Alfredo Castelli

Alfredo Castelli

Yazar
8.0/10
207 Kişi
·
297
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.435
Gösterim
Adı:
Alfredo Castelli
Unvan:
İtalyan Çizgi Roman Yazarı
Doğum:
Milan , İtalya, 26 Haziran 1947
1947'de Milan'da doğdu. Henüz onaltı yaşındayken çeşitli çizgi roman dergilerine katkıda bulunmaya başladı.1966'da İtalya'nın ilk çizgi roman fanzinini kurdu. Çizgi roman dışında reklamcılık ve senaryo yazarlığı da yaptı. Zagor ve Mister No üzerinde çalıştıktan sonra 1982'de Martin Mystere'i yarattı.
Dünyanın ve onu kuşatan evrenin sırlarını araştırdım. Ama en ulaşılmaz sırlar galiba kendi içimizde gizleniyor.
Alfredo Castelli
Sayfa 332 - Lal Kitap
CacavS
CacavS Martin Mystere Sayı 182 - Yeşil Adam'ı inceledi.
160 syf.
·2 günde·6/10 puan
Tarihin bazı gizemli söylencelerini hikayelerine konu etmeyi seven “ Alfredo Castelli ” bu defa çeşitli çağlarda dünyanın farklı yerlerinde yaşamış halkların folklorik efsaneleri arasında yer alan tipik karakterlerden "Yeşil Adam" ı (Green Man) günümüze aktarmayı amaçlamış. Bu amacını “ Enrico Lotti ” ile birlikte senaryolaştırırken “ Giovanni Romanini “ de çizimleriyle kendisine destek olmuş.

Yapraklarla ve dallarla kaplı, üzerinde çiçeklerin, sebzelerin, meyvelerin bulunduğu ve muhtemelen doğanın güçlerini ya da mevsimleri simgeleyen bir figür olan bu insan şeklindeki gövdelerin kökeninin çok eskilere dayandığı biliniyor. Bazı iddialar yeniden doğumun ve dirilişin simgesi olan ve genelde yüzü yeşil olarak gösterilen Mısır Tanrısı Osiris ile bağdaştırır. Rönesans döneminin ünlü İtalyan mimarı, mühendisi ve ressamı olan Giuseppe Arcimboldo’nun bahsi geçen meyve ve sebze bileşimlerinden oluşan meşhur resimlerinin esin kaynağı belki de bu efsanelerdir. (Ref: https://www.wikiart.org/en/giuseppe-arcimboldo )

Gerçeğin yine mitlerle harmanlaşmasından oluşan olay örgüsü içerisinde hikayemizin baş kahramanı bay meraklı Martin Mystère, hızla ağaçsızlaştırılan Amazon ormanlarının nasıl yağmalandığını gündeme getirirken, aynı anda paha biçilmez arkeolojik eserleri kaçıranlarla mücadele eder. Suçlular ve sorumlular belalarını bulurken bizler de geleceğe dair küçük iyimser beklentiler büyütürüz içimizde.

Bu hikayeden çıkarabileceğimiz en temel ders ise; “Doğayı Sev, Yeşili Koru!” olmalıdır.
CacavS
CacavS Martin Mystere Sayı 181 - Büyük Oyun'u inceledi.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Büyük İskender'in Afganistan'a kadar uzanan seferlerinde elde ettiği ve gizlediği efsanevi hazineden yola çıkan hikaye, bu hazinenin ve etrafında dönen gizemin günümüze kadar uzanan etkilerini yine kahramanımız Martin Mystere'in meraklı girişimleri ve gayretleriyle çözüme ulaştırıyor. Öte yandan İtalyan yazar ve çizerlerin, Amerika hakkındaki son derece isabetli görüş ve fikirleri beni her zaman şaşırtmıştır. Tarih boyunca insan hırsının değişmeyen karakterinin bu kişilerin öngörülerinde büyük payı olduğunu düşünüyorum. Keyifli bir macera ve meraklısı için kaçırılmaması gereken arşivlik bir çizgi roman...
CacavS
CacavS Martin Mystere Sayı 184 - Sabaha Karşı Toplantı'ı inceledi.
161 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Geçen yıllara ve ilerleyen yaşına rağmen enerjisinden ve merakından hiçbir şey kaybetmeyen profesörümüz Martin Mystere, bana göre heyecan yüzdesi ortalamanın üzerinde olan güzel bir macerasıyla karşımızda. Bu sefer karşı karşıya olduğumuz komplo ve gizem arkeoloji ve bilinmeyen uygarlıklara değil, bilakis oldukça yakın bir tarihe dayanıyor. ABD'nin SSCB ile kıyasıya mücadele ve yarış içerisinde olduğu nükleer deneylerin ve uzay araştırmalarının ilk yıllarına. O dönemde SSCB egemenliği altındaki geniş toprakları kullanarak nükleer denemeler yapmaktadır. Özellikle Kazakistan'ın Semipalatinsk step bölgesinde kayda geçmiş 450'den fazla nükleer bomba denemesi ne yazık ki bölge ve insanları üzerinde pek çok kalıcı etki bırakmış. Sovyetlerin, 1947lerde başlayan bu deneyleri sırasında insan hayatına yönelik etkileri minimize edeceği önlemleri aldığını söylemek maalesef mümkün değil. Hikayemizin ana teması da bu sayısız nükleer denemelerden biri sırasında meydana gelen bir anomalilik üzerine kurulmuş. Patlamalardan etkilenen bir grup insanın hikayesi günümüzde ABD'de devam etmekte. ABD gizli servisinden bazı karanlık kişiler çoktan rafa kaldırılmış bazı deneylerin sonuçlarının ortaya çıkmaması için cinayetlerine devam etmektedirler.

Kurgu ile gerçek olayların harmanlandığı maceralarının çok daha başarılı olduğu düşündüğüm bu çizgi romandan öğrendiklerime gelince:
- Sovyetler Birliği ve ABD nükleer patlama deneyleri yaptıkları yıllarda, bu deneylerin yapıldığı bölgelerin yakınlarında yaşayan yüzbinlerce insanın radyoaktif etkilere maruz kalmalarına neden olmuşlar. Dönemin sorumlu yöneticileri, bunu gizli tutmak için cinayet işlemekten çekinmemişlerdir.
- 1950li ve 60lı yıllarda ABD zihin kontrolü üzerine yoğun çalışmış hatta uzaya attıkları ilk uydulara insanların zihinlerini etkileyebilecek (gerekirse insanlara istem dışı telkinlerde bulunabilecek) cihazlar yerleştirerek deneyler yapmışlar.
- 1985te ABD Anayasa Mahkemesi zihin kontrolüne yönelik her türlü deneyi yasaklayıncaya kadar bu çalışmalar devam etmiş.

Rahatlıkla tavsiye edebileceğim güzel bir macera.

NOT: Çizgi romanı küçük görmeyin. Çocuklarınıza okutun. Cep telefonu, tablet ve internet oyunlarından çok daha zararsızdır...
CacavS
CacavS Martin Mystere Sayı 183 - On Kabile'yi inceledi.
160 syf.
·2 günde·7/10 puan
M.Ö. 750 dolaylarında Asurlular, İsrail Krallığını yenip, halklarını sürgüne gönderir. Özellikle İsrail Krallığı’nın kuzey bölümünde yaşayan 10 kabile bulundukları toprakları terkederek, kuzeye ve doğuya doğru yüzyıllar boyunca ilerlerler. Zamanla gittikleri toplumlarda yerel halklara karışarak yol olurlar. Haklarında zaman içerisinde pek çok efsane oluşmuştur. Kafkasya ile Hazar Denizi arasında yaşamış Hazarlar veya bir Etiyopya halkı olan Falaşalar (Kara Yahudiler) gibi gerçek olanların yanısıra, Hindistan’dan Pakisan’a, Nijerya’dan Güney Afrika’ya hatta Amerikan yerlilerine kadar pek çok kültürde kayıp kabilelerin soyundan geldiklerine dair inançlar bulunmaktadır.

Hikaye Alfredo Castelli ile Enrico Lotti tarafından yazılmış ve Fabio Grimaldi tarafından çizilmiş. Öykümüzde konu edilen olaylar Asurluların işgali sonrası bir kısım İsrailoğulları kabilelerinin yaşadıkları topraklardan ayrılmalarıyla başlar. Sürekli doğuya doğru giden bir kabilenin ise önce Çin’e, sonrasında Japonya’ya gittiği ve orada yerel halkla karıştığı iddiası vardır. Hatta eski Japon gelenek ve törenleri ile İbrani törenleri arasında paralellik kuranlar da vardır. Japonya’ya kadar uzanan kabilenin bireyleri, geçmişlerini bir soy ağacı gibi kaydederek günümüze kadar ulaştırırlar. Ellerinde gizemli bir altıgen prizma vardır yıllar önce şehirlerinin Asurlular tarafından fethedileceğini önceden bildiren bu prizma ona sahip olanlara gelecekle ilgili olası haberler vermektedir.

Eski hediyelik eşyaları ve sahipsiz malları alıp satan bir satıcının eline geçen bu prizma, ne olduğunu araştırılması için Martin’e getirilir, ancak bu gizemli prizmayı ele geçirmeye kararlı biri de önüne çıkan her engeli aşmak pahasına Martin’in peşine düşer. Elinde bulunan prizmanın gizemleri yavaş yavaş ortaya çıktıkça kahramanımız bazen korkuya bazen de umutsuzluğa kapılır, ancak yine de tüm sorunların üstesinden gelmeyi başarır.

Bu hikayeden çıkaracağımız mesaj “iyiye veya kötüye evrilecek kararlar, doğru ellerde mi yoksa yanlış ellerde mi olduğuna göre değişir.”
96 syf.
·21 günde·Beğendi·8/10 puan
Martin Mystere (Atlantis) çizgi romanının ülkemizde Lal kitaptan Martin Mystere Özel Sayı 1 olarak çıkan macerası. Orijinali, 1996 yılı Ekim ayında İtalya'da "Il mystero delle nuvole parlanti" ismiyle çizgi romanın resmi doğumunun 100. yıldönümünü kutlamak için basılmış seri dışı bir albüm. Hikayesi Alfredo Castelli tarafından yazılan maceranın çizimleri Giancarlo Alessandrini , Lucio Filippucci Nando ve Denisio Esposito'nun (Esposito Bros.) katkılarıyla yapılmış.

Çizgi roman tüketiminin ciddi bir suç olduğu buna mukabil sigara ve uyuşturucunun serbestçe satıldığı alternatif bir dünyada geçen bir macerada kahramanımız kendisi aleyhine oluşturulan bir algı ve itibar operasyonuna karşı mücadele ediyor.

Kitabın sonundaki ek bölümde ise 1896'dan günümüze 10ar yıllık periyodlar halinde çizgi romanın evrimsel süreci dönemin stilistik çizgileri eşliğinde İmkansızlıklar Dedektifi üzerinden sunuluyor. Özellikle bu bölümün çizgi ve yazı yoğunluğu gözlere yük bindiriyor. Keşke bu özel sayı dergi boyutunda çıksaydı ve çizgi romanın gelişim sürecini daha iyi anlatan bu sayfaları daha büyük görebilseydik.

Sonuç olarak ortalama bir macera ancak harcanan sıradışı emeğin hatırına 10 üzerinden 8'i uygun gördüm.
Hakan
Hakan Martin Mystere Klasik Maceralar Dizisi - 2'i inceledi.
100 syf.
·7/10 puan
Adının ve mazisinin hakkını veren bir çizgi romanmış meğer. İlk kez okuyorum Martin Mystre'yi. Çizimler siyah beyaz olmasına rağmen çok kaliteli ve belirgin. Sohbetler arasında bir kopukluk yok. Hikaye güzel başlıyor ve perili bir ev temasına uygum bir mekanda perisiz bir şekilde devam ediyor. H.P Lovecraft'a da bol bol yer verilmiş. Bir çizgi romandan şahsen daha fazlasını beklemiyorum, diğer sayılarını da okumak isterim; ancak şu dönemde bulunması maalesef oldukça zorlaştı.
Gökhan Karagül
Gökhan Karagül Martin Mystere Özel Sayı 1 - Balonların Esrarı'ı inceledi.
96 syf.
·13 günde·10/10 puan
Çizgi roman sevenler, özellikle İtalyan çizgi roman meraklıları için çok özel bir sayı bu. Tesadüfen keşfedip alıp okudum. Çizgi romanın anlamını, önemini, tarihsel gelişimini Martin Mystere'in her zaman yaşadığı gizemli öykülerden biriyle aktarıyor bize. Cildin sonundaki 1896-1996 Martin Mystere'in Yüzyılı adlı ek de harika. Çizgi romanın tarihini onar yıllık dönemler halinde ve o dönemin karakteristik çizgilerini, anlatımını, Martin Mystere üzerinden örnekleyerek anlatıyor bu ek. Bu cilt özellikle çizgi roman tutkunları için arşivlik bir değere sahip.
162 syf.
·52 günde·7/10 puan
İlk yayınlandığı 1982 yılından bugüne maceralarına kesintisiz devam Martin Mystere'nin uzun soluklu olarak yayınlandığı Lal kitaptan çıkan 192. macerası. Orjinali, 2018 yılı Ekim'inde İtalya'da "il Custode delle Cinque Vette" ismiyle yayınlanan macera orada Martin Mystere'in 359.sayısı olarak basılmış.

Olay örgüsü, geçtiğimiz yüzyılın ilk yarısında tüm dünyayı sarsacak kadar sansasyonel bir hayat yaşayıp "en kötü üne sahip adam" unvanını gururla taşıyan Aleister Crowley ile bağlantılı olarak gelişiyor. Karakterin gerçekliğine ilişkin detaylı bilgiler için linkimiz: https://www.wikizeroo.org/...xlaXN0ZXJfQ3Jvd2xleQ

Hikaye Himalayaların zorlu zirvelerinden olan Kanchenjunga'ya tırmanış yapan bir grup dağcı ile başlıyor. Tibetçe’den ismi ‘Karların Beş Hazine Evi’ olarak çevriliyor, bu da her yöne uzanan beş büyük sırt ve buzulundan kaynaklanıyor olsa gerek. Elimizdeki kitabın ismi de buradan çağrışarak geliyor.

Öykümüz hem insanın merak tutkusuna hem gücü elde etme arzusuna değinerek ilerliyor. Geçmişten günümüze dek kalmayı başarmış gizemler ve binlerce yıl sonra bile hala çalışabilen teknolojiler, garip biçimde modern insanın, kendi sonunu göremeyecek kadar açgözlü ve kör olduğunu adeta kanıtlıyor. Bilginin ve evrenin sonsuzluğu içinde insanoğlunun basit materyalist hırsı da her zamanki gibi traji-komik sonunu hazırlıyor.

Gerçek bilgileri hayali olaylarla harmanlayarak sunan Martin Mystere maceraları her zaman favorim olmuştur. Bu macera da yine benzer tatmin duygusunu ortalama seviyede vererek neredeyse eksiksiz koleksiyonum arasında yerini aldı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alfredo Castelli
Unvan:
İtalyan Çizgi Roman Yazarı
Doğum:
Milan , İtalya, 26 Haziran 1947
1947'de Milan'da doğdu. Henüz onaltı yaşındayken çeşitli çizgi roman dergilerine katkıda bulunmaya başladı.1966'da İtalya'nın ilk çizgi roman fanzinini kurdu. Çizgi roman dışında reklamcılık ve senaryo yazarlığı da yaptı. Zagor ve Mister No üzerinde çalıştıktan sonra 1982'de Martin Mystere'i yarattı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 297 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.