Ali Dokuzlu

Ali Dokuzlu

Çevirmen
9.0/10
4 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
141 syf.
·Beğendi·9/10
Spinoza hakkında okumak isteyecek olanlar için ilk sırada yer alması gereken kitap olduğunu düşünüyorum. Onun, tanrıyı algılama şekli ile zihninizde yeni kapılar açılıyor ve Spinozanın neşesinin nerden geldiğini kavrıyorsunuz.
141 syf.
·Beğendi·9/10
Spinoza'nın Sevinci Nereden Geliyor , Spinoza Problemi , Spinoza'nın Tao'su ve ardından Spinoza Bir Başlangıç adlı kitabı bitiridim . Sırada Freud Spinoza mektuplaşması 1676- 1938 var.

( Eğitiminini Sevilla Üniversitesinde devam eden Avukat Ali Dokuzcu'nun harika tercümesini atlamadan burada belirtmeliyim )

Arjantinli Felsefeci ve edebiyatçı Diego Tatian'nın yazmış olduğu bu kitapta Spinoza'nın "Teolojik-Politik incelemeleri " adlı kitabı , "mektupları" ( ki daha önce duymuştum ama bir fikrim yoktu ) "Etika" dan alıntılar yapıyor. ayrıca filozofla ilgili çıkmış tüm yayınlardan yaralanıyor.

Spinoza'nın kitapları yazdığı dönemi şu sözlerle dile getiriyor;
" Bahsettiğimiz vaziyeti gözlerimizin önüne getirelim : Engizisyon ateşlerinde yanarken kurtar bizi ilahisini söyleyerek ölenlerin haberleri Amsterdam’a geldiği sırada , yirmi yaşından biraz büyük bir delikanlı , anılan dinin hurafe olduğunu ileri sürmekteydi.

Kitap ,Spinoza'nın hayatı hakkında bilgiler ile başlıyor ve ardından , Spinoza düşüncesinin temelini , detaylı ve karşılaştırmalı olarak açıklıyor.

Bu konuyla ilgili alıntılar arasında Spinoza'nın kütüphanesinde bulunan birçok kitaptan bahsediyor örneğin benim ilgimi çeken bir tanesi ;
Isaac La Peyrere ; Adem’den Öncekiler adında garip bir kitap yazmıştır.
İnsanın yaşamının Adem’den önce varolduğunu savunmuş, esasen Kutsal Kitap anlatısına göre ,Adem’in ilk insan değil, fakat ilk Yahudi olduğunu , tufan felaketinin bölgesel bir hadise olarak Filistin’de gerçekleştiğini söylemiştir.
Bu kitabın bir kopyası Spinoza’nın kitaplarının arasında vardır.

Yine diğer kitaplarda çok fazla detay vermeden aynı dönemin filozoflarının Spinoza felsefesini kabul ettiği yazarken bu kitapta farklı bir konuya değinmiş. "Leibniz , Spinoza’nın fikirlerinin “gülünç” olduğunu yazmıştır. Ona göre “Teolojik Politik İnceleme” son derece habis bir kitap ve dayanılmaz biçimde küstah bir metindir.
Dönemin gözü pek filozofları , örneğin Descartesçılar dahi “ Spinozacılık” suçlamasını bertaraf etmek için , Spinoza felsefesine reddiyelerini açık etmenin türlü yollarını aramaktadırlar. Ve Leibniz’in Etika’ya gösterdiği bu büyük ilginin sebebi , belki de kendi sisteminin Pantezim hudutlarına gezinmesi ve her ne olursa olsun sıyrılmak istediği yaftanın Spinoza’da kristalleştiğini görmesidir. "

Biraz detay ama Spinoza'nın Aforoz edilişini anlatan ( 32. sayfa ) bir sayfalık bölüm oldukça ilginç .

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.