Albert Jack

Albert Jack

Yazar
7.6/10
77 Kişi
·
214
Okunma
·
3
Beğeni
·
802
Gösterim
Adı:
Albert Jack
Unvan:
Tarihçi, İngiliz Yazar
Albert Jack bir yazar, tarihçi ve İngilizce dilinde bilinen cümleleri kökenlerini araştırmıştır. Onun ilk kitabı Kırmızı Herrings Beyaz Filler, büyük bir uluslararası best-seller olunca 2004/2005 yılında bir yayıncılık fenomeni haline gelmiştir.
Albert bügüne kadar kitaplarının tümünde popüler dünya kültürünün geçmişiyle ilgili araştırmalar yapmıştır.
Sezar salata, Amerika'da yaşayan İtalyan bir şefin, mutfakta kalan ne varsa karıştırıp müşterisine sunması sonucu ortaya çıkmıştır.
" Şaşırtıcı olan şu ki, 6000 yıldaki tüm buluşlarımıza ve keşiflerimize rağmen hiç değişmemiş olan tek şey insan beynidir. "
İster inanın ister inanmayın ama tarih öncesi insan beyni Windows işletim sisteminin son sürümünü anlayabilecek kapasiteye fazlasıyla sahipti ve yeterli bilgi birikimi olsaydı bir roketi kolayca Ay’a indirebilirdi. Beyin yeterince gelişkindi, ihtiyaç duyduğu tek şey programlamaydı.
Kimileri icadı uğruna yaşamını feda etti. Hele paraşütlerin icadı binlerce cana mal oldu. Maria curie ömrünü kanser tedavilerini araştırmakla geçti ve bu ataştırmalar yüzünden kanser olup öldü. Wan hu, roketlerin bağlı olduğu bir iskemle ile yıldızlara ulaşan ilk insan olmaya çalışırken yandı. Modern gazete matbaasını icat eden adam , o makineyi vücuduna kaptırıp canından oldu. Biz bugünkü modern koşullarda yaşayalım diye büyük fedakarlıklarda bulunan kişilerin listesi hayli uzun. Ve bu fedakarlıklar uzunca bir zamana yayılıyor .
-'' At kalıcıdır, otomobil ise geçici bir heves. ''
Michigan Savings Bank Başkanı'ndan Henry Ford' un avukatına Ford Motor Şirketi'ne yatırım yapmaması için bir uyarı.
"Bir gemiyi guvertesinin altında ateş yakarak rüzgara ve alıntılara karşı nasıl ilerleteceksiniz, bayım? Lütfen beni mazur görün. Böyle saçmalıkları dinleyecek vaktim yok. (Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte'in Amerikalı mucit Robert Fulton'un 1800 yılında tasarladığı ilk buharlı gemi teklifine verdiği yanıt.
... Amerikalı mühendis Elisha Gray (1835-1901) İngiliz mühendis Alexander Graham Bell (1847-1922) ,1876 yılının Şubat ayında New York’taki ABD Patent Dairesi’ne aynı gün, ayrı ayrı patent başvurusunda bulundular. Uyuşmazlık mahkemesi Bell’in lehine karar verdi çünkü avukatı onun patent başvurusunu Gray’inkinden iki saat önce teslim etmişti. Böylece Bell tarihteki yerini almış oldu. Bu arada Gray’e ne oldu derseniz? Gray’in sonradan öğrendiğine göre meğerse avukatı Patent Dairesi’ne giderken yolda öğle yemeği için bir lokantaya uğramış. İşte ölümsüzlük ile sıradanlık, şöhret ile tanınmazlık arasında bu denli ince bir çizgi var.
Albert Jack
Sayfa 25 - Eksik Parça Yayınları
Icadina karşı tüm olumsuz tepkilere rağmen Bell, ekibiyle birlikte bu fikir üzerine çalışmayı sürdürdü ve Ağustos 1876'da, tarihte ilk kez bir insan sesi teller aracılığıyla 9.5 km öteden duyulabildi.
Albert Jack
Sayfa 24 - Eksik Parça Yayınları
272 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitap imkansızlıklar içinde baskılar içinde yapılan icatları sadece icatları değil buluşları da anlatan itibar edilmeyişliğini kötüleyenlere karşı duranların bir başarı öykülerinin anlatıldığı ve tavsiye edebileceğim bir kitap. Bir icat uğruna canından olanları icatların yat etkisiyle kendi ölümünü getirenleri sadece icatların değil yemeklerin buluşlarını romanların piyasaya nasıl çıktıklarını doğal güzelliklerin nasıl keşfedildiğinde anlaşılmayan değerlerini sonradan anlaşılması.
255 syf.
·305 günde·9/10
İnsanlık tarihinde şans eseri veya çabayla ortaya konmuş şeylerin, buluşların kimin tarafından hangi koşullarda oluşturulduğunu bilmek adına harika!.
272 syf.
·2 günde·5/10
Telefon, icat edildiği dönemde anlamsız bir oyuncak diye küçümsenmiştir.
Beatles’a, gitar çalan müzik grupları döneminin sona ermek üzere olduğu söylenmiştir.
Sandviç, kumar bağımlısı bir Kont’un oyun sırasında acıkması sonucu bulunmuştur.
Marilyn Monroe’ya gidip nasıl sekreter olunacağını öğrenmesi tavsiye edilmiştir.
Fermuar, adı tescil edilmeden önce “otomatik kesintisiz giysi kapatıcısı” olarak anılmıştır.
Yıldız Savaşları, gişede bir fiyasko olacağı gerekçesiyle uzun süre rafta bekletilmiştir.
Sezar salata, Amerika’da yaşayan İtalyan bir şefin, mutfakta kalan ne varsa karıştırıp müşterisine sunması sonucu ortaya çıkmıştır.
Patates cipsi, patates kızartmalarının çok kalın olduğu şikâyeti üzerine aşçıbaşının öfkelenmesi sonucu bulunmuştur.
272 syf.
·138 günde·Beğendi·10/10
Sorgulayan beyinler olmasaydı bugün hayatımızda pek çok şey olmayacaktı.
Hayatınızdaki bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmeyin,sorun sorgulayın.
272 syf.
·68 günde·6/10
İlginç, üzücü, bazen gereksiz (bana göre tabii) ve yer yer komik icat hikayeleri. Okumak keyfli idi, bilgi edinmek adına tavsiye edilir. İyi Bayramlar!
272 syf.
·224 günde·Puan vermedi
Galileo' dan başlayıp günümüze kadar gelen bilim insanlarının bazen zorluklarla bazense tesadüfen buldukları icatların perde arkasını görmek gerçekten heyecan verici!
272 syf.
·Beğendi·8/10
Kitaptan çıkarabileceğimiz dersler çok fakat en önemlisi etrafımızdakilerin ''Yapamazsın'' sözünden çok bizim kendi söylediğimiz '' Ben yaparım'' sözüne inanmamız gerektiği...
272 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Üretim ve endüstriyel ürün tasarımı yapanların özellikle okumasını öneririm.
Arge, ürge, süreç iyileştirme, kalite ve verimlilik için de ufuk açıcı anlatımlar var.
Endüstriyel üretimin tarihi, arka planı.
Sadece ansiklopedik bilgi değil tabi.
Meslek seçme aşamasında olan gençlere de öneririm.
272 syf.
·Puan vermedi
İnsan kendini geliştirmeli ve geliştirdiklerini gerçekleştirmeli. Hayat düşünmek ve uygulamak için kısa da olsa yeni bir şeyler üretmeyi, fikirler sunmayı, icraatte bulunmayı ve sorgulamanın peşini hiç bırakmayız umarım... Ne zaman yaşam şeklimiz olursa bu fiiller işte o zaman tüketmenin değil de üretmenin birer parçası oluruz. Çevremizdeki insanların fikirleri bizi bu süreçte etkilememeli insan isterse başarır, sen istersen başarırsın, biz istersek başarırız...
Ben bu kitabı bir başarı kitabı olarak görüyorum ve her yaşta okunabilir nitelikte halâ okumadıysanız tabularınızı yıkmak için keyifli bir kitap. İyi okumalar dilerim şimdiden. Keyifle ve sağlıcakla kalın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Albert Jack
Unvan:
Tarihçi, İngiliz Yazar
Albert Jack bir yazar, tarihçi ve İngilizce dilinde bilinen cümleleri kökenlerini araştırmıştır. Onun ilk kitabı Kırmızı Herrings Beyaz Filler, büyük bir uluslararası best-seller olunca 2004/2005 yılında bir yayıncılık fenomeni haline gelmiştir.
Albert bügüne kadar kitaplarının tümünde popüler dünya kültürünün geçmişiyle ilgili araştırmalar yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 214 okur okudu.
  • 24 okur okuyor.
  • 251 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.