Albert Jack

Albert Jack

Yazar
7.6/10
31 Kişi
·
68
Okunma
·
1
Beğeni
·
679
Gösterim
Adı:
Albert Jack
Unvan:
Tarihçi, İngiliz Yazar
Albert Jack bir yazar, tarihçi ve İngilizce dilinde bilinen cümleleri kökenlerini araştırmıştır. Onun ilk kitabı Kırmızı Herrings Beyaz Filler, büyük bir uluslararası best-seller olunca 2004/2005 yılında bir yayıncılık fenomeni haline gelmiştir.
Albert bügüne kadar kitaplarının tümünde popüler dünya kültürünün geçmişiyle ilgili araştırmalar yapmıştır.
" Şaşırtıcı olan şu ki, 6000 yıldaki tüm buluşlarımıza ve keşiflerimize rağmen hiç değişmemiş olan tek şey insan beynidir. "
"Bir gemiyi guvertesinin altında ateş yakarak rüzgara ve alıntılara karşı nasıl ilerleteceksiniz, bayım? Lütfen beni mazur görün. Böyle saçmalıkları dinleyecek vaktim yok. (Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte'in Amerikalı mucit Robert Fulton'un 1800 yılında tasarladığı ilk buharlı gemi teklifine verdiği yanıt.
... Amerikalı mühendis Elisha Gray (1835-1901) İngiliz mühendis Alexander Graham Bell (1847-1922) ,1876 yılının Şubat ayında New York’taki ABD Patent Dairesi’ne aynı gün, ayrı ayrı patent başvurusunda bulundular. Uyuşmazlık mahkemesi Bell’in lehine karar verdi çünkü avukatı onun patent başvurusunu Gray’inkinden iki saat önce teslim etmişti. Böylece Bell tarihteki yerini almış oldu. Bu arada Gray’e ne oldu derseniz? Gray’in sonradan öğrendiğine göre meğerse avukatı Patent Dairesi’ne giderken yolda öğle yemeği için bir lokantaya uğramış. İşte ölümsüzlük ile sıradanlık, şöhret ile tanınmazlık arasında bu denli ince bir çizgi var.
Albert Jack
Sayfa 25 - Eksik Parça Yayınları
Hayvanların hareket etmesini sağlayan uzuvları ve kasları vardır Oysa Dünya'nın uzuvları ve kasları yoktur, dolayısıyla dünya hareket etmez.
Albert Jack
Sayfa 28 - Scipio Chiaramonti (1565-1652), Pisa Üniversitesi'nde felsefe ve matematik profesörü. 1633'te Galileo'nun teorisini böyle reddetmişti.
"iPhone'un önemli bir pazar payı elde etme şansı asla yok. Asla. (Steve Balamir, Microsoft CEO'şu 2007
Ronald Reagan, Hollywood aktörüydü. 1964 yılında başkan adayı rolüne "tipi başkana uymadığı" için kabul edilmedi. 1980'de ABD Başkanı seçildi.
Albert Einstein dört yaşına kadar konuşamadı ve sekiz yaşına kadar tek kelime bile okuyamadı. Anne babası ve öğretmenleri onun ya zihinsel engelli ya da antisosyal olduğuna inanmaya başlamışlardı. Son olarak okuldan atıldı ve Zürih Politeknik Enstitüsü'ne alınmadı. Fakat sonunda Nobel Fizik Ödülü'nü kazanarak ve dönemin en yaygın bilimsel inanışlarını kökten değiştirerek arayı kapattığına dair genel bir kanı mevcut.
Şu bilim denilen şeyden bıktım. Son birkaç yıl içinde bunun için milyonlar harcadık ve artık buna bir son vermenin zamanı geldi.
Albert Jack
Sayfa 22 - ABD'li Senatör Simon Cameron'un 1901'de Smithsonian Enstitüsü ile ilgili konuşmasından.
Ne de olsa dünyanın evrenin merkezinde olmadığını ilk kez söylediğinde Galileo’ya da gülmüşlerdi.
Neyi kimin ve nasıl icat ettiğini öğrenmek ister misin? Sezar Salatası ve sandviç nasıl ortaya çıktı? Vazelinlerin üzerinde neden petrol jeli yazar? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını kitapta bulabilirsin. Okuması keyifli ve bilgilendirici bir kitap.
Üretim ve endüstriyel ürün tasarımı yapanların özellikle okumasını öneririm.
Arge, ürge, süreç iyileştirme, kalite ve verimlilik için de ufuk açıcı anlatımlar var.
Endüstriyel üretimin tarihi, arka planı.
Sadece ansiklopedik bilgi değil tabi.
Meslek seçme aşamasında olan gençlere de öneririm.
Sorgulayan beyinler olmasaydı bugün hayatımızda pek çok şey olmayacaktı.
Hayatınızdaki bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmeyin,sorun sorgulayın.
Kitaptan çıkarabileceğimiz dersler çok fakat en önemlisi etrafımızdakilerin ''Yapamazsın'' sözünden çok bizim kendi söylediğimiz '' Ben yaparım'' sözüne inanmamız gerektiği...
Her icadın ve buluşun benimsenip ilerlemesi için uzun zamanlar gerekmiş. Şu anda hayatımızı kolaylaştıran birçok icadın zor yollardan geçerek ve vizyon sahibi olmayan insanları da mağlup ederek gününüze gelmesi kolay olmamis. Farklı başlıklarıyla okuyucuyu bilgilendiren bir kitap
Belirli bir kurgusu veya olay örgüsü olmayan; kısa metinlerden oluşan kitapları okumaktan hoşlanıyorsanız buyurun size tavsiye... 2016 basım yılına sahip, Albert Jack tarafından kaleme alınmış ve şu an kullandığımız, oturup da bu nasıl icat edilmiş diye düşünmeyeceğimiz kadar hayatımıza girmiş şeylerin nasıl bulunduğunu anlatan, minik bir ansiklopedi olarak gördüğüm bir kitap. Anlattığı buluşlar sadece nesneler değil; yemekler, ünlü kişiler, müzik albümleri, fimler gibi hayatımızda yer etmiş bir çok şey... Kitabın ismi günümüzde çokça duyduğumuz bir söz olmasının yanı sıra kitabın içerisinde bulunan “Yanılgının Böylesi” adlı kısa paragraflara da bir atıf. Bu paragraflarda bazı icatların ortaya çıkış sürecinde, ünlü kişi veya kuruluşların bu icatlar hakkında yaptıkları sert eleştirileri içeriyor. Bu kısımlar, insan azminin dayandığı taktirde nelere karşı gelebileceğini de gösterdiği için benim en çok beğendiğim yerlerdir. Yazarın dili çok eğlenceli. Kısa hikayelerden oluşması sebebiyle de bir oturuşta bitirilebilir türde bir kitap. Fakat metinlerde isimlerin ve tarihlerin çok sayıda olmasının ve detayların fazlalığının, olayları akılda tutmayı oldukça zorlaştırdığını itiraf edebilirim. Sanırım kitapla ilgili kurabileceğim tek kötü cümle bu olacak. Genel kültürünüze büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm ve ilgilisi olmayanların kolayca sıkılabileceğine inandığım bir kitap. Ben sevdim.🤗🤗
Belli başlı icatlardan tutunda cırt cırtların icadına kadar çok derin bir yelpazeyi kaplayan bilgiler içeren güzel bi kitap hala arada acar bakarım kim neyi nasil bulmuştu diyerek

Yazarın biyografisi

Adı:
Albert Jack
Unvan:
Tarihçi, İngiliz Yazar
Albert Jack bir yazar, tarihçi ve İngilizce dilinde bilinen cümleleri kökenlerini araştırmıştır. Onun ilk kitabı Kırmızı Herrings Beyaz Filler, büyük bir uluslararası best-seller olunca 2004/2005 yılında bir yayıncılık fenomeni haline gelmiştir.
Albert bügüne kadar kitaplarının tümünde popüler dünya kültürünün geçmişiyle ilgili araştırmalar yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 68 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 80 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.