Amir Khalil

Amir Khalil

Yazar
7.1/10
13 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Dostluk ağacını ek çünkü sınırsız neşe yaratır.
Düşmanlık ağacının kökünü kazı çünkü sayısız keder yaratır.
HAFIZ.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Son zamanlarda okuduğum en çarpıcı ve en içten eserlerden biriydi. Çok sevdim ,çok etkilendim...
İran'ın tüm o muhteşem zenginlikleri kimsenin okumaya bile tenezzül etmediği o muazzam tarih dolu sayfalarda kayıp...
Eser 2009 yılında oyların çalınması ve 3 milyon insanın bu durumu protestolarıyla başlıyor, bu süreçte bir anne henüz 19 yaşında olan küçük oğlunu kaybediyor, diğer evladıyla beraber çevreyi, hastaneleri, morgları, hapishaneleri ve mezarlıkları araştırıyor bir umuda tutunup.Durum öyle içler acısı ki dirisi yoksa bile mezarına gidip bir fatiha okumak, yasını tutabilmek için çırpınıyor Zehra anne , tek o değil İran'ın evlatlarından ayrılmış bütün anneleri. Fakat umut bu toprakları terk edeli asırlar geçmiş, belkide umut o topraklara ayaklarını bile basmamış...
İnsanoğlunun dini kuklalaştırması ve bu uğurda yapabileceği bütün şeytanlıkları yapması ile karşı karşıyayız, insanların ahlakları, değer yargıları, vicdanları ve hatta seslerinin olmasının hiç bir manası yok çünkü duyan dinleyen yok.
Çok sevdim, okurken engin bir derya olan divan edebiyatından sıkça adını duyduğum şair ve ilim insanlarının dizelerini okumak büyük bir zevkti. Tek pürüz yayınevinin çeviride biraz acemilik etmesi ve noktalama işaretlerini yok saymasıydı.
272 syf.
Bu çizgi roman şeklinde yazılmış bir kitap. Internetten alırken öyle olduğunu bilerek almamıştım. Iran'da bir secim ve sonrasında yapılan gösteride kaybolan oğlunu arayan bir annenin hikayesini anlatıyor . Biraz politik biraz trajik. Bazı gerçekleri acı bir sekilde gün yüzüne çıkarıyor. Çizgi roman meraklıları sanıyorum sevebilir.
272 syf.
İRAN, TAHRAN, HAZİRAN 2009: Seçimlerden sonraki en büyük sokak protestolarından birinden sonra Mehdi isimli bir genç kaybolur.

Hikaye Persepolis'i anımsatıyor ama şaşıracak bir şey yok. Alırken çizgi roman olduğunu bilmiyordum ancak okumama engel olmadı. Belki de ders çıkarılacak çok şey vardır.
272 syf.
İran'daki hükümetle aynı fikre sahip olmayan ve haksızlıklara boyun eğmeyen kesimin çektiği zorlukları ve katlanmak zorunda olduklarını anlatan bir kitap. Kitap bir annenin gösteriler sırasında kaybolan oğlunu aramasıyla başlıyor ve büyük oğlunun çabalarıyla çok gizli bilgiler de elde ettikleri etkileyic bir şekilde anlatılmış. Çizgi roman tarzında yazılmış bir kitap. Birçok mesaj içeriyor. Kitap adını aslında bir mezarlıktan alıyor. Katledilip ya da bir şekilde haksızca öldürülenlerin gömüldüğü yer Zehra'nın Cenneti. Bence etkileyici bir konusu var ama gereksiz ve sadece ufak bir detay için kahramanlar eklenmiş gibiydi. Onun dışında güzel bir kitap. Özellikle çizimleri çok başarılı.
272 syf.
·7/10
Kitap mükemmel çizimlerden oluşuyor.Her sayfa uzun uzun saklı köşelerdeki yüzleri, yaptıkları eylemleri incelemek istiyorsunuz. İran'da Siyasal İslam'ın yarattığı rant, talan ve can pazarını çok sert eleştiren bir eser olduğuna değinmeliyim.

Mehdi Alavi ve Zizou yazılı gümüş kolyesi (1990-2009)
272 syf.
·Puan vermedi
Zehra'nın Cenneti, İran İslam Cumhuriyeti siyasi tarihinin bir kısmının çizgi roman şeklinde yayımlanmış hali... 2009 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Ahmedinecad'ın galip olduğunu ilan etmesinin ardından seçimlerin akabinde Tahran'da yapılan gösterilerde kaybolan 19 yaşındaki Mehdi'nin hikayesi... Evet Mehdi kurgulanmış bir karakter, ancak gerçekten varolmuş yüzlerce genç o gösteriler sırasında öldürülmüş veya ortadan yok edilmiş Nida Ağa Sultan gibi... Bir dönemin siyaseti Mehdi Alavi ve Ailesinin yaşadıklarıyla anlatılmış. Kitabın sonunda ise kitap içeriği ile ilgili gerçek verilere dayalı notlar yer alıyor.

Sarsıcı bir hikâye...

Dip not: "Zehra'nın Cenneti" Tahran'da bulunan mezarlığın ismi.

Kitapla kalın efenim :)
272 syf.
·4/10
İran'ın 2009 seçimlerin den sonra yapılan protestolar , esrarengiz ölümler ,kayıplar ve ak sakallı bir devletin gençlerine uyguladığı akıl almaz işkenceler ve bir Anne'nin evladını arayışı ..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.