Aravind Adiga

Aravind Adiga

Yazar
8.0/10
28 Kişi
·
77
Okunma
·
2
Beğeni
·
823
Gösterim
Adı:
Aravind Adiga
Unvan:
Yazar, Gazeteci
Doğum:
Hindistan, 1974
Hintli yazar,gazeteci
İşte, başarılı bir kaçışın sırrını açıklıyorum. Polisler beni karanlıkta aradı ama ben aydınlıkta saklandım.
Özetle: Eski günlerde Hindistan ‘da bin tane kast bin tane kader vardı. Bugünlerde ise iki kast var: Büyük Göbekli Adamlar ve Küçük Göbekli Adamlar.
Ve yalnızca iki kader : Yemek ya da yenilmek.
Bir hikayeye Yüce Güçlerden birine dua ederek başlamak, ülkemdeki insanların çok eski ve kutsal sayılan adetidir.
Sanırım ben de bir tanrıya yalakalık yapmaya başlamalıyım Ekselansları.
Ama hangi tanrının? O kadar çok seçenek var ki.
Müslümanların sadece bir tanrısı var.
Hristiyanların üç tanrısı var.
Biz Hinduların ise 36 milyon tanrımız var.
Bu, toplamda içlerinden seçim yapabileceğim 36.000.004 tanrı yapar.
295 syf.
·3 günde·7/10
Kast sistemi ve adaletsizlik, varmış gibi yapılan demokrasi, ilginç bir sosyal girişimci hikayesi. Hindistan'daki yozlaşmayı anlatırken ona benzer pek çok ülkeyi de aklınıza getiriyor.
295 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bazen bir film izlersiniz, bir şey okursunuz ve şahit olduğunuz olayın doğru veya yanlış olduğuna bir türlü karar veremezsiniz, bu soru aklınıza takılır ya, işte bu kitap da aynen öyle aklınıza takılı kalacak. Terazinizde eksileri ve artılarıyla, hem sağ hem de sol tarafa belli hipotezler koyarak bi olgunun daha ağır basması için çabalarsınız ama asla işe yaramaz, terazinizin kefelerinin sürekli biri diğerine ağır basar ya, şu an bu kitabı ve kurgusunu ancak ve en güzel bu şekilde özetleyebilirim.

Kitabın baş karakteri olan Balram'ın kendi ağzından yazılmış bir hayat hikayesi aslında. İlk başta ne kadar ısınamasam ve ilk 30-40 sayfada sıkılmış olsam da bir süreden sonra kitap beni o kadar içine çekti, kurgu o kadar muazzamdı ve öylesine akıp gitti ki, ne zaman kitabı elime aldım da ne zaman bitti bilmiyorum. Aslında günümüzde övündüğümüz demokrasinin temellerini, insanların iç yüzlerini mükemmel bir şekilde anlatıyor kitap. Evet, bir hayat hikayesi diyebiliriz, ama asıl amaç Hindistan'da yer edinmiş kast sistemini ve toplumun düzensiz yapısını göstermek. Yazarı burada tebrik etmek lazım çünkü bunu o kadar güzel anlatmış ki, dikte etmekten ziyade, sanki siz de o çarkın bir dişlisiymişsiniz gibi yer yer öfkeleniyor, yer yer üzülüyorsunuz.

Karakterler ve kurgu size klasik bir mutlu veya mutsuz son vermiyor ki bu da ayrı bir beğendiğim noktaydı. Çünkü hayat da böyle değil mi zaten? "Her şey mutlu veya mutsuz olmakla alakalı değil, bak, her şey yarım kalabilir." der gibiydi kitap ve o kadar haklı ki.

Man Booker ödüllü okuduğum ikinci kitaptı ve ilki gibi bu kitaba da bayıldım ve 2008 yılında ödül olduğunu da varsayarsak, biraz geç kaldığım bir kitap olduğu için üzgünüm.

Alın, okuyun, okutturun. Hatta kütüphanenizde mutlaka bulunsun. Okuduğunuza asla pişman olmazsınız.
295 syf.
·3 günde·7/10
Eger benim gibi dünyayi gezme hayaliniz var ise bu kitabi okuduktan sonra gidiceginiz ülkeler arasindan Hindistan’i silmeye karar vereceginize eminim.
Kast sisteminin hala devam ettigi Hindistan’da yasam bicimi, insanlarin nasil gecindiklerinden bahsediyor. Kitapda da bahsettigi gibi,insanlik tarihinde daha önce hiç bu kadar az kisinin bu kadar çok kisiye borçlu oldugu görülmemistir.
Ganj nehrinden bahsederken gezmek icin gelirseniz girebiliceginizi soylerler ama girmeyin cok pistir diyor. Hava kirliligin en fazla ulke olmasindan tutun, insanlarin buyuk abdestlerini sokaga yaptiklarindan bahsettigi bir bolum bile var kitapta.
Kitabin dili akici.
Yazar betimlemeyi o kadar iyi yapiyor ki, kendinizi orda hissediyorsunuz ve sanki kitabi okumuyor yasiyorsunuz.
295 syf.
·1 günde·Puan vermedi
#day23
Kitabı okurken hiç keyif almadım. Üstüne konuşulur, eleştirilir, felsefe yapılır, metaforlar kullanılır ama keyif alınmaz. Çok ciddi değişikliklere ihtiyacımız var tüm dünya olarak hepimizin. Keyif alsaydım bu kitabı okurken o zaman kendimden şüphelenirdim sanırım.
295 syf.
·2 günde·8/10
Kitabı okumanız için 4 neden;

1- kitabın dili sade, okuması kolay, akıcı, olay kurgusu güzel, sayfalarca tasvir yok,
2– kitap size Hindistan gerçeğini gösterecek ve Hindistan’a bakış açınız değişecek,
3- kitabı okurken sanki Türkiye’yi anlatıyor gibi gelecek aslında bir çok konuda kitabın Türkiye anlattığını sanacaksanız yada bizim ülkede bunlar oluyor diyeceksiniz .
4- kitap mutlu son ile bitiyor
295 syf.
·Puan vermedi
Adi, pis fakir Balram, sürünmeye mahkum sıradan bir Hintliyken yüksek farkındalığı ve cesareti sayesinde makus talihini yener, kaderine içine doğduğu koşullar değil kendisi yön verir. Besbelli yazar Hindistan özelinde ama aslında tüm dünyanın genelinde yaşanan sömürüye, adaletsizliğe öfke dolu ama ironik anlatımı en rahatsız edici detayları, yüreğe oturacak olayları bile gülümseyerek okumanızı sağlıyor. Kesinlikle çok iyi kitap #aravindadiga #beyazkaplan
295 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap Hindistan’ın karanlık gelişmemiz yüzünü oldukça net aktarıyor.Ana karakter Balram’ın karanlık taraftan aydınlığa yani hizmetkarlıktan zengin bir işadamına nasıl dönüştüğünü anlatıyor.Bunu başarırken çokta uygun bir yol seçmese de ilginçtir Balram’akızamıyorsunuz.
Keyifli , güzel, akıcı bir roman

Yazarın biyografisi

Adı:
Aravind Adiga
Unvan:
Yazar, Gazeteci
Doğum:
Hindistan, 1974
Hintli yazar,gazeteci

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.