Akın Alıcı

Akın Alıcı

YazarDerleyen
7.3/10
247 Kişi
·
820
Okunma
·
24
Beğeni
·
2.712
Gösterim
Adı:
Akın Alıcı
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1974
Yazar Akın Alıcı, 1974 yılında Almanya’da doğdu. İlköğrenimini Kayseri’de, liseyi İstanbul’da tamamladı. İşletme Fakültesini bitirdikten sonra yazdığı Hayata Yön Veren Sözler adlı ilk kitabı (Epsilon Yayınevi) 2003 tarihinde yayımlandı. Haftalarca “en çok satanlar” listesinden inmeyen bu kitabın ardından 2004 yılında Hayata Yön Veren Öyküler (Epsilon Yayınevi) yayımlanarak ilk kitabıyla aynı listede yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 25 yıl çeşitli alanlarda görev yapan Akın Alıcı, 2018 yılında emekli oldu. Mesleki ve sosyal yaşama yaptığı katkılardan dolayı onur ödülü almaya hak kazandı.

Etkili İletişim, Sunum Teknikleri ve Eğitmen Uzmanlık Programı başta olmak üzere çeşitli kurumların sertifikalı eğitim programlarına katıldı.

Elma Yayınevi ve Epsilon Yayınevinden çıkan toplam sekiz kitabı bulunan Alıcı’nın, yazdığı kitaplar aylarca “en çok satanlar” listelerinde yer aldı.

Kitaplarında geçen öykülerden bazıları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların ders kitaplarına girdi ve kitapları, yayımlanan pek çok kitapta kaynak eser olarak gösterildi.

Dünyanın neresinde olursa olsun, bir kişi dahi olsa, onun yaşamına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Akın Alıcı, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yayımlanan Kitapları

• Hayata Yön Veren Sözler, Epsilon Yayınevi
• Hayata Yön Veren Öyküler, Epsilon Yayınevi
• Yeni Görgü Kuralları, Elma Yayınevi
• Tarihe Geçen Hazır Cevaplar, Elma Yayınevi
• Geleceğe Yön Veren Sözler, Elma Yayınevi
• Hayata Karşı Güç Bende, Epsilon Yayınevi
• Aşk Kalbin Saygısız Misafiri, Epsilon Yayınevi
• Çocuklar İçin Hayata Yön Veren Öyküler, Epsilon Yayınevi
Düşündüğünüz /Söylemek istediğiniz / Söylediğinizi sandığınız / Karşınızdakinin duymak istediği / Duyduğu / Anlamak istediği / Anladığını sandığı / Anladığı...
Arasında farklar vardır.Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.

Sylviane Herpin
“Çocuklarınızı insan olarak başarılı kılacak şey onlar için neler yaptığınız değil, onlara kendileri için neler yapmayı öğrettiğinizdir.”

Anonim
Karşınızdakini çok iyi dinleyin. Çünkü…

Bir zamanlar uzaklarda bir ülkede çok yakışıklı bir prens yaşarmış. Prens daha küçükken ülkedeki kötü kalpli cadının lanetine uğramış ve üzerindeki bu lanet yüzünden her yıl sadece bir kelime konuşabiliyormuş.
Mesela iki kelime söyleyeceği zaman iki yıl boyunca susuyor, böylece ertesi yıl da iki kelime söyleme hakkı oluyormuş.
Bir gün bu yakışıklı ama talihsiz prens dere kenarında otururken bir de bakmış karşıda küçük bir kulübe ve kulübenin bahçesinde muhteşem bir kız. Saçı altından daha sarı, gözleri gökyüzünden daha mavi, dudakları kirazdan daha kırmızıymış.
Prens bu güzelliği görünce aklı başından gitmiş, o anda vurulmuş. İki yıl boyunca konuşmamaya karar vermiş; iki yıl sonunda kıza, “Çok güzelsiniz” diyebilmek için
ama iki yılın dolduğu gün prensin içindeki bu ateş daha da büyümüş ve kıza, “Size âşık oldum” demek için yanıp tutuşur olmuş. Böylece çok+güzelsiniz+size+âşık+oldum şeklindeki toplam beş kelimeyi söyleyebilmek için geçen iki yılın ardından üç yıl daha konuşmamayı göze almış.
Ve beş yılın sonunda prens, konuşmak için hazır olduğu sırada, birden bu muhteşem güzel ve zarif kızla evlenmeyi, onu sarayının prensesi yapmayı ne kadar istediğini fark etmiş. Böylece çok+güzelsiniz+size+âşık+oldum+benimle+ev-lenir misiniz şeklindeki toplam yedi kelimeyi söyleyebilmek için beş yılın ardından iki yıl daha sabretmeye karar vermiş...
Ve prens bu platonik aşkıyla yedi koskoca yılı tamamladığı gün, artık dünyanın en heyecanlı ve en mutlu erkeği olarak kızın yaşadığı kulübeye koşmuş. Kız yine kulübenin bahçesinde oturuyormuş ve kitap okuyormuş.
Prens elindeki tek kırmızı gülü kıza uzatmış ve sormuş:

“Çok güzelsiniz, size âşık oldum, benimle evlenir misiniz?”
Kız başını kaldırıp prense bakmış... Kulaklarını örten altın sarısı saçını geriye atmış ve prense şöyle demiş: “Efendim?”
192 syf.
·2 günde·5/10 puan
Kitaba Dair Genel Deneyim:
Alıntı konseptinden hoşlandığım için okuduğum bir kitaptı. Bu anlamda da beslendiğimi söyleyebilirim. Birçok ünlü düşünür, yazar, bilim adamı vb. kişilerden kayda değer sözler vardı. Bu tarz alıntı, aforizma türünde kitaplardan hoşlanıyorsanız tavsiye ederim.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
184 syf.
·2 günde·5/10 puan
Kitaba Dair Genel Deneyim:
"Hayata Yön Veren Sözler" kitabından alıntı anlamında beslendikten sonra Akın Alıcı'nın bu kitabını da alıp okudum.

Kitapta aşağıdaki konular birçok ünlü düşünür ve yazardan alıntılar ile desteklenerek kişisel gelişim tadında anlatılmış.
1. Hayaller Kurmak
2. Büyük Düşünmek
3. Olaylara Farklı Bakmak
4. Olumlu Olmak
5. İnanmak
6. Arzu Duymak
7. Motivasyon
8. Harekete Şimdi Geçmek
9. Direnmek
10. Başarıyı Paylaşmak

Yazar destekleyici alıntılar ile bu konuları beslemiş. Yer yer de kendi yorumu ile derinleştirmiş. Dil anlamında yalın ve sade bir dil kullanmış.

Kişisel gelişim kitaplarından hoşlanıyorsanız ve vaktiniz bol ise okunabilir. Fakat çok daha etkili ve derin kitaplar varken tavsiye etmem.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
192 syf.
·5 günde·10/10 puan
Bazı sözler hayatımıza yön veriyor yada ondan dersler çıkarabiliyorsak çok değerli birşey . Eseri herkesin okumasını tavsiye ederim. Sıkıcı bir yanının olmaması ve akıcı olması gayet başarılı
224 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Her diyalog birbirinden güzel, bayıldım bu kitaba :)

Ben pdf formatında okudum ama ilk fırsatta bu kitabı satın alacağım, kesinlikle herkesin kitaplığında birer adet bulunmalı.Genel kültürünüze mutlaka bir şeyler katacaktır.

İçerisindeki filozoflar, devlet adamları, yazarlar, bilim insanları, hükümdarlar ve sanatçılar var.Hepimizin tanıdığı kişiler ama emimim diyaloglarını hiç bilmedikleriniz de çıkacaktır. Bu diyalogları okuyunca o kişinin karakterini çok daha iyi analiz ediyorsunuz ve çok daha akılda kalıcı kılıyor.

Fazlasıyla alıntı paylaştım takip edenler nasıl bir kitap olduğunu anlamışlardır. Sağlıcakla kalın.
224 syf.
Ben mutlak bilgi olmadığına inananlardanım.Eserde bazı mecralarda paylaşılan tanıdık cümleler var.Yalnız bilmediğim o kadar farklı hikayeler, anlamlı sözler buldum ki bilgilendirici olması,düşündürücü olması kimi zaman güldürmesi keyifli bir okuma oldu benim için.
Albert Einstein,Bernard Shaw,Benjamin Franklin, Sokrates,Eflatun,Mevlâna,Diyojen,Atatürk,Alparslan,Churchill,M.Twain,Nasreddin Hoca... gibi dünyayı fikirleriyle,nükteleriyle etkileyen kişilerin sözlerini konu almış bir eser.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar
184 syf.
·Puan vermedi
Açıkçası kitabı beğendim. Genellikle kişisel gelişim kitapları insanlara gaz verme ve hayallerinin kolaylıkla gerçekleşeceği gibi Pollyanna fikirleriyle yazılıyor. Bu kitap bunun aksine başarıya giden yolda engellerle karşılaşmamızın çok normal olduğunu anlatıyor. Asıl önemli olanın o engellere rağmen inançla devam etmek olduğunu vurguluyor.

Yazar, ünlü edebiyatçı ve ünlü düşünürlerin sözleriyle kendi düşüncelerini çok güzel bir şekilde harmanlayarak ortaya muntazam bir eser çıkartmış. Motivasyon, kişisel gelişim kitabı okumayı sevenlere öneriyorum.
192 syf.
·2 günde
Bu kitapta birçok ünlü bilimadamı, yazar, filozof ve düşünürlerin sözlerine yer verilmiş. Aslında bir baş ucu kitabı olarak güzel bir kitap okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Keyifli okumalar...
220 syf.
·18 günde·9/10 puan
Düşünürlerden, iş adamlarından, dinlerden, kutsal kitaplardan, atasözlerinden, özlü sözlerden, kitaplardan, masallardan hatta anonim olarak bile aklınıza gelebilecek her türlü kaynaktan derlenmiş sözlerden, alıntılardan, kıssalardan oluşan kitap, kendi içine bakmak isteyen, kendini sorgulamak isteyen herkese tavsiyemdir. Okuyunuz ve düşününüz.
188 syf.
Hepimize sorsalar bu kuralları hepimiz biliyoruz.Ama uygulayan kim?
Kitapta yemekten tutunda ,çatal kaşık kullanma biçimine, telefonla görüşme adapları, sosyal medya kullanma adapları,davetler, giyim,oturma, kalkma,nezaket, saygı, gülme adapları hepsine değinmiş.
Gülme adabından beğendiğim bir alıntıyı bırakayım ;
Olur olmaz şeye gülmek, “Gülmekten altıma kaçırdım”,

“Gülmekten çatladım”, “Gülmekten ölecektim”

demek delilere yakışır.

Kişner gibi gülmek de edebe aykırıdır.

Gülmede, etrafa bir hafiflik, neşe veren bir taraf olmalı,

aşağılık bir ifade bulunmamalıdır.

Görünürde bir sebep olmadan her şeye gülmek de

budalalık işaretidir."

Toplumumuzda uyulmayan bazı adap kurallarından bahsedeyim sizlere;
✓ İlk aklıma gelen pandemi döneminde yerlere maske atmak.
✓ Korana hastası olduğunu saklamak.Maske takmamak.
✓Denizlere ,piknik alanlarına,parklara çöpler atmak
✓Yüksek sesle bangır bangır arabada, evde müzik dinlemek.
✓Empati kurmama.
✓Karşısındakini dinlemeyip, sadece kendisi konuşmak.Spoilerimi vereyim;
Düşündüğünüz,

Söylemek istediğiniz,

Söylediğinizi sandığınız,

Söylediğiniz,

Karşınızdakinin duymak istediği,

Duyduğu,

Anlamak istediği,

Anladığını sandığı,

Anladığı arasında farklar vardır.

Dolayısıyla insanların birbirini

yanlış anlaması için en az dokuz ihtimal var.Buda kitaptan güzel bir alıntı...
✓ Uzun hasta ziyareti, cenaze taziyeleri...
Bu konular hakkında uzun uzun örnekler verilebilir.Benim aklıma gelenler.Kitapta anlatılanlar ile günümüzde yaşananlar arasında bir karşılaştırma yapmak isterseniz.Buyrun okuyun derim..
Allah sonumuzu hayır getirsin.
Sağlıklı kalın

Yazarın biyografisi

Adı:
Akın Alıcı
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1974
Yazar Akın Alıcı, 1974 yılında Almanya’da doğdu. İlköğrenimini Kayseri’de, liseyi İstanbul’da tamamladı. İşletme Fakültesini bitirdikten sonra yazdığı Hayata Yön Veren Sözler adlı ilk kitabı (Epsilon Yayınevi) 2003 tarihinde yayımlandı. Haftalarca “en çok satanlar” listesinden inmeyen bu kitabın ardından 2004 yılında Hayata Yön Veren Öyküler (Epsilon Yayınevi) yayımlanarak ilk kitabıyla aynı listede yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 25 yıl çeşitli alanlarda görev yapan Akın Alıcı, 2018 yılında emekli oldu. Mesleki ve sosyal yaşama yaptığı katkılardan dolayı onur ödülü almaya hak kazandı.

Etkili İletişim, Sunum Teknikleri ve Eğitmen Uzmanlık Programı başta olmak üzere çeşitli kurumların sertifikalı eğitim programlarına katıldı.

Elma Yayınevi ve Epsilon Yayınevinden çıkan toplam sekiz kitabı bulunan Alıcı’nın, yazdığı kitaplar aylarca “en çok satanlar” listelerinde yer aldı.

Kitaplarında geçen öykülerden bazıları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların ders kitaplarına girdi ve kitapları, yayımlanan pek çok kitapta kaynak eser olarak gösterildi.

Dünyanın neresinde olursa olsun, bir kişi dahi olsa, onun yaşamına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Akın Alıcı, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yayımlanan Kitapları

• Hayata Yön Veren Sözler, Epsilon Yayınevi
• Hayata Yön Veren Öyküler, Epsilon Yayınevi
• Yeni Görgü Kuralları, Elma Yayınevi
• Tarihe Geçen Hazır Cevaplar, Elma Yayınevi
• Geleceğe Yön Veren Sözler, Elma Yayınevi
• Hayata Karşı Güç Bende, Epsilon Yayınevi
• Aşk Kalbin Saygısız Misafiri, Epsilon Yayınevi
• Çocuklar İçin Hayata Yön Veren Öyküler, Epsilon Yayınevi

Yazar istatistikleri

  • 24 okur beğendi.
  • 820 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 283 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.