Anıl Teryaki

Anıl Teryaki

Yazar
9.7/10
3 Kişi
·
8
Okunma
·
1
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Anıl Teryaki
Unvan:
Yazar
Gölge efendisi elini Kral' ın kalbine doğru götürdü ve fısıldadı.
"Ölümün kendisi zaten benim Vardener. Var olmuş ve var olacak tüm ölümler benim!"
"Bu arada belki de en önemli şeyi sormayı unuttum sana. Bu şehre nasıl girdin? "
Vethala, sanki bu soruyu bekliyor gibiydi.
" Yetenekleri olan sadece sizler değilsiniz üstat. Bende kendimce bazı şeyler yapabiliyorum. "
252 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Yorumu//Sessiz Şarkılar (Felanties Serisi 1. Kitap)-Anıl Teryaki
.
Newuen İmparatorluğu'ndan gelen Karanlıktakiler'in ordusu, diğer uygarlıkları tehdit ediyor. Büyük bir savaş başlamak üzere. Worluex'te Tromhar tarafından kurulan Vaergi Loncası bu savaşa nasıl önlemler alacak. Bir yandan da Tromhar'ın varisi küçük Freagan, gezgin Voladhe ile yollarda. Büyüler, üstatlar, karanlık ruhlar, cadılar, uygarlıklar. Kitabın sonunda kavramlar sözlüğü ve fantastik dünyanın haritası bile mevcut.
.
Epik fantastik türünü seviyorsanız bu kitabı çok seveceksiniz. Türk bir yazarın bu denli başarılı bir kurgu ile epik fantastik seri yazması hem tebrik edilmesi hem de desteklenmesi gereken bir durum. Seri 5 ana kitap, 1 ansiklopedik kitap ve yan kitaplardan oluşacak. Diğer kitapların çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. @anilteryaki hayal dünyana ve kalemine sağlık arkadaşım. Yazın hayatında başarılar diliyorum. .
.
Kitabın editörüyle ilgili de bir rahatsızlığımı dile getireceğim. @kentkitap 'tan çıkma kitabın editöryel çalışması çok kötü. Editör kendince yeni kurallar uydurmuş zannımca. Özel adların yanına düşen dahi anlamındaki ayrı yazılması gereken "-da, -de" leri bitişik yazıp kesme işaretiyle ayırmış. Özel adlara gelen ekleri ise kesme işaretiyle ayırmamış. Konuşma cümleleri hep virgülle bitmiş ki bence bir virgül aşkı var editörümüzde.! Bence o editörü değiştirin olmamış. Gözlerim ve beynim ağrıdı okurken.! Mükemmel bir kurgusu olan kitabı yazım hatalarıyla nasıl mahvedilir durumuna güzel bir örnek kendisi!
252 syf.
·Puan vermedi
"Felanties Serisi‘nin ilk kitabı olma özelliği taşıyan Sessiz Şarkılar‘ın dört ana karakteri bulunuyor ve her birine ait bölümler var. Sürprizleri bozmadan (spoiler vermeden) hikâyeden biraz bahsedeyim. Hikâyemiz Gezgin Voladhe’nin hem Vaergi Loncası’nın kurucusu hem de dostu olan Tromhar’ın ölümüyle onun oğlunu güvenli bir yere götürmeye çalışmasıyla başlıyor. Voladhe’nin kendisi de diyarı koruma misyonunu üstlenmiş bir cemiyet olan Vaergi Loncası’nın önemli bir üyesi. Voladhe ile Tromhar’ın oğlu Freagan’ın ilk amaçları güvenlik için Lonca’nın merkezinin de bulunduğu Vorluex Şehir Devleti’ne gitmek. Burada yine ana karakterlerden ve Vaergi Loncası’nın yöneticisi konumunda bulunan Üstat Avande ile görüşüyorlar. İki Lonca üyesi hem dostları hem de kurucu liderleri olan Tromhar’ın ölümünün ardındaki sırrı bulmaya çalışıyor çünkü Tromhar, kara büyünün merkezi olan Newuen Krallığı‘nın dünyaya yayılmasını engelleyen, çok güçlü bir lider. Ayrıca kitapta birçok yerde Tromhar’ın bu karanlık gücün, Karanlıktakiler diye adlandırılan Newuen İmparatorluğu’nun amaçlarını ve yöntemlerini anlayabilen nadir, hatta belki de tek kişi olduğu vurgulanıyor. Bunun da temel sebebi Tromhar ile Newuen İmparatorluğu arasındaki bağ. Spoiler vermemek adına bu bağdan söz etmiyorum."

E. Can Altürk

İncelemenin tamamı için: https://kayiprihtim.com/...z-sarkilar-inceleme/
252 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Epik fantastik türde özellikle yerli bir yazardan okuduğum çok keyifli kitabın yorumuyla geldim
.
#kitapyorumu .
Tam olarak tarzıma uygun olmasını bir kenara bırakırsam inanılmaz keyif alarak okuduğumu söylemek istiyorum. Yazım dilindeki o yumuşaklık zaten siz okurken kitabın büyüsüne hapsediyor sizi.
Oluşturulan dünya içerisinde her karakter özeldi. Sanirim en çok okurken yaşlı Vethvala beni etkiledi Kendisine bahsedilen o özel güçler yanısıra gezgin Voladhe ve Freagen için yaptıkları çok güzeldi.
.
Bramegey istemese bile yaşamak adına katıldığı kabile adına can alması sonrasında yaşadığı içsel duygular ve Ahisger' i yalnız bırakmaması ise sevginin gücünü bir kere daha hissettirdi.
.
Ah o muhteşem cadılar Kitaba bence inanilmaz hoş bir renk katmışlar. Aralarındaki o atışmalar çok güzeldi. Gerçi diğer kitaplarda neler yapıcaklar çok merak ediyorum
.
Kimel için sonunda sevindim diyebilirim. Ama yanındaki kadına saygısı ise gözümden kaçmadı.
.
Kadına saygı deyince Lonca içinde bulunan kadınların erkeklere göre daha saygın olduğu bir dünya okuyoruz. Özellikle leydi Falian
.
Yeni kitabı büyük bir merakla bekliyorum. Yaklaşan savaşta neler olucak okumak için sabırsızlanıyorum.
252 syf.
·Puan vermedi
Gezgin Voladhe’nin hem Vaergi Loncası’nın kurucusu. Dostu Tromhar’ın ölümüyle onun oğlunu güvenli bir yere götürmek icin uğraşıyor.Voladhe’nin kendisi de diyarı koruma gorev edinmis biri..Vaergi Loncası’nın yöneticisi olan Üstat Avande ile görüşüyor. İki Lonca üyesi hem dostları hem de kurucu liderleri olan Tromhar’ın ölümünün ardındaki sırrı bulmak icin beraber cabaliyor
252 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Umut her zaman vardır. Aynı zamanda umutsuzluk da. Önemli olan umudu umutsuzluktan baskın kılabilmektir."

"Geçmiştekilere bağlı kalmak en büyük yanlıştır! Şafak hiç olmadığı kadar yakındadır aslında. Yeter ki doğru yere bak!"

"Bazen sorulara cevap aramak boşa bir çabadır. Olması gereken bizim irademiz dışında gelişebilir. Bu sebeple itiraz etmeden yeni olaylara göğüs gerilmesi daha hayırlı olacaktır."

"Işık kolayca bastırılabilecek bir şey midir? Karanlık her zaman ışığı yutmak zorunda mıdır? Evren sonsuz bir karanlığın içinde olsa da unutulmamalı ki bu karanlığı dağıtabilmek için ufacık bir ışık parçası bile yeterli olacaktır. Bakınız gökteki yıldızlar ne kadar da şaşalı ne kadar da cesurlar. Karanlığa karşı korkuları yoktur. Çünkü bilirler ki ışık er geç karanlığı boğar."

"Kırmızı bir kurdelesi vardı,
Gökyüzüne haykıran umut bekçisinin.
Küçüktü, biçimsizdi, değersizdi belki ama,
Güneş gibiydi yitip giden sevgi dolu günler için."

#anılteryaki

Yine tarzım dışı bir eser okudum. Açıkçası bu eserinde fantastik olması beni biraz korkuttu, ilk olarak okuduğum fantastik kitaptaki gibi beyin devrelerim yanacak sandım arkadaşım TC Yeliz Kaynakçıoğlu ile bu eseri beraber okuma kararı ile küçük bir etkinlik oluşturduk. Ara ara bu kitap ve yazarımızın dedikodusunu yaptığımız doğrudur.

Bramegey ile birlikte olanların ve özellikle küçük kız warre nin başına gelenlere çok üzüldüm. Kötü krallıklar çok acımasız...

Gezgin Voladhe ile arkadaşının emaneti olan Freagan da epeyce büyük zorluklar yaşadı. Emanetine hep sahip çıkması harikaydı. Onun için bütün olan şeylere göğüs germesi, yaptığı fedakarlıklar arkadaşı Tromhar'a ne kadar değer verdiği, iyilerinde var olduğunu gösteriyor. Ormanda tanıdıkları Vethvala'nın da onlara yardım elini uzatması ve onların sanki yıllardır olan bir dostu gibi davranması, yaptığı büyük fedakarlıklar kelimelerle tarif edilemez.
Vethvala'nın özel güçlerinin olması da ayrı bir avantajdı onlar için...

Kimel Rasha'ya gelince o adamdan nefret ettim. Onca masum insandan ne istedi... Kabilesini ayakta tutabilmek için illa kötülükler mi yapmalı...

Kitabı okurken korktuğum gibi olmaması beni mutlu etti. Fazla zorlanmadan keyif alarak okudum. Anlatımı kolay ve akıcıydı. Kelimeler sanki yumuşacıktı.

Lonca da konsey üyelerinin kadın olması, onlara verilen değer beni farklı etkiledi. Lonca başkanı Avande ve Crienval ile Failan birlik içinde kararlar verdi.

Dehşet ormanındaki gölge cadıları Malinien, Aernien ve Cronfo nun yaptığı büyülere karşı Vethvala'nın Freagan ve Voladhe için mücadele etmesi, yaptığı fedakarlık beni fazlasıyla etkiledi. O mücadeleden sonra neler oldu, neler yaşandı bilemiyoruz. Devamını ikinci kitap çıkınca öğreneceğiz. Yazarımızın eline ve yüreğine sağlık diyorum. Okuyucusu bol olur inşallah.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anıl Teryaki
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.