Andres Danza

Andres Danza

Yazar
8.2/10
35 Kişi
·
85
Okunma
·
1
Beğeni
·
621
Gösterim
Adı:
Andres Danza
Unvan:
Editör, Yazar
Doğum:
Montevideo, Uruguay, 1976
Andres Denza (Montevideo, 1976) Uruguay'ın en güçlü politik dergilerinden Busqueda'nın baş editörü olan Danza, on dokuz yaşında muhabir olarak başladığı gazetecilik yaşamına çeşitli edebiyat dergileri ve El Observador gazetesindeki çalışmalarıyla devam etti. Uluslararası alanda birçok devlet başkanıyla ilgili habere imza attı. Almanya, Belçika ve Japonya'da gazetecilik eğitimi alan Adres Danza, Uruguay Katolik Üniversitesi Sosyal İletişim Bölümü mezunudur.
''Gereksiz ihtiyaçlardan oluşan koca bir dağ yarattık. Bir şeyler satın alıp sonra çöpe atıyoruz. Aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız. Bir şey satın aldığımda ve ya siz aldığınızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu; hayatı satın alamazsınız.
Hayat geçip gider...
Ve hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.''
"Fakir" olmadığını ama özgür biri olmak için "sade ve tutumlu" olduğunu söyleyen ,hafif bavullara sahip olunmasını öğütleyen bir adam .
Insan olmanın bütün gerekliliklerini üzerinde toplamış, alışılmadık biçimde davranan bu başkan ,eşitlik, özgürlük, demokrasi gibi kavramların yalnızca soyut bir düşünce olmadığını yaşam tarzıyla,politik eylem ve tercihleriyle göstermiş bir.
Halkları oluşturan insanların büyük bir kısmı devlet başkanlarının yaşadığı gibi bir hayatı yaşamıyor. Ben ülkenin büyük bir bölümünün yaşam tarzı nasılsa öyle yaşıyorum. Devlet başkanlarını azınlıkta olan bir grubun yaşadığı sisteme dahil etmeye çalışan bir mekanizma var. Düşündüğün gibi yaşamalısın. Aksi takdirde yaşadığın gibi düşünmeye başlarsın
Sadece, nerede olursa olsun, istediğim gibi yaşamaya uğraştım. Ne fakir, ne de başka bir şeyim. Asıl fakir olanlar paralarının arkasında, ona mahkum yaşayanlardır.
210 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Neden felsefe kitaplarının artık bende "etki"yapmadığını iz bırakmadığını düşünüyordum. .
Sonra anladım ki bir yolum var ve yürüyorum , havada kalan akıl da değil de yaşanmış hayatlar da asıl felsefe ..
Bu benim düşüncem tabii..
Neden böyle bir giriş yaptım dersek biyografi okumak felsefe okumaktan (bana )daha çok hayat dersi verdiği için olabilir ..

#Spoiler

"Insan kalbiyle düşünür ,insanların kalplerine ulaşmak gerek " buyrun felsefe

En büyük özelliği "dinlemek" al bir felsefe daha ..
Zamanın en büyük problemi değilmi birbirimize kulaklarımızı tıkamış olmamız?
Bu kitap da tabiri caizse bir "ev yapımı" felsefe adamı'nın hayatı. .

Tanışın istedim
O bir "kara koyun " gerilla ..yani bir"Tupamaro"

Devlet başkanlığının yanı sıra ondan örnek alacağımız o kadar çok meziyeti var ki ..
"Insan olmak " gibi ..

Latin amerika zor bir coğrafya..
Galeano okuyoruz ,Allende,Marquez okuyoruz Fideller,Cheler okuyoruz ölümün ,haksızlığın kol gezdiği kitaplarla tarihlerine göz atıyoruz. .

Jose Mujika... lakabıyla " El Asado del Pepe" şair olmak isterdim ,kelimelerle aram hep iyi olmuştur diyen biri ..

Çok okuyor günde altı saatini okumaya ayıran bir başkan ..
Evinin her yerinde kitaba rastlamak mümkün ,kitabın yerini dolduracak bir şey olmadığını düşünüyor ..
"En yararlı kitaplar seni düşündürmeyi hedefleyen ve ömür boyu unutmadıklarındır " bilgin ne kadar artarsa beynini kemiren kurtcuklar o kadar fazla olur :)

Bunun üzerine 'düşünüyorum "
dünya yönetiminde şu anda başkanlık yapanlar gözünüzün önüne gelince
"kalite düşmüş " diyor musunuz sizde merak ediyorum ..
Sanki "takım elbise ve kravatlar" birinci sınıf kumaştan da içleri boşalmış gibi değil mi ? ...

Pepe kravat takmayan bir başkan ...
Gelirinin büyük bölümünü bağışlayan ..
Mütevazı yaşayan ..
Valizini hafif hazırlayan bir adam ..sadece "adam" :)

ANARŞİST !!! "Ben kronik bir anarşistim"

Hayatı ve az ile mutlu olmayı zindan da öğrendim "

"Hangi şekilde olursa olsun insan mahsulü bir adalete inanmıyorum " diyor
Benim ev yapımı felsefeme göre "tüm adalet sağlama biçimleri intikam ihtiyacından doğan bir anlaşmadan ibarettir "
ama o Hiç bir zaman intikam duygusuna yer vermemiş hayatında ..

Aşka yer vermiş aksine "kadınları üstün varlıklar ,çünkü onlarda hayat verme yetisi var " diyerek adlandırmıs ..
doğayı sevmiş, köpekleri ,kedileri sevmiş ,ülkesini çok sevmiş mesela gençlerin işsiz kalmaması için uğraşmış rüzgar ,güneş, bioyakıt için girişimler yapmış protokolü "canı cehenneme" diye nitelemiş. .insanlara her zaman bir sarılma mesafesinde durmayı tercih etmiş ..başka ülkelere gittiğinde gördüğü şaaşayı kıskançlıkla değil "savurganlık" diyerek tenkit etmiş ..
Hizmetçiler özel korumalar söförler ordusunu reddetmiş bir adam ışte ..
Sadece "adam" :)

"Özgürlüğe en çok saygı duyan Anarşizm dır ..bundan dolayı bütün ideolojiler arasında en çok önem verdiğim de anarşizmdir ..ama Insan özgürlüğü derken bu sorumluluklarından muaf olduğun veya limitlerin olmadığı anlamına gelmez ..
Bir başkasına zarar vermemektir sınırın ..
Ve sen bir başkasını sömümeksizin canını dişine takıyor ve bir şey elde ediyorsan ..sana alkış tutarım ..
.....imza Pepe

Küçücük bir ülkenin "büyük başkanı "

Okuyun derim. .
Sadece derim ısrar etmem ..
Siz bilirsiniz :)
261 syf.
·8/10
Eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'yı hepimiz, sahip olduğu imkanlara rağmen sürdürdüğü mütevazı yaşam biçimi ile tanıdık. Yaşantısı ve dünya görüşü ile yönetilen insanlarca okunması gereken bir yöneten hayatını anlatmaktadır kitap.

Maaşının yüzde 90'ına yakın bir kısmını da hayır kurumlarına bağışlamış, başkanlık konutu yerine bir kulübede yaşamasıyla bugünün birçok yöneticisiyle yollarını ayırmış bir başkandır kendisi.

Protokol kurallarına, şatafata ve başkanlığın “yüce” bir makam gibi algılanmasına ve sunulmasına karşı duran eski gerilla Mujica'dan öğrenilecek çok şey var.
261 syf.
·Puan vermedi
Ülkemiz için ütopik bir başkan! Harika bir biyografi kitabı. Neredeyse kitabın %90'ının altını çizmiş bulunuyorum. Hala kitaplığın başına geçtiğimde elime alır çizdiğim yerleri okurum.


Maaşının büyük bölümünü yardımda kullanması. Eski evinde oturması ve özellikle hayranı olduğum gök mavisi vosvos u makam aracı olarak kullanması... başkan demeye bin şahit...

Bir saat sürmedi bitirmek, O kadar çekti beni içine..

Bu adam tarihin en güzel köşesine yazılacak...

Haa bi de onlar vosvos'a fusca diyorlarmış :)
261 syf.
·11 günde·8/10
José Mujica, anarşist bir devlet başkanıdır. Ateisttir. İnsanı ve doğayı seven, milletine değer veren, hayvanlarla evini paylaşan bir devlet başkanıdır. Kitap genel itibari ile bana sıkıcı geldi, biyografik nitelikte kaleme alınan eser Mujica hakkında çok bilgiler veriyor ama daha nitelikli ve ulaşılması zor bilgiler edinmeyi isterdim. Yaklaşık 20 sayfalık kısımlar halinde yazılmış ama yinede bölümler uzun gibi geldi. Okumaya değer bir kitap tavsiye ederim.
261 syf.
·39 günde·Beğendi·8/10
Geliştirdiği tarım politikaları sayesinde ülkesine çok şeyler kazandırırken; bizim ülke olarak nerede yanlış yaptığımızı da gayet güzel yüzümüze vurmuştur. Gösterişsiz, egosuz ve aşk dolu hayatı okunmalıdır. Akıcı bir biyografi...
261 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Bu kitapta en sevdiğim kısımlar Mujica insanlık dersi verdiği kısımlardı.Bence ona takılan lakaplardan en çok yakışanı ' Yaşlı Bilge'.Okurken keyif aldığım yerler özellikle hayat,ölüm üzerine konuştuğu yerlerdi.
261 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kara Koyun José Mujica,aslında bir çok konuda insan hayatını yönlendirebilecek bir kitap. Gençligini Tupamaro gerillası olarak olarak geçirmiş uzun yıllar hapis yatmış ama hiçbir zaman okumaktan, kendini geliştirmekten geri kalmamış bir insan Mujica.
İnandığı gibi yaşayan sade,sıradan bir yaşamı olan,yasal olarak 12 bin dolar olan maaşının %90 ını fakirlere dağıtan,kendine ait sıradan bir çiftlik evinde doğru dürüst korumasız,kendine ait makam aracı olmadan yaşayan bir insan. Yöneticileri halka uzak olmakla suçlamış ve kendisi başkan olduktan sonra hiçbir şekilde yaşantısını değiştirmemiş hatta eskiden beri gittiği kahvehane gibi bir yere gitmeye hep devam etmiş,oradaki arkadaşları onu başkan olarak değil Pepe olarak çağırırlarmış. Hiçbir zaman tek bir yönetim modeline bağlı kalınmaması gerektiğini savunmuş,henüz 20 yaşında gittiği Moskova'da komünizmle ilgili hayalleri yerle bir olmuştur. Proleteryanın en üstündekilerin şaşalı hayatı onu hayrete düşürmüştür. Başkan seçildikten sonra devleti bütün yabancılara açmış,ülkeyi yasaklar ülkesi olmaktan uzak tutmuş,dış politikada hiçbir ülkeye düşmanlık ve önyargı beslememiş herkesle iletişime açık olmuş bunun da çok faydasını görmüştür.
Develetteki gereksiz harcamaları kesmiş hatta yurt dışı seyahatlerinde tarifeli uçaklarla yolculuk yapmış en ucuz otellerde konaklamıştır.

Ülkesinde yaptığı birtakım köklü degişiklikler ise şunlardır:
-Mariuanna kullanımını yasallatırmış (Uyuşturucu ticareti yapanların en tehlikeli grup olduğunu düşündüğü için herkesin içeceği uyuşturucuyu kendisi yetiştirebilsin diye)
-kürtajı yasallaştırma
-eşcinsel evlilik gibi daha bir çok şey yapmış.
Dünyanın birçok yerinden mülteciyi de kabul etmiştir. Halihazırda bir sürü Suriyeli mülteciye kucak açmıştır.
Geçen yıl da (2018) 70 bin salağı dolandıran Topkek Mehmet ya da Çiftlikbank olarak bilinen Mehmet Aydın'ı da ülkesinde barındırıyor.
Kitap oldukça akıcı hemen okunuyor, insan okurken "böyle bir başkanımız olsa fena olmaz hani" diyesi geliyor içinden.
Keyifli okumalar...
261 syf.
·Beğendi·9/10
PEPE, Dünyaya ağzının payını veren adam.

2010-2015 yılları arasında Uruguayın devlet başkanlığını yaptı.. Her zaman ilgimi çekmiştir mujika. Dünyaya farklı bir örnek. Aldığı maaşın yüzde 90'ını ihtiyaç sahibi kimselere bağışlıyordu, sarayda değil mütevazi evinde yaşadı ve yaşıyor, makam aracı kullanmıyor, 1987 model VW Beetle 'ı var, mütevazi bir başkan pepe..

Ve şöyle diyor bir röportajında;" ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkanların 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum" dünya görüşünüze farklı bir açı katmak istiyorsanız bu ihtiyarın yaşamına bir gözatın derim.

İyi okumalar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Andres Danza
Unvan:
Editör, Yazar
Doğum:
Montevideo, Uruguay, 1976
Andres Denza (Montevideo, 1976) Uruguay'ın en güçlü politik dergilerinden Busqueda'nın baş editörü olan Danza, on dokuz yaşında muhabir olarak başladığı gazetecilik yaşamına çeşitli edebiyat dergileri ve El Observador gazetesindeki çalışmalarıyla devam etti. Uluslararası alanda birçok devlet başkanıyla ilgili habere imza attı. Almanya, Belçika ve Japonya'da gazetecilik eğitimi alan Adres Danza, Uruguay Katolik Üniversitesi Sosyal İletişim Bölümü mezunudur.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 85 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 76 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.