Ali Ferşadoğlu

Ali Ferşadoğlu

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
2882
Gösterim
Adı:
Ali Ferşadoğlu
Unvan:
Yazar
Yeni Asya Gazetesinde köşe yazarı.
Hatırınızdan çıkarmayın: Sevgi halkaları yalnızca parmaklara takılı ise, kolayca çıkar. Kalbe takılırsa, onları hiçbir güç çıkaramaz!
Hayatı bir yarış olarak algılayıp, birbirini geçmeye çalışan eşler çabucak yıpranır, zayıflar. Oysa birbirlerinin güzel özelliklerini ön plana çıkarmak daha mantıklıdır.
Hikmetli söz ustası Lokman Hekim'in derisi siyah, dudakları kalınmış.
Hayranlarından birisi onu görünce şaşkınlıkla yüzüne bakmış. Lokman Hekim içinden geçenleri okumuş:
"Birader, boyayı mı beğenmedin, boyacıyı mı?" diyerek her varlığın sanat-ı İlâhin bir eseri olduğunu hatırlatmış.
Bediüzzaman, empatinin mahiyetini ve İslâm literatüründe ki yerini şöyle anlatır: Kardeşlerimizin meziyetlerini şahıslarınızda ve faziletlerini kendinizde tasavvur edip, onların şerefleriyle şâkirâne iftihar etmektir. Bu fenâ fi'l-İhvan suretinde güzel bir düsturdur. Kardeşler arasında buna tefanî denilir. Yani, birbirine fâni olmaktır. Yani, kendi hissiyat-ı nefsaniyesini ( nefsi hisleri, çıkarları) unutup, kardeşlerinin meziyetleri ve hissiyatı ile fikren yaşamaktır.
Eski zamanlarda insanlar psikologlara ve terapi merkezlerine ihtiyaç duymamalarının altında işte bu akraba, çevre ve arkadaş desteği yatardı. Şimdiki insanlar ne arkadaş ediniyorlar; ne de dertlerini, neşelerini paylaşacak biri arıyorlar.
Melih Cevdet'e "Evlilik nedir?" diye sorarlar.
"Eskiden kız ve oğlan tarafı ailesi biraraya gelir, yeni yuva için beraber hazırlık yapılır, beraberce yeni ev düzülürdü. Evler bahçe içinde müstakil olurdu.
"O yüzden buna 'evlenmek' denirdi. Şimdi ise yeni evliler apartman dairelerinde yeni katlarda oturuyorlar, bu yüzden artık evlilik 'katlanmaktır."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Ferşadoğlu
Unvan:
Yazar
Yeni Asya Gazetesinde köşe yazarı.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.