Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Ahmet Günbaş

Ahmet GünbaşFoça'da Aşkla yazarı
Yazar
Derleyen
7.5/10
100 Kişi
147
Okunma
11
Beğeni
2.647
Görüntülenme

Hakkında

1953 yılında İzmir'de doğdu. Gazetecilik Yüksekokulu mezunu. Yaz-maya, Demokrat İzmir gazetesinin 'Edebiyat ve Sanat' sayfasında başladı. 1976 Martında Hüseyin Yurttaş, Ali Rıza Ertan ve Mehmet Kadri Sümer'le Dönemeç dergisini kurdu. Şiirin yanı sıra eleştiri ve denemeleriyle görünen Günbaş, son yıllarda kitap tanıtım yazılarıyla ünlendi. Şiirde; 1979 yılı Hasan Tahsin Şiir Yarışması ile 1998 yılı İbrahim Yıldız Şiir Ödülü'nde mansiyon, Mülkiyeliler Birliği Vakfı'nca 2000 yılında düzenlenen Şinasi Özdenoğlu Şiir Yarışması'nda üçüncülük aldı. Eleştiride ise 1982 yılında Yarın dergisinin ortaya koyduğu Gençlik Ödülleri'nin Şiir Eleştirisi dalında başarı ödülüne değer görüldü. 2000 yılının başında yayımlanan Agora dergisinin de kurucuları arasında bulunan yazar, zaman zaman edebiyat yaşamından uzak kaldı.
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1953

Okurlar

11 okur beğendi.
147 okur okudu.
1 okur okuyor.
37 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Şair olmak zarar ömre" demiş Ahmet Erhan. Belli ki şairlikten yana yaralı. Tek dizelik yakınmanın derinliğine inersek soylu bir yalnızlıkla karşı karşıya kalırız.
Sayfa 5 - Hayal YayınlarıKitabı okudu
Reklam
Say ki adamlıktan öteyim Delik deşik olmuşum sabıkadan Yanımda tomarla şiirlerim Gelir misin?
Sayfa 51 - Hayal YayınlarıKitabı okudu
Bu dünyaya uyamıyorum...
" Kimse suçlu değil. Hepsini kendim hazırladım. Kimse sorumlu değil. Nedeni: Bu dünyaya uyamıyorum." şeklinde bir mektup bırakıp siyanür dö potasyum alarak intihar eder.( Can İREN)
Sayfa 53 - Hayal YayınlarıKitabı okudu
İsmimi sorsan bilemezdim öylesine doluydum yorgundum İşaret parmağına saçların dolanıyordu Susuyordun Sustukça seviyordum
Sayfa 63 - Hayal YayınlarıKitabı okudu
Bahar çarpmış sanmaz mı seni böyle görenler Göğsüne bastırdığın rüzgara aldanarak Biraz dikkat n’olur incinmesin şiirler…
Ahmet Günbaş
Ahmet Günbaş
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
191 syf.
10/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Her Ölüm Erken Ölümdür demiş Cemal Süreya Bu kitapta da adından da anlaşılacağı üzere erken ölen şairlerin ölüm nedenleri ve bir kaç şiirleri yer alıyor. Bazıları verem, kanser,kalp rahatsızlığı,uçak düşmesi, trafik kazası nedeniyle ölürken ilginç ölümler de olmuş mesela Abdülkadir Bulut ' un minibüs kapısının açılıp dışarı fırlayarak ölmesi gibi Ender Sarıyatı' nın boşandığı eşinin evlendiği gün de akciğer ödemi patlaması sonucu ölmesi Rüştü Onur ciğerinden kan gelip boğularak ölmesi Orhan Veli Kanık ve Arkadaş Zekai Özger in çukura düşerek ölmesi Madımakta Behçet Aysan, Uğur Kaynar ın ölmesi Bununla birlikte 70'lerde 24 yaşında faili meçhul bir cinayete kurban giden Gani Bozarslan Yazıhanesinde silahlı saldırıda ölen Ceyhun Can' a yer verilmiştir. Ve intihar eden şairlerimiz * Can İren, İlhami Çiçek, Soysal Ekinci, Hüseyin Alacatlı *Özge Dirik, Nilgün Marmara evinin camından atlayarak *Kaan İnce kaldığı otelin 4. katından atlayarak *Yetik Ozan kaldığı otelde kendini asarak *Kemal Taştekin evinin kalorifer borusuna kendini asarak *Can Tanyeli altın vuruş yaparak intihar etmiştir. Az kişinin okuduğunu gördüğüm için yazdım bu satırları. Yaşarken değerini bilemediğimiz şairlerimizi bari şimdi tanıyıp şiirlerini okuyalım diye yazılmış bir incelemedir.
Erken Ölümlü Şairler Antolojisi
Erken Ölümlü Şairler AntolojisiAhmet Günbaş · Hayal Yayıncılık · 201313 okunma
128 syf.
10/10 puan verdi
·
22 saatte okudu
Yeter ki İzmir olsun ne bulsam okuyorum.
Ahmet Günbaş
Ahmet Günbaş
ne güzel anlatmış Foça yı . Emekli gazeteci Olcay Durmaz ve ailesinin, Foça ' ya gitmeleri ile başlıyor kitap. Foça yı ve oraya nefes veren yerleri, Foça nın tarihini ve orada yaşayan edebiyat ustalarını da tanıyorsunuz.
Foça'da Aşkla
Foça'da AşklaAhmet Günbaş · Yakın Kitabevi · 202315 okunma
104 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
YÜREK YAKAN BİR ÇEKİRDEK
“Mezarlıklar Müdürlüğü’nde tek başına!.. Annem az ötemde, ölüler sırasında!.. Tabutu başında nöbetteyim. Burada herkes ölü gibi. Değilse de bir parça ölüye benziyor. Donup kalıyorsun birden. Anladım ki ben de ölüyüm. Tıkır tıkır bir ölmektir gidiyor. Sanki ölülerden dilekçe alıp gereğini yapıyorlar. Geceden beri ölüyüz zaten! Annemin o güzel yüreciği üç kez çalıştı ve durdu. Sonra hep birlikte ölüverdik.” Daha çok şiirleriyle tanıdığım ve eşsiz dizeleriyle sadece yürekleri değil, zihinleri de titreten yazın insanı Ahmet Günbaş öykülerden oluşuyor (!) diye nitelendirilen “Ateş Çekirdeği” adlı son yapıtında yine derinden yakalıyor okuru. Öyle yazılar ki deneme, eleştiri, anı, söyleşi türlerinin bir karması sanki. Okurken bilmediğim dönemlere götürüyor beni, yeni şeyler öğreniyorum ama şiir tadında. Salt klasik öyküler okuyacağım diye düşünmeden dalın içine “Ateş Çekirdeği”nin, aman dikkat kalbiniz yanmasın!
Ateş Çekirdeği
Ateş ÇekirdeğiAhmet Günbaş · Hayal Yayınları · 20204 okunma