Alexandra Brodsky

Alexandra Brodsky

Yazar
9.0/10
3 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Alexandra Brodsky
Unvan:
Yazar
... “intikam adalet değildir.” diye fısıldıyorum. Ve tekrar ediyorum: “İntikam adalet değildir.” Rüzgarın ağzımdan çıkan kelimeleri alıp götürmesine izin veriyorum; çünkü insanlar, en gelişmiş olanları bile, ruhları duyamazlar.
Ütopyaya ulaşma mücadelemizde yolumuza çıkabilecek en rahatsız edici şey ümitsizlikle atılan çığlıklar ya da heyecanla atılan uzun naralar değil, bağlanmış bir dilin sessizliği olacaktır.
Ütopyada, iyileşmek “atlatmayı” esas alan bireyselleştirilmiş bir anlatıyla değil, içimizden birinin canını yakan acının kaynağının ortadan kaldırılması için topluca harekete geçilmesiyle sağlanacak.
Zulme direnmek için sergilediğimiz mücadeleler, savaşlarla yoğrulmuş bu dünyadaki kimliklerimiz, klişelerin bizleri içine sıkıştırmaya çalıştığı dar kutulara sığamayacak kadar çok katmanlı ve nüanslıdır. “Baş belası”ndan ya da “başı dertte küçük hanım”dan daha fazlası olan başkahramanlara, gerçek insanlar olan kadın karakterlere ihtiyacımız var.
Feminist ütopyada acının olmayacağını düşünmek gerçekdışı olur. Benim amacım her zaman mutlu olmak değil. Hedefim hayatın beraberinde getirdiği acıyla daha iyi başa çıkabilmek. Çoğu zaman, takdir edilip kendi yolunda akmasına izin verilmediğinde acılarımız artar sadece. Amaç duyguları bastırmak olmamalı. Acılarımız, gözyaşlarımız, terimiz, kahkahalarımız bize bir şeyler söylüyor.
Eşitlik alanları sırf iyi niyetle ya da hevesle, sihirli değnek dokunmuş gibi bir anda ortaya çıkmaz. Seslerin eşit şekilde duyulmasıyla aktif biçimde inşa edilir.
Feminist ütopyada herkes zekanın çekici olduğunun farkındadır ve en çekici olan da birbirini tamamlayan zekalardır. Birini yalnızca zeki olduğu için değil, onun sahip olduğu zeka senin sahip olduğun zekayla uyumlu olduğu için de etkileyici bulursunuz.
"Bu kitapta bir araya getirilen yazılar her şeyi kapsayan tek bir ütopyanın şablonunu çıkarmıyor. Hatta kitabı okuduğunuzda bazı ütopyaların birbiriyle çeliştiğini göreceksiniz. Yazarlarımızın çoğu cinsiyetçilik ve kapitalizmin birlikte sona ereceğini hayal ediyor."
Alexandra Brodsky
Sayfa 17 - İthaki Yayınları
Bedenimizle bir olmak demek, kendimizle bir bütün olarak dünyanın içinde devinmek demektir.
Böyle bir bütünlüğe sahip olduğumuzda, gördüğümüz her güzel şeye sahip olma ihtiyacı duymayız. Diğer güzel şeylere benzememiz, onlara göre şekillenmemiz ya da onların aynısı olmamız gerekmeden, bütün güzelliklerin keyfini çıkarabileceğimiz bir dünyayı hayal edin.
Kuş takımı önce göbeğinde yıldız olmayan kuşlara karşı önyargılıdır. Sonra da yıldız olanlara karşı! Sonunda, yıldız üreten, ama sonra onları ortadan kaldıran bir makine icat ederler. Tam bir curcuna! Sonunda kuşlar, ister yıldızlı ister yıldızsız olsun, mevcut halleriyle güzel olduklarını fark ederler. Bu ne harikulade bir şeydir!
360 syf.
·10/10
Feminist Ütopya Projesi'ni anlatmaya kelimeler yetecek mi? Bilemiyorum. Makale, Deneme, Röportaj, Şiir bunların hepsinin yeraldığı bir kitap aslında biraz da rehber diyebilirim. Kitabı o kadar beğendim ki inceleme yazmayı kendime hak gördüm. Bu kitap bir takım kişilerin hayalindeki ütopya nasıl olmalı onu anlatıyor. Hani bilirsiniz kitaplarda türler arasında Ütopya Ve Distopya vardır. Distopya kötüye giden, her şeyin zor olduğu bir toplumu anlatırken Ütopya da bunun tam tersi her şeyin güzel olacağı bir toplumu anlatır. Ve bu kitapta anlatılan daha güzel, daha eşit bir gelecek hayal etmek ve bunun için çabalamak. Kitapta da bahsettiği gibi; "Hayal etmek başlı başına bir isyandır." Bu kitapta zorbalığa karşı isyan ederek eyleme geçebilmenin -Sanat,çalışma kişisel ilişkiler ve zorbalığın olmadığı bir toplum anlatılmak isteniliyor. Kitabı okurken rastegele herhangi bir yerinde başlanılabilir bir kitap ve inanılmaz güzel bir proje olmuş. Kesinlikle öneririm.
360 syf.
·45 günde·Beğendi·8/10
kitapta eğer feminist ütopya projesi gerçek olsa idi neler değişirdi ya da neler olurdu bu anlatılmış. gayet anlaşılabilir bir kitap fakat ikinci defa okunmasından yanayım. daha iyi anlaşılması için...
360 syf.
·13 günde·Puan vermedi
#FeministÜtopyaProjesi kitabını #okudumbitti

#kitapyorum:

Günümüz dünyasında (özellikle yaşadığımız coğrafyada) kadınların yaşamış olduğu şiddet, acı ve haksızlıklara hemen hemen her gün şahit oluyoruz maalesef. Bu anlamda, günün olumsuzluklarından dersler çıkarıp yarının dünyasında huzurlu ve insanca yaşamak isteyen kadınların, 57 gelecek tahayyülünü okuyoruz bu kitapta.

Siyasetten sanata, spordan cinselliğe, kültürel etkinliklerden çalışma hayatına, eğitimden modaya, ilişkilerden tıp ve hukuka gibi çok farklı alanlara değinen Feminist Ütopya Projesi'nde, aslında temel olarak istenilen şeyin insanca bir yaşam. Bugün erkek hegemonyası altında olan hemen hemen bütün değer ve kavramların aslında mantıksal açıdan bakıldığında her iki cinsiyet için de ortak olduğunu görebilirsiniz.

Ütopya kelimesi Türk Dil Kurumu'na göre "gerçekleştirilmesi imkânsız tasarı veya düşünce" olarak geçmekte. Oysa kadınların dilinden okuyacağınız bu gelecek tahayyüllerinde bunların imkânsız olmadığını okuyacaksınız. Evet bazıları ütopya kelimesinin hakkını veriyor ama eğitim ve toplumsal farkındalık ile elde edilmeyecek şeyler değil.

#AlexandraBrodsky #RachelKauderNalebuff #KöydenİndimŞehire #PaylaşmakGüzeldir

Yazarın biyografisi

Adı:
Alexandra Brodsky
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.