Alfred Mill

Alfred Mill

Yazar
7.5/10
74 Kişi
·
194
Okunma
·
1
Beğeni
·
308
Gösterim
Adı:
Alfred Mill
Unvan:
Yazar
Ekonomistler, "Gelir vergileri düşerse tüketim artar," şeklinde bir iddia ortaya attıklarında bu, "Gelir vergileri düşer ve başka hiçbir şey değişmezse tüketim artar," şeklinde anlaşılmalıdır. İki ifade arasındaki farkı görüyorsunuz değil mi? "Ve başka hiçbir şey değişmezse" ifadesi, seteris paribus varsayımı olarak da bilinir. Seteris paribus, genel hatlarıyla çevrilirse, "tüm diğer unsurlar sabitken" anlamına gelir.
Karar mercileri, sıradan vatandaşların ihtiyaç ve eksiklerini nadiren karşılar. Ekonomi ve devlet vatandaşa hizmet edeceğine, vatandaş ekonomiye ve devlete hizmet eder.
GSYIH'yi (Gayrisafi Yurt Içi Hasıla) hesaplarken fiyatlardaki değişiklikler (enflasyon) hesaba katılmazsa sonuçlar yanıltıcı olabilir; aslında gerçekleşen tek şey enflasyon olduğu halde ekonomi büyüyormuş gibi görünebilir.
Alfred Mill
Sayfa 166 - Say Yayıncılık
İnsanların temelde iyi olduklarına ve birbirlerine yardımcı olmaya çalıştıklarına inanıyorsanız, Marx'ın fikirleri doğru gibi gelir. Buna karşın, insanların özünde bencil olduklarını ve kendi hırslarının peşinde koştuklarına inanıyorsanız Adam Smith'in sözleri daha geçerli görünür
Sosyalist ülkeler, çalışanlardan gelen gelirin işsizlere dağıtılması için vergilendirme konusunda da daha etkindirler. Almanya, vatandaşlarına bakım vaat eden cömert beşikten-mezara sosyal yardım sistemiyle ünlüdür. Alman refah devleti, çoğu Amerikalının katlanılmaz bulacağı yeniden dağıtılabilen vergi sistemi ile finanse edilir. 2015 itibariyle, Almanya'da, en yüksek marjinal kişisel gelir vergisi oranı %47,5 iken, ABD'de bu oran %39,6 idi.
Günümüzde mevcut çevrilemez itibari para standardı, altın standardının zaafına çözüm getirir. Altın standardının en önemli kusuru, ekonomik büyümede sınır oluşturmasıdır. Ekonomist Adam Smith'e göre, varlık, bir ülkenin sahip olduğu altın ya da gümüş miktarının fonksiyonu değil, daha ziyade bir ekonominin ürettiği mal ve hizmetlerin toplamıdır.
264 syf.
Ekonomi 101 adlı eser, ekonomi konusunda hiçbir şey bilmeyenlerin - benim gibi- gazetelerin ekonomi sayfalarında ve haber bültenlerinde çıkan haberleri anlayabilmelerini ve genel olarak ekonomi hakkında fikir edinebilmelerini sağlıyor. Yani arz-talep, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla, enflasyon, Tüfe gibi temel konulara değiniyor. Bazen derler, merkez bankası bassın parayı da borçlarımızı ödeyelim. Bassın da sonra noluyor biliyor musun. Devamı kitapta.. Kısaca herkes için ekonomi.
264 syf.
·Beğendi·6/10
Mini bir ekonomi sözlüğü kitabı. Kavramları anlatırken kullandığı örnekler ve dil bu alana yabancı birisini sıkabilir. Finans ve ekonomi sözlüğü niteliğinde bundan çok daha fazla kavram içeren, güzel, akıcı ve bilgiyi net olarak aktaran kitaplar mevcut.
264 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Üreten, harcayan, yöneten, fikir yürüten, ekonomi ve yönetime yön veren, üniversitede okuyan herkesin, bu pratik bilgileri bilmesi gerekiyor.
Bu alt yapı oluşmadan planlama yapmak noksan ve hatalı olur.
Ekonomi öğrenmek isteyenler için temelden kavramları çok güzel örneklerle anlattan bi kitap.fakat bazı kavramlar türkiyede karşılığı olmadığı kavramlar olduğunu düşünüyorum.acaba yazar yabancı olduğu için mi?
264 syf.
·63 günde·Beğendi·8/10
Özellikle üniversitenin son yıllarında, yarı zamanlı işlerde çalışıp birikim yapmak istediğim, sırt çantasıyla Avrupa turu hayalleri kurduğum ve iş hayatına atılmama ramak kala dönemlerimde fark ettim, ekonomi konusunda ne kadar cahil olduğumu. Döviz nedir, neden değişip durur, vadeli hesap nasıl açılır, şartları nelerdir, enflasyon ne demek? Bu yaşa gelmiş bir insan için bunları bilmemenin utancıyla biraz araştırma yapıp, bilenlere sorup, bu kitabı edindim. O kadar iyi etmişim ki..! Tam da konuyla hiç ilgisi olmayan, sıfırdan başlayacak kişiler için yazılmış. Günlük hayattan örneklerle ve benzetmelerle konuları pekiştirmiş, ki ben bazen 5 sayfalık laf kalabalığında kitabın ne anlattığını, tek paragraflık bir örnekte anladım. Örnekleri okurken "haaaaaa öyle deseneee" diyorsunuz içinizden. Sadece para ve ekonomi değil, çevrecilik, siyaset, hukuk ve insan davranışları üzerine de örnekleri var ve bu yönüyle kitap bana, vaat ettiğinden daha fazlasını kattı.
264 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Ekonomi konusunda hiç birşey bilmiyorsunuz ve bir yerden başlamak istiyorsunuz ya da ekranlarda konuşulanları anlamak istiyorsunuz; işte bu kitap tam size göre. Oldukca yalın bir dille fazlaca detaya girmeden anlaşılabilir örneklerle ekonomiyi ve ekonomiye ait terimleri başarılı bir şekilde anlatmış.
264 syf.
·Beğendi·9/10
kitap oldukça pratik şekilde finans haberlerinde duyduğumuz kavramların tanımı mevcut. Ekonomi konusunda bir başlangıç yapmak ve ileri okumalara girmeden oldukça faydalı olacaktır.
Kitabı okuduktan sonra rahatlıkla analiz yeteneği kaznacaksınız ve bir çok insan için yabancı bir alan bir anda tanıdık hale gelecektir. Finans dünyasında yol almak yelkenli sörfe benzer rüzgarın gidişi göstergelerden okuyabileceksiniz. Kitabın dikkat eçekn bir diğer özelliği konuların bağımsız olarak okunabilmesidir. Ayrı başlıklar şeklinde olması zamandan bağımsız başvuru niteliğinde el kitabı olarak kullanmaya olanak sağlamaktadır.
264 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okudugum zaman beklentilerimi aştıgını soyliyebilirim açıkcası cok basit bir dille ekonomiyi anlatmıs ve okurken universite hayatımda derslerdede yardımı dokunmuş bir kitap başlangıç için çok uygun bir kitap sıkmıyor ve guzel bir dil kullanılmış bence bir şans verin derim
264 syf.
·8 günde·5/10
Kitabın dili bana biraz ağır geldi. Ama genel olarak bilgilendirici bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bazı konularda birkaç kez aynı yerleri okuduğum halde anlamadığım oldu . Keşke biraz grafikler, tablolar ve eğriler olsaydı daha iyi anlaşılır olurdu .

Önceki okuduğum 101 serisi kitaplara nazaran daha iyi geldi .;)
264 syf.
·Puan vermedi
Ekonomi, para ve finans ile alakalı konuları basit ve akıcı bir şekilde anlatan güzel bir okuma oldu benim için. Konu ile ilgili olarak pek bilgisi olmayanlar için başlangıç seviyesinde çok güzel bir kitap. Bence ekonomi, para ve finans konularında birşeyler öğrenmek isteyenlerin başlangıç yapmak için tercih edilebilcekleri güzel
bir kitap olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alfred Mill
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 194 okur okudu.
  • 46 okur okuyor.
  • 303 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.