Andre Langaney

Andre Langaney

Yazar
7.1/10
9 Kişi
·
21
Okunma
·
0
Beğeni
·
326
Gösterim
Adı:
Andre Langaney
Unvan:
Fransız Akademisyen, Genetikçi ve Bilim Yazarı
Doğum:
1942
Her şeyden önce, görünüşe aldanmamak gerektiğini biliyoruz: Medenileşmiş giysilerimizin altında kuru bir deri saklı...
Merak güdüsüyle mi, yoksa gereklilik nedeniyle mi, bilinmez, ilk avci_toplayıcılar beşikleri olan Afrika'yı terk eder ve gezgin olurlar. Yerküre fethedildikten sonra insan milleti çoğalır ve çeşitlenir, derilerin renkleri değişime uğrar, konuştukları diller çoğalır. Bu halkların, kavimlerin ilkbahardır. Ve daha o zamandan karışım, daha o zamandan küreselleşme demektir bu...
Şempanzeler, bazen tekrar kullanmak için sakladıkları taştan aletler ya da beyaz karıncaları Avlamak için kendileri imâl ettikleri ve her seferinde yeniledikleri tahta sopalar kullanırlar... Şempanzeler kullandıktan sonra atılan malzemeleri bizden çok önce keşfetmişlerdir.
Rift Vadisi Afrika 'da Kızıldeniz 'den Kenya'ya uzanan kırılma hattıdır. Daha kapsamlı olan ve Şeria nehri vadisinden Afrika 'nın güneyine kadar uzanan bir kırılma hattı üzerinde bulunan Rift Valley, birçok gölü ve çöküntü bölgesini içinde barındırır. Çok sayıda insan ve insan öncesi fosil bu alanda bulunmuştur.
Hepimiz bir tek tür oluşturuyoruz, hepimiz aynı atalardan geliyoruz, hepimiz bir tek dilden türemiş farklı diller konuşuyoruz. Ama birey olarak her birimiz tekiz, biriciğiz.
Güneşli kuşaklarda yaşayanların koyu renk tenleri vardır; az ışıklı bölgelerde yaşayanların tenleriyse daha açık renktedir.
Yine bir İş Bankası Kültür Yayınları harikası. Daha evvel Aşkın En Güzel Tarihi ve Mutluluğun En Güzel Tarihini okumuştum. Mutluluğun En Güzel Tarihini çok beğendiğimi söyleyemem ama okuduklarım içerisinde yer alan diğer ikisini gerçekten beğendim. Serinin diğer kitaplarını da listeme ekledim hatta. Konunun uzmanlarınca ele alınıp soru cevap tarzında sıkmadan işlenişi okuyucuya keyif veriyor. Tarihsel süreçlere ilgi duyanlar zevkle okuyacaklardır.
İnsana özgü üç perdelik komedinin üç keşifle ortaya çıktığını söylüyor; Toprağın, hayalgücünün ve gücün keşfiyle... Bir bakıma insanın kendini doğadan ayırması ve kendine bağımlı hale getirip üzerinde güç kurma peşinde olduğunun kanıtıdır... Neolitik çağla birlikte tarım ve şehirleşmeye dayalı devrim bir bakıma insana karşı bir silaha dönüştü. İnsan yarattıklarını kölesi haline geldi. Galip gelen aynı zamanda kurban oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Andre Langaney
Unvan:
Fransız Akademisyen, Genetikçi ve Bilim Yazarı
Doğum:
1942

Yazar istatistikleri

  • 21 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.