Giriş Yap

Ali Yaman

Yazar
8.0
22 Kişi
Tam adı
Doç. Dr. Ali Yaman
Unvan
Türk Akademisyen, Yazar
Doğum
Ankara,Türkiye, 1968
Yaşamı
1968'de Ankara'da doğdu. İstanbul'da başladığı İlkokulu ve Ortaokulu Erzincan'da, lise öğrenimini ise İstanbul'da bitirdi. 1993'te Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F.'den mezun oldu. 1994'te İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Siyasi Tarih Yüksek Lisans (M.A.) Bölümü'ne girdi. 1996'da bu bölümden konusunda ilk olan "Alevilik'te Dedelik Kurumu ve İşlevleri" adlı teziyle mezun oldu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Doktora (Ph.D.) programına girdi. 2001 yılında bu bölümü başarı ile tamamlayarak "Dedelik Kurumu Ekseninde Değişim Sürecinde Alevilik" adlı tezi ile bilim doktoru oldu. Türkiye, Almanya, ABD, Kazakistan ve Kırgızistan'da çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri ve kitapları yayınlandı. 1996'da aylık Cem Dergisi'nin yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Çeşitli Alevi dernek ve vakıflarda üye ve yönetici olarak görev aldı. İstanbul, Şahkulu Sultan Dergahı'nda araştırmalar yürüttü ve bir kitaplığın temellerini attı. Çeşitli uluslararası konferans, sempozyum ve panellere katıldı. Alanında ilk olan Alevilik-Bektaşilik Bibliyografyası Almanya'da Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü'nce yayınlandı. Araştırmacı Müslüm Güler ve Yrd. Doç. Dr. Aykan Erdemir ile birlikte İnternet'te kendi uzmanlık alanında bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı internet sayfalarını hazırladı. Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nce gerçekleştirilen "Kazakistan'dan Macaristan'a Erenlerin İzinden" adlı 13 bölümlük belgeselde Anadolu bölümü yazarlığı ve danışmanlığı görevinde bulundu. İstanbul'da yayın yapan Radyo Barış'ta (107 FM) 1999-2001 yılları arasında uluslararası ilişkiler, dış politika ve Türk kültürü konularında radyo programlarının yapımcı ve sunuculuğunu üstlendi. 2003 yılında Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu için Dr. Wibo van Rossum ile birlikte Alevilik CD'sinin metnini hazırladı. 2002 yılında Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı. Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde ders vermenin yanısıra, üniversitenin Araştırma Merkezi'ne bağlı Türkoloji Enstitüsünde uzman olarak görev yaptı. 2003 yılından başlamak üzere üniversitedeki derslerinin yanısıra Türkistan'da bulunan Yesevilik Araştırmaları Merkezi'nde uzman olarak çalışmaya başladı. Bu çerçevede Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın çeşitli bölgelerinde alan araştırmalarında bulundu. Ayrıca Türkistan'da yayınlanan Yesevi Jolı Dergisi ve Ankara'da yayınlanan Kırkbudak Dergileri'nin de Yayın Kurulu üyesidir. Kazakça, Kırgızca, Özbekçe gibi Orta Asya Türk şivelerinin yanısıra, İngilizce ve az düzeyde Rusça bilmektedir.

İncelemeler

Tümünü Gör
326 syf.
Bilmediğim birçok şeyi öğrendim, Hacı Bektaş-ı Veli, Horasan Gönül Erenlerine zaten acayip bir ilgim vardı, Bu kitap ile daha da perçinleşti. Çok öyle derinlemesine bir eser değil, Yüzeysel bilgiler veriyor olsa da doyurucu bir eser sayılır. "Önyargı benden Uzak arkadaş, Ben o önyargılı olmayı kapı önündeki çöplüğe atalı yıllar oldu, Banane kimin ne yaptığından, Ne ettiğinden, Karşımdaki insan mı değil mi , Bu memleketin bir değeri mi değil mi , Ben ona bakarım" diye düşünen arkadaşlar mutlaka okumalı. Ah bir bizi bize bıraksalar ülke olarak epey mesafe alacağız ama nerdeeee??? Neyse, İyi okumalar...
Alevilik ve Kızılbaşlığın Gizli Tarihi
8.5/10 · 17 okunma
Reklam
273 syf.
·
Puan vermedi
Yine bu inanç kültürü hakkında yazılmış gayet objektif işi siyasal boyuta kaldırmayan amacı bilgi vermek olan bir eser. İçeriğinde uygulamalar değer verilen büyükler tarihte süre gelen olaylar önemli şahsiyetler 12 imamlar ve ehl i beyt soyundan bahsediliyor. Musahiplik taliplik dedelik ve cem gibi konular ayrıntısı ile verilmiş. Her Alevi gencinin ve bu inanç kültürünü merak eden kişilerin okuması gereken bir eserdir.
Alevilik & Kızılbaşlık Tarihi
6.7/10 · 26 okunma
288 syf.
·
8/10 puan
Yaman, eseri hazırlarken roman ya da hikaye olarak değil bilimsel bir şekilde hazırlamıştır. Orta Asya'daki ülkelerimize seyahatler yapıp yerlilerinden bilgiler toplamıştır. Aynı zamanda çok fazla akadamik kaynaktan da yararlanmıştır. Ahmet Yesevi'yi, halifelerini, mürşitlerini, Yesevilik tarikatını ve diğer tarikatlarla karşılaştırma gibi konulara değinmiştir. Dili sadedir Bazı yerler çok akıcı olsa da bazı yerlerde durgunluk olduğunu söyleyebilirim. Ama yine de konu ile ilgilenenlerin okuması gereken doyurucu eserlerden biri.
Pir Ahmet Yesevi
8.0/10 · 6 okunma
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42