Alexandra Oliva

Alexandra Oliva

Yazar
6.5/10
88 Kişi
·
209
Okunma
·
5
Beğeni
·
715
Gösterim
Onu hissetmek gün geçtikçe daha zor geliyor bana ama beni sürekli izlediğini biliyorum.Benimle gurur duyduğunu biliyorum.
Önce kanına girecekler. Hayali zorluklar yaratıp, olmadık ödüller vaat edecekler. Sırf güvenini kazanmak için.

G Ü V E N M E
Bir insanın ses tonu ne kadar buyurgan olursa olsun, bir soruyu kaç kere sorarsa sorsun senden cevap beklemiyor olabileceğini o gün öğrendim.
Alexandra Oliva
Sayfa 92 - martı
Karşılıksız sevgiyi tatmış ve şimdi o sevgiye geri dönmekte olan birileri vardır umarım.
Alexandra Oliva
Sayfa 70 - Martı
Çocuk sahibi olmak da bir kumar sonuçta. Yeter ki genleri güzel olsun,sağlam olsun. Ya olmazsa? Kim bilir?
Bazıları bilimi soğuk , inancı sıcak bulur ama benim hayatım da hep sıcak oldu ve benim de inancım var .Sevgiye inancım var ,kendi kendini oluşturan bir dünyanın güzelliğine inancım var.
416 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı uzun zamandır merak ediyordum. Gerek kapağı gerekse kapak arkası konusuyla ilgimi çekmişti.
Kitabın konusu survivor izliyoruz gibi. Doğal yasama bırakılan bir grup insanın çeşitli yarışmalarla birincilik kazanılmasını anlatıyor. Kitap daha çok o yarışmaya katılan bir yarışmacının ağzından aktarılıyor. Masum bir olarak başlayan bir yarışma daha sonra bir takım olaylarla devam ediyor. Güzel bir kitap tavsiye ederim oldukça sürükleyici bir kitap olmuş. İyi okumalar.
416 syf.
·20 günde·4/10
Yazarın ilk kitabı olduğu için ona göre değerlendirilmeli bence. Çoğu ilk kitaplardan fena değil ama yinede öyle okunması için tavsiye edebileceğim bir kitap değil.
416 syf.
·1/10
Uyku probleminiz varsa mutlaka okuyun :) elime almamla birlikte uyku bastı. Normalde haftada 1 kitap bitiririm ama 3 aydır bu kitap bitmedi. D&R dan 9,90 kampanyasından almıştım. Para verilecek ve okunacak bir kitap değil.
416 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap sürükleyici aslında ama ben pek sevemedim benim tarzım olan bir kitap değil belkide. Survivor benzeri bir yarışma var bu yarışma üzerinde giderken olaylar ve kurgu bir anda bir salgına dönüyor değişik bir konu derken bir anda standartlaşıyor.
416 syf.
·6/10
Kitap reality show yarışmasında başlıyor; ormanda kalan 12 yarışmacının zorlu görevlerde başlarına gelen olayları, görevlerini nasıl tamamladıklarını, televizyonda görünen olayların aslında kamera arkasında daha farklı olduğunu, ama izleyicilere farklı gösterildiğini, anlatıyor. Kitabın konusu diğer kitaplara göre farklı olsa da, kitabın anlatım dilini beğenmedim. Okurken biraz sıkılmış olsamda kitabın sonu beni şaşırttı diyebilirim. Kitap bitince aklımda bazı soru işaretleri kalmasına rağmen okunamayacak bir kitap değil. Farklı bir kurguya sahip kitap okumak isteyenlere tavsiye edebilirim.
416 syf.
·Puan vermedi
Cikis yolu belli olmayan bir yarismayi anlatan roman diyebiliriz.
Baslarda oyunu cozmeye calisarak ve karakter analizlerini yaparak okunuyor. Karakterleri ve isimleri akilda tutmak zor olsada yariya kadar iyi gidiyor daha sonrasi ana karakterin icsel konusmasi ve surekli bitmeyen bi yol. Sonu bekledigim gibi olmasada guzel bir kitap.
410 syf.
·6 günde
Şimdi kitabın temel konusunu oluşturan yarışmayı Survivor'a benzetebiliriz. Ama bunda sürekli üzerinde talimatlar yazan bir kağıdı takip edip ödülüne ulaşıyorsun. Kimse oylamayla elenmiyor,yarışmadan çıkmanın tek yolu "Ad tenebras dedi" demek.Tıpkı Survivorda ki gibi tekli ve grup halinde görevler oluyor ve çoğu kez tuzakla yakaladığın hayvanı kesip yemek zorundasın.Öncelikle kitap ikiye bölünmüş diyebilirim. Tam anlamıyla ikiye bölünmemiş ama bir bölüm Zoo lakaplı yarışmacının ağzından şuan yaşananları anlatırken bir bölüm taa yarışmanın başladığı ilk güne gidiyor. Bunun karışıklığı yetmiyormuş gibi karakterlerin adını değil lakaplarını öğrenebiliyorsunuz. Zoo'nun (Sam) bölümlerinde bazen gerçek adlarını öğreniyoruz ama çoğunlukla kimin kim olduğu belli değil,bir şekilde tam oturmuyor. Arada yarışma hakkında internette insanların yaptığı yorumlarda bölüm olarak yer alıyor ama bence çok gereksizdi. Yazar Zoo karakterine oldukça fazla odaklanmıştı. Açıkcası o ve onun "çocuk,bebek" sorunu üzerine. Sürekli aynı sorunla kendi içinde mücadele etmesini okumakta gereksizdi.Ben hep kurgunun yarışma üzerinden devam edeceğini düşünmüştüm ama birden yazar ters köşe yapıp işin içine başka bir şey soktu.Olay şu ki; yarışmanın olduğu sıra dünyaya "salgın" adı verdikleri bir hastalık yayılıyor. Yarışmacılar tek başına yapacakları göreve henüz başlamışken yapım ve kamera ekibinden,yarışmacıların bazılarıda dahil herkes teker teker ölmeye başlıyor ve Zoo her şeyden habersiz yarışa devam ediyor ta ki neler olduğunu öğrenene kadar. Yani yazarın amacı yarışmayla ilgili bir kurguysa neden yarım bırakıp içine salgın olayını kattı. İkiside yarım yarım ve saçma oldu bence.Arkasında yazan yazılarla hiçbir alakası yok bence kurgunun. Beğendiğim tarafa gelirsek dediğim gibi bir şekilde bende merak uyandırdı ilk yarısı. Her an bir şey olabilir heyecanıyla çevirdim sayfaları. Sadece sonunda bir yerlerde ufak bir süpriz oldu.Salgın konusu her ne kadar özgün olmasada bu tarz yarışma konulu okuduğum ilk kitaptı ve hoşumada gitmişti konu olarak açıkcası. Başladığımda baya beğenirim sanıyordum ama tam tersi oldu. Bunu da yazarın ilk romanı olmasına verdim.
416 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bazı hikayelerin Son'u olmasın istersiniz ya benim de öyleydi.Yazarın ilk romanı olmasına rağmen anlatımı, akışı gayet güzeldi.Bu romanda yazarı bulduğum anlarda oldu.Sanki hayatını olağanüstülükle anlatmış.
Kitabın konusuna geçersek, daha etkileyiciydi.İçinde ki kurgu Survivor 'a benziyor.Yarışmaya katılan yarışmacıların başından geçenleri, oyunlarını, yapımcısı, kurgucusu,sunucusu, kameramanları ve drone ile her şeyden bahsediliyor.Bir yarışmacının bakış açısıyla hikayemiz şekilleniyor.Bu romanın sevdiğim yanlarından biri de yarışmacıların isimlerini bilmiyorum.Sadece lakaplarını biliyoruz.Hatta bu yarışmacıların lakapları da şunlar;zoo , avcı, havacı,siyahi doktor,garson kız,mühendis ,marangoz bebek,şeytan çıkaran , kovboy,amigo oğlan,biyolojisi ve bankacı hadi ne duruyorsunuz okuyun bence.Ad tenebras dedi.*
*karanlığa teslim olma.
416 syf.
·Beğendi·10/10
Açıkçası ben survivor yarışmasını hiç izlemesem de kitabı beğendim ...Zaten kitap sevenler ve sevmeyenler olarak 2 okuyucu kısmına ayrılıyor...Ben bu kitabın konusunu,tasarımını,kurgusunu,karakterlerini beğendim ve yazarın ilk kitabı olmasına rağmen bence oldukça güzel kurgulanmış...Kitabın konusuna gelecek olursak survivor tarzı bir yarışma ve bu yarışmadaki birbirinden oldukça farklı 12 karakter var...Yarışma bir karakterin anlatımıyla ve yaşadıklarıyla anlatılıyor...Bence önyargılı olmadan okunabilecek kitaplardan...Çünkü dediğim gibi bazı popüler kitaplar 2 zıt kutuptaki okuyucu tarafından incelenip yorumlanıyor...Bu durum da bir okuyucu olarak etkilenmemek tabiki de mümkün değil ama yine de unutulmaması gereken bir gerçek var...Herhangi bir kitabın ayrı sayfasını okuyan aynı ya da apayrı duygulara sahip olan insanların tek ortak noktası kitap okumaktır...Siz kitabı ya beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz bu okuma alışkanlıığınızı pek etkilemez bence...Yorum biraz dert yanma gibi oldu ama kusura bakmayın lütfen...Size keyifli okumalar dilerim...
416 syf.
·8 günde·5/10
Kitabın içeriği kişisel sınırların zorlandığı Survivor yarışması ile ilğili. Yarışma içerisinde tüm içeriği organizasyona bağlı kurğu olduğunu düşünen bayan yarışmacı asıl dünyada olup biren salgın ve ölümcül hastalığı çok geç ögrenmiş olacak.
Çok keyif almadım ama okumayın da demem

Yazarın biyografisi

Adı:
Alexandra Oliva
Unvan:
Amerikalı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 209 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 90 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.