Arife Güven

Arife Güven

Yazar
8.4/10
14 Kişi
·
24
Okunma
·
2
Beğeni
·
36
Gösterim
Adı:
Arife Güven
Unvan:
Yazar
Doğum:
Niksar, Tokat, Türkiye, 1985
1985 yılında Tokat Niksar’da doğdu. Başak burcudur. AÖF Sosyoloji bölümünde öğrenci olup 1 oğlu vardır.
Psikolojisi düzgün, kendisiyle barışık her insan karşısındakine kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa öyle davranır. Empati her zaman işe yarar. Kişiye göre değişmiyorsun ki, olduğun gibi davranıyorsun.. İş anlaşmalarında da öyle olmuyor mu? Bir taraf kendi menfaatlerini öne çıkarıp diğerini yok sayarsa o iş yapılamaz. İş olsun diye kendinden taviz veren kaybeder.
Stres bulaşıcıdır ve etrafın stresli insanlarla çevrili ise sadece düşüncelerin değil, bedeninin tepkileri de değişir buna Empatik Stres denir..
" Anlaşmak istiyorsan, hiçbir şeyi tek taraflı beklemeyeceksin, sürekli vermek, bir zaman sonra saygınlığı azaltır, sürekli almak da insanı kibirlendirir."
Arife Güven
Beyaz Fil Yayınları
"...Bir yandan onun sürekli söylediklerinin ve yaptıklarının altında iyi niyet aramaktan, verdiği sinyalleri okumaya ve yorumlamaya çalışmaktan çok yoruldum. Sabah-akşam ne demek istedi, ben yanlış mı yapıyorum, şöyle mi davranmalıyım, böyle mi yapmalıyım, şimdi sinirli, üzerine gitmesem mi, şimdi neşeli, karşıklık versem mi diye kendimi paralıyordum. Sürekli doğru zamanı beklemeye çalışmanın ve kararsız ortada durmanın benim ruhuma verdiği sıkıntıyı anlatacak cümlelerim yoktu."
Arife Güven
Beyaz Fil Yayınları
Anlaşmak istiyorsan hiçbir şeyi tek taraflı beklemeyeceksin, sürekli vermek bir zaman sonra saygınlığı azaltır. Sürekli almak da insanı kibirlendirir...
128 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar
Bugün size okurken duygusallaşacağınız bir kitap yorumuyla geldim.
Yazarın anlatım dili sade ve kitabın sayfa sayısı da az (126) bir kaç saatte okudum kitabı. Kitap daha uzun olabilirdi orası ayrı bir hikaye.
Spoiler içerir..
Yağmur, 4 kız evladı olan bir ailenin en büyüğü. Yağmur'un babası beni çok etkiledi. Rabbim herkese böyle babalar nasip etsin inşallah Çok güzel yetiştirmiş ailesi Yağmur'u.
Okulu bitirdikten 2 yıl sonra Balıkesir'in Edremit'e bağlı Havran ilçesine ana okulu öğretmeni olarak atanıyor. Okul müdürü ve öğretmen arkadaşları da ona çok yardımcı oluyorlar. Kendine bir düzen kuruyor.
Üst kat komşusu Levent ve 3 yaşındaki kızı Yasemin ile tanışana kadar herşey güllük gülistanlık. Levent'in kızına yardım etmek için çok uğraşıyor ve başarıyor da. Ama Levent'ten çok hoşlanıyor ve Levent'in ona açılması ile evleniyorlar.
Evlendikten sonra sürekli yüzü gülen Yağmur gidiyor ve ruhsal çöküntü de olan bir Yağmur geliyor karşımıza.
**Acaba ne oldu da Yağmur bu hale geldi?
**Yasemin ve Yağmur arasında ki ilişki kan bağı olmasa da anne _kiz ilişkisine döner mi dersiniz?
**Peki Levent'teki sorun ne?
**İçine kapanan Yağmur, çöken Yağmur ayağa kalkabilecek mi?
Ve daha bir sürü sorunun cevabını kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz
İyi okumalar diliyorum
Kitapla kalın arkadaşlar
128 syf.
·3 günde·9/10 puan
Yanımdaki Yabancı - Arife Güven Kitap Yorumu
Selam! Bugün de sizlere çok sevdiğim bir kitap önerisi ile geldim. Yanımdaki Yabancı 126 sayfadan oluşan bir roman. Ana karakter Yağmur, atanmasının ardından Balıkesir Havran'a yola çıkar. Öğretmen arkadaşlarının yönlendirmesi ile bir eve yerleşir. Üst kat komşusu Levent ve kızı Yasemin ile tanışır. Yasemin'in annesi vefat etmiş.. Babasının ise tek sorunu var. Yasemin'in konuşamaması..
Yağmur'un sıcak ve sevecen yanı ile tanışan Yasemin, gün geçtikçe daha çok açılmaya başlıyor. Kısa süre içinde Levent ve Yağmur evlenir. Ancak beklenmedik şekilde Levent'in davranışları değişir. Kötü söz, aşağılama, küçük görme.. Bunların hepsinin bir nedeni var: Narsistlik.
Yağmur, eşinin durumunu fark edince ona karşı koymaya başlar. Peki bu durum ne kadar devam edecek. Yasemin'in problemi çözülecek mi? Yağmur'un öğretmenlik hayatı nasıl ilerleyecek?
Hepsini öğrenmeniz için okumanızı öneririm. Ayrıca Narsistlik hakkında da bilgi sahibi olacağınız bir roman.
128 syf.
Yağmur, aile bağları güçlü, sevgi, saygı çerçevesinde büyümüş ve hayata atılmış. Dört kız kardeşin en büyüğü olan Yağmur, okulu bitirdikten iki yıl sonra anaokulu öğretmeni olarak küçük bir kasabaya atanıyor. Hikayemiz böyle başlıyor işte. İyi huylu, vicdan sahibi, güzel yetiştirilmiş, merhametli bir kız. ⁣

Oturduğu apartman da üst kat komşusu 3 yaşında kızı ile oturan Levent'i görünce onun hal ve hareketlerinden çok hoşlanıyor ve bir süre sonra duygularının karşılıklı olduğunu anlayınca kısa bir sürede nişan düğün derken evleniyorlar. Ve o çok beğendiği kocası bir anda değişiyor. Yağmur bir türlü anlam veremiyor, hatta öyle ki hatalarını kendinde arıyor. Levent'in kızı Yasemin'i kendi kızı gibi benimsediği için belki de bazı şeyleri baştan göremiyor. Kendi çocuğuna bile bu kadar merhametli olmayan insanlar varken, Yağmur'un anaçlığı, şevkati, ilgisi o minik canın en büyük şansı oldu.⁣

Yağmur'un verdiği savaş Yasemin'i kurtarmaya yetecek mi dersiniz?⁣

⁣Günümüzde o kadar şiddet gören kadın varki maalesef herkes Yağmur gibi güçlü olamıyor. Keşke hiçbir kadın şiddet görmese Ve kadınlarımız her ne yaşarsa yaşasın lütfen bir başkasının hayatına bakıp, o benden daha kötü durumda ben buna katlanırım demesin ve hayatı için mücadele etsin. Biz bu dünyaya bir kere geliyoruz ve insan gibi yaşamayı hakediyoruz. ⁣
128 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
İdealist anasınıf öğretmeni Yağmur ve üvey kızı Yasemin' in hayat hikayesini çok akıcı ve sade anlatımıyla heyecanla okuyacaksınız. Yazar, toplumsal hayatımızın acı ama gerçek hikayesini insanın kalbine, yüreğine dokundurarak anlatmış...

Okuduğum kitapların ayrıntısını vermeden ipucu vererek herkesin kitabı okuyup kitap okuma zevkini yaşamasını istiyorum. Yağmur öğretmenin güzel bir köyde öğretmenlik yaparken apartman komşusu Levent ile tanışır ve ona güvenerek hayallerini gerçekleştirmek ister. Özellikle Levent' in kızı Yasemin'i kendi öz evladı gibi sahiplenir ve ona annelik yapar. Ancak her zaman olduğu gibi hayallerin gerçek olması çok zordur. Güvenip evlendiği kişinin aslında karakter bozukluğu olan biridir ve hayatları zehir olur...

Güzel başlayıp hayal kırıklığı ile biter. Yağmur'un  fedakarlığı ile Yasemin hayata tutunur.

Sevgili kitapseverler umarım hayalleriniz hayal kırıklığına dönüşmez, hayallerinizin yaşama umudunuz olması dileğiyle... #kitap ile kalın, alın #okuyun
128 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayırlı geceler canlar
Muhteşem bir kitap yorumu ile geldim bu gece.Okuduğum en iyi kitaplardan biri.Gerçekten bitsin istemedim ama bitti
Kitapta öğreneceğimiz çok şey var.Narsistik kişilik bozukluğundan tutun,bu hastalığın hem hastadaki psikolojik yönlerini hem de karşıdaki insanın psikolojik yönlerini gözler önüne seren bir kitap.Bu hastalığa sahip bir insanın birlikte yaşadığı kişilere nasıl bir çöküş yaşattığına şahit olacaksınız.Aynı zamanda da annesi olmayan bir çocuğun yaşadığı durumu gözler önüne seriyor yazarımız.Babası ile yaşayan fakat hiç konuşmayan,asi bir küçük çocuktan nasıl uysal,sevgiyle dolan, konuşmaya başlayan,bilişsel,duyusal ve psikomotor düzeylerinin hayatına bir dokunuşla nasıl da değiştiğini gösteren bir kitap.Anne kelimesinin ne kadar önemli olduğunu bizlere sunan bir kitap.Kısaca bahsedecek olursam :

Yağmur anaokulu öğretmenidir ve ataması Balıkesir'in Havran ilçesine bir okula atanır.Biraz buruk,biraz sevinçle ailesinden ayrılan Yağmur,okula yakın bir yerde ev tutar ve yerleşir.Hem okuldaki arkadaşları hem de komşuları çok iyidir.Komşularından Levent Bey küçük bir kızı ile yaşamaktadır.Bu adam Yağmur'u çok etkiler ve zamanla tanışırlar.Kızı hiçbir şeyden memnun olmayan,asi bir çocuktur ve hiç konuşmaz.Babasına hep sorun çıkarır,her şeye ağlar.Bunun üzerine Levent Bey,Yağmur'dan yardım ister ve Yağmur da sebeplerinin ne olabileceği konusunda araştırmaya başlar ve küçük kızımızı gözleme alır.Bu gözlem sayesinde aralarında kopmaz bir bağ oluşur ve kızımızda gözle görülür gelişmeler oluşmaya başlar.Aradan zaman geçer ve Levent arkadaşlık teklifi eder.Kısa süre sonra da nişan, düğün derken evlenirler.Fakat bu evlilik Yağmur'un beklediği gibi olmaz.Dimdik ayakta duran bu kadın,kendini zincirlenmiş gibi hisseder.Gücünü kaybettiğini hisseder,evliliğinin kendisi yüzünden böyle olduğunu düşünmeye başlar ama durum öyle değildir.Ne evi terk edebilir ne de boşanabilir çünkü canından çok sevdiği, aralarında kopmaz bir bağ oluşan kızı vardır.Kendi doğurmamıştır ama doğurmuş gibi sahiplenmiştir.Üstelik kızımız artık konuşuyordur da ve kendisine anne diyordur.Peki Yağmur şimdi ne yapacak? Nasıl bu ızdıraptan kurtulacaktır? Kızı ile nasıl mücadele edip hayatı yeniden kazanacaktır? Levent'e neler olmuştu? Yoksa her şey bir oyun muydu? Sorular sorular... Cevaplar sizde canlar
128 syf.
·Puan vermedi
“…Bir yandan da sürekli onun söylediklerinin ve yaptıklarının altında iyi niyet aramaktan, acabalardan, verdiği sinyalleri okumaya ve yorumlamaya çalışmaktan çok yoruldum. Sabah akşam ne demek istedi, ben yanlış mı yapıyorum, şöyle mi davranmalıyım, böyle mi yapmalıyım, şimdi sinirli, üzerine gitmesem mi, şimdi neşeli, karşılık versem mi diye kendimi paralıyordum. Sürekli doğru zamanı beklemeye çalışmanın ve kararsız ortada durmanın benim ruhuma verdiği sıkıntıyı anlatacak cümlelerim yoktu.”

Yuvadan uçup kendi ayakları üstünde durmak için ilk adımı atan genç ve idealist öğretmen Yağmur, bu macerasında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını öğrenecek, yaşadığı olumsuzluklara rağmen dostluğun, vefanın ve iyiliğin var olduğuna inanarak umudunu kaybetmeyecektir. 

Sürprizlerle dolu bir direniş öyküsü

Merhaba arkadaşlar bu ay Arife Güven 'in bana hediye etmiş olduğu kitabı okudum.

Kitapta tesadüfen karşılaşan iki insanın hayatlarını birleştirmesini ve daha sonra anlaşamamaları, pişman olmalarını okudum. Kısa sürede evlenmeye karar vermenin hatalara yol açabileceğini gösteren bir kitap. Aynı zamanda kan bağı olmadan anne olunabileceğini öğreten bir kitap. Kesinlikle tavsiye ediyorum...

Sağlıcakla kalın...

Arife Güven
@beyazfilyayinlari
128 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
Kişileri dış görünüşüyle ne denli derin tanıyabilirsiniz? Sevdiğiniz tutumları gördüğünüz, üstelik çok sevdiğiniz birine, babanıza, annenize benzeyen özellikleri olan biriyle ne sürede evlenme yargısına varabilirsiniz?
.
Atandığı ilçede böyle biriyle karşılaşmıştı başkişimiz. Adam biraz soğuktu ama davranışlarında onu çekenler vardı. Üstelik bir de tatlı mı tatlı bir kızı vardı ve o da kendisini sevmişti. Üstelik babasını da andırıyordu eylemleri. Öyleyse evlenmemek için bir neden yoktu. Annesi her ne çok karşı çıktıysa da sonunda onaylamıştı. Ancak içine kurt düşüren o ufacık soğukluk, buz devrine döndürmek üzereydi evliliğini. Çünkü tanıyamamıştı; algılayamamıştı; kendini suçlamıştı. Gerçekten kendinde görmüştü sorunun kaynağını. Ta ki çevresindekilerle konuşma sonrası buz gibi gerçeği ayrımsayana dek... İçindeki birey sevgisi, iyilik duygusu öyle büyüktü ki, üvey kızı da olsa onun sayrılığıyla ilgilenmeden edemedi.
.
Bir kadının yanlış birliktelik sonrası duygudurumlarındaki değişimi okurken, diğer yandan da böyle ilişkilerin çevrenizde de olduğunu, belki de içinde olduğunuzu anlayacaksınız. Yer yer sinirlendiren satırlar, yer yer de mutlu ediyor. Değer yargılarının, kadın erkek ilişkilerinin kısa bir öyküde işlendiği bir ilk betik.
.
Noktalama eksiklikleri ve bazı yazım yanlışları göze çarpsa da, ilk başlarda atlamalı bir kurgu okunsa da, terimsel anlatıma yer verilen bölüm fazla uzun ve ilgi dağıtan olsa da, sonunda keyifli bir okuma tadı bırakıyor. Yazarlığa ilk adımını atan yazara sonraki yapıtlarında başarılar diliyorum. Umarım kendini yineleyen değil, derinleştiren bir yazar olur.
.
Betikle ve esen kalın.
128 syf.
·9/10 puan
Merhaba millet, şimdi sizlere içeriği bana samimi gelen bir kitap ile geldim. Kısaca hemen konusundan bahsetmek istiyorum.
Yağmur Özer. 28 yaşında ve İstanbul Üniversitesi Anaokulu Mezunu. Mezuniyetinin ikinci yılında Balıkesir'in Havran İlçesine Koca Seyit İlköğretim Okuluna atanmış bir öğretmen. Balıkesir'e gittiğinde 24 yaşında olan Yağmur, kendine yeni bir düzen kurar. Mesleğini hakkıyla yerine getirmeye çalışan öğretmenimiz dul bir adama aşık olur. Levent yurtdışında yaptığı evlilikten bir kızı vardır. Eşini doğum sırasında kaybeden adam, konuşamayan kızı ile başbaşa kalır ve onu büyütmek de zorluk çeker. Levent'in alt komşusu olan Yağmur, kızına yardım etmek isteyince bu ikili arasında bir çekim oluşur. Yağmur, Levent'in kızına iyi gelir. Küçük kız zamanla birkaç kelime konuşmaya başlar. Zaman sonra evlenen bu çift bazı aksilikler yaşamaya başlarlar...
...
Kitabın içeriğinde o kadar duygu yüklü şeyler var ki, ve o kadar doğru haklılık payı yüksek olan konulara değinilmiş ki okuduğunuz zaman sizde bana hak vereceksiniz. Bir eşin ve bir babanın görevlerinin ne denli ve ne derece önemli olduğunu bir kez daha öğrenmiş olduk. Hastalıklı insanlara kendimizi yıpratmamazı birazda kendimizi düşünmemiz gerektiğini belirtiyorum. Cidden ben severek okudum. Sizlerede kesinlikle tavsiye ederim.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Yanımdaki yabancda ; iyi huylu , saygılı güzel yetiştirilmiş dört kız kardeşin en büyüğü olan Yağmur ve üvey kızı Yasemin'in hikayesini anlatıyor .
Yağmur okulu bitirdikten iki yıl sonra anaokulu öğretmeni olarak küçük bir kasabaya atanıyor. Yaşadığı apartmanda üst komşusu olan ve 3 yaşında kızı ile birlikte yaşayan Levent'ten hoşlanmaya başlar bir süre sonra Levent 'inde ona karşi duygularınîn olduğunu farkedince evleniyorlar. Leventin kızı Yasemin'i kendi öz kızı gibi çok seviyor şevkatli , merhametli davranıyor . Ama o beğendiği sevdiği hayallerini gerçekleştirmek istediği kocası bir anda değişiyor. Sevdiği güvenip evlendiği kişinin aslındagöründüğü gibi biri olmadığını karaktersiz biri olduğunu görüyor......... Daha fazla anlatmayım ben sizde yağmur ve Yasemin 'in hikayesini okuyup görün derim.
128 syf.
·8 günde·Puan vermedi
.#alıntı
. Millet hala cahil kızım, sen sanma ki herşey eskiden zordu, önceden kadın neyse şimdide o, değere bindiği yok. Sanıyorlar ki çalışırsam paramı kazanırsam güçlü olurum, halbuki ki hangi para görmediğin kıymetin yerini tutar ki.
.
.Anaokulu öğretmeni olarak Edremit'e atanan Yağmur üst katta yaşayan Levent ve 3 yaşındaki kızı Yasemin'in sorunlu ilişkilerine yardım etmek ister çünkü annesini kaybeden çocuk farklı davranmaktadır. Levent'in kibarlığı fedakar bir baba olması Yağmuru etkiler ve evlenirler. İlk bir ayda neşe dolu sevecen Yağmur'dan artık eser yoktur düşünceli somurtkan görevinde bile aksaklıklar yaşayan biri haline gelir. Levent onun tanıdığı adam değildir artık herşeyi eleştiren, aşağılayan, hakaretler eden hatta şiddet uygulayan bir yabancı olmuştur. Yasemin için bunlara katlanan Yağmur eski bir arkadaşının eşinin narsistlik ile ilgili sorunları olduğunu duyunca Levent ile yaşadıklarını kıyaslar ve karar verir. Yasemin'in ürkekliği Yağmur'un onun için yaptıkları öz çocuğu gibi sahiplenmesi harikaydı. Yağmur kurulabilecek mi?
Yasemin'in ne olacak?
.
.Narsistlik ; başkalarını kendi çıkarları için kullanılan, başka insanların duygularını anlamada isteksiz kalan, empati yapamayan, başkalarını kıskanan kendini beğenmiş kişilere deniyor. Böyle bir kişiyle yaşamanın zorluğu o travmalar psikolojik etkisi toplumun bakış açısının anlatımı sade ve akıcıydı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Arife Güven
Unvan:
Yazar
Doğum:
Niksar, Tokat, Türkiye, 1985
1985 yılında Tokat Niksar’da doğdu. Başak burcudur. AÖF Sosyoloji bölümünde öğrenci olup 1 oğlu vardır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.