unvan:
Yazar
“Scottie, Madeleine’e dönüştürmek istediği Judy’nin Madeleine olduğunu sonunda anladığında, kendisini ele geçiren öldürücü öfke, aldanmış Platonistin, mükemmel bir kopyasına dönüştürme(k) istediği orijinalin, kendinde, bir kopya olduğunu fark ettiği zamanki öfkesidir. Buradaki şok, orijinalin saf bir kopyaya dönüşmesi değil; -ki bu, Platonizmin bizi her zaman uyardığı standart bir aldanmadır - kopyanın (öyle kabul ettiğimizin) orijinal çıkmasıdır.”
Ahmet Fatih Yılmaz
Sayfa 41 - Çizgi Kitabevi
Tarkovski’nin izini sürdüğü şeyler, insanın ve doğanın varoluşuna dair görünüşlerdir: “Hayat, var olmak için kendine koyduğu hedeflere uygun bir ruh geliştirmesi için insana tanınmış bir süreden başka bir şey değildir.”
Ahmet Fatih Yılmaz
Sayfa 65 - Çizgi Kitabevi
İnsanın iç dünyasına, özüne ait meseleler, katı maddeci, materyalist bir bakış açısıyla, salt dünyevi ya da bedensel kaygılar üzerinden yapılan yorumlarla anlaşılamaz.
Ahmet Fatih Yılmaz
Sayfa 14 - Çizgi Kitabevi
Tarkovski’ye göre sinema veya daha genel olarak sanat, hakikati aramak için, Tanrı için yapılması gereken bir şeydir. Sanat eserinden alınan hazla, dinsel deneyimler arasında paralellikler vardır.
Sanatın amacı da, her şeyden önce insanı ölüme hazırlamak ve iç dünyasının gizli kalmış yönlerini ona tanıtmaktır.
Ahmet Fatih Yılmaz
Sayfa 10 - Çizgi Kitabevi
Tarkovski’ye göre, insan içsel bir özgürlükle doğmuştur ancak bunu kullanmak için cesaretini toplamak zorundadır. Dünyayı değiştirmeden önce insan kendini, manevi varoluşunu ve iç dünyasını değiştirmelidir. Sanatın toplumsal işlevi ancak ikincil bir amaç olabilir.
Ahmet Fatih Yılmaz
Sayfa 65 - Çizgi Kitabevi
Cemil: Bir hakikat ehline göre, varlığın özü buğday tanesidir. Üstat, buğdayın karnındaki çizgiden de bahseder. Bu çizgi elif harfidir. Elif hem ayırır hem birleştirir.
Erol: Neyi ayırıyor?
Cemil: Dişiyle erkeği, ruhla bedeni, batınla zahiri... Buğdayın sırrı bu çizgide yatar. Bu aynı zamanda aşk çizgisidir. Her şeyi birleştiren çizgi... Kâinatta ne varsa hepsi insanda mevcut profesör. Ayrılık gayrılık yok.
Erol: Yani insanda her varlıktan bir nüve mi var, bunu mu diyorsunuz?
Cemil: Tüm kâinat insandır.
Erol: Her şeyde de insandan bir parça var!
Cemil: Evet... İnsan parçacığı...
Ahmet Fatih Yılmaz
Sayfa 52 - Çizgi Kitabevi
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Fatih Yılmaz
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.