Albert Jack

Albert Jack

7.6/10
27 Kişi
·
58
Okunma
·
1
Beğeni
·
648
Gösterim
Adı:
Albert Jack
Unvan:
Tarihçi, İngiliz Yazar
Albert Jack bir yazar, tarihçi ve İngilizce dilinde bilinen cümleleri kökenlerini araştırmıştır. Onun ilk kitabı Kırmızı Herrings Beyaz Filler, büyük bir uluslararası best-seller olunca 2004/2005 yılında bir yayıncılık fenomeni haline gelmiştir.
Albert bügüne kadar kitaplarının tümünde popüler dünya kültürünün geçmişiyle ilgili araştırmalar yapmıştır.
"Bir gemiyi guvertesinin altında ateş yakarak rüzgara ve alıntılara karşı nasıl ilerleteceksiniz, bayım? Lütfen beni mazur görün. Böyle saçmalıkları dinleyecek vaktim yok. (Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte'in Amerikalı mucit Robert Fulton'un 1800 yılında tasarladığı ilk buharlı gemi teklifine verdiği yanıt.
... Amerikalı mühendis Elisha Gray (1835-1901) İngiliz mühendis Alexander Graham Bell (1847-1922) ,1876 yılının Şubat ayında New York’taki ABD Patent Dairesi’ne aynı gün, ayrı ayrı patent başvurusunda bulundular. Uyuşmazlık mahkemesi Bell’in lehine karar verdi çünkü avukatı onun patent başvurusunu Gray’inkinden iki saat önce teslim etmişti. Böylece Bell tarihteki yerini almış oldu. Bu arada Gray’e ne oldu derseniz? Gray’in sonradan öğrendiğine göre meğerse avukatı Patent Dairesi’ne giderken yolda öğle yemeği için bir lokantaya uğramış. İşte ölümsüzlük ile sıradanlık, şöhret ile tanınmazlık arasında bu denli ince bir çizgi var.
Albert Jack
Sayfa 25 - Eksik Parça Yayınları
"iPhone'un önemli bir pazar payı elde etme şansı asla yok. Asla. (Steve Balamir, Microsoft CEO'şu 2007
Ronald Reagan, Hollywood aktörüydü. 1964 yılında başkan adayı rolüne "tipi başkana uymadığı" için kabul edilmedi. 1980'de ABD Başkanı seçildi.
Ne de olsa dünyanın evrenin merkezinde olmadığını ilk kez söylediğinde Galileo’ya da gülmüşlerdi.
Dünya infilak etse duyulan son şey bir uzmanın 'Bu yapılamaz!' diyen sesi olurdu."

-Peter Ustinov
"İnsanları ardışık ateşlemeli bir rokete bindirip bilimsel gözlemler yapmaları için Ay'ın çekim alanına göndermek, onları sağ salim Ay yüzeyine indirmek , sonra da Dünya'ya döndürmek mi? Bütün bunlar ancak Jules Verne'e yakışan çılgınca düşler. Adım gibi eminim ki gelecekte ne gibi teknolojik gelişmeler olursa olsun, böyle bir seyahat asla gerçekleşmeyecek."

-Sör Harold Spencer Jones, Büyük Britanya Kraliyet Gökbilimcisi,1957
Icadina karşı tüm olumsuz tepkilere rağmen Bell, ekibiyle birlikte bu fikir üzerine çalışmayı sürdürdü ve Ağustos 1876'da, tarihte ilk kez bir insan sesi teller aracılığıyla 9.5 km öteden duyulabildi.
Albert Jack
Sayfa 24 - Eksik Parça Yayınları
At kalıcıdır, otomobil ise geçici bir heves.
(Michigan Savings Bank Başkanı'ndan Henry Ford'un avukatına Ford Motor Şirketi'ne yatırım yapmaması için uyarı)
Neyi kimin ve nasıl icat ettiğini öğrenmek ister misin? Sezar Salatası ve sandviç nasıl ortaya çıktı? Vazelinlerin üzerinde neden petrol jeli yazar? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını kitapta bulabilirsin. Okuması keyifli ve bilgilendirici bir kitap.
Üretim ve endüstriyel ürün tasarımı yapanların özellikle okumasını öneririm.
Arge, ürge, süreç iyileştirme, kalite ve verimlilik için de ufuk açıcı anlatımlar var.
Endüstriyel üretimin tarihi, arka planı.
Sadece ansiklopedik bilgi değil tabi.
Meslek seçme aşamasında olan gençlere de öneririm.
Sorgulayan beyinler olmasaydı bugün hayatımızda pek çok şey olmayacaktı.
Hayatınızdaki bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmeyin,sorun sorgulayın.
Her icadın ve buluşun benimsenip ilerlemesi için uzun zamanlar gerekmiş. Şu anda hayatımızı kolaylaştıran birçok icadın zor yollardan geçerek ve vizyon sahibi olmayan insanları da mağlup ederek gününüze gelmesi kolay olmamis. Farklı başlıklarıyla okuyucuyu bilgilendiren bir kitap
Kitaptan çıkarabileceğimiz dersler çok fakat en önemlisi etrafımızdakilerin ''Yapamazsın'' sözünden çok bizim kendi söylediğimiz '' Ben yaparım'' sözüne inanmamız gerektiği...
Belli başlı icatlardan tutunda cırt cırtların icadına kadar çok derin bir yelpazeyi kaplayan bilgiler içeren güzel bi kitap hala arada acar bakarım kim neyi nasil bulmuştu diyerek

Yazarın biyografisi

Adı:
Albert Jack
Unvan:
Tarihçi, İngiliz Yazar
Albert Jack bir yazar, tarihçi ve İngilizce dilinde bilinen cümleleri kökenlerini araştırmıştır. Onun ilk kitabı Kırmızı Herrings Beyaz Filler, büyük bir uluslararası best-seller olunca 2004/2005 yılında bir yayıncılık fenomeni haline gelmiştir.
Albert bügüne kadar kitaplarının tümünde popüler dünya kültürünün geçmişiyle ilgili araştırmalar yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 58 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.