Aslan Akyar

Aslan Akyar

Yazar
8.9/10
7 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
527
Gösterim
Hukuk fakültesi öğrencisi olan Nuri Yazıcı’nın tarihe geçen o sözleri ile direniş başlamıştı : “ Hukuğun bittiği yerde hukuk okunmaz. “
Savaş alanındaki Amerikan askerleri, onlardan barbarca davranmaları, fakirleri, silahsız köylüleri, kadınları, çocukları ve yaşlıları terörize etmeleri ve katletmeleri istendiğinde "medeniyeti" savunduklarına inanmakta güçlük çekiyorlardı.
Ulusal Devrim, dünya devrimiyle bütünleştirilmeli, Vietnam halkı dünya proletaryası ile eşgüdümlü davranmalı ve bunun için 3. Enternasyonal siyaseti onaylanmalıdır.
Bir kutupta server birikimi, diğer kutupta, yani kendi emeğinin sermaye şeklinde üreten sınıfın tarafında, sefaletin, yorgunluk ve bezginliğin, köleliğin, cahilliğin, zalimliğin, aklî yozlaşmanın birikimi aynı anda olur.
İnsanın en paha biçilmez varlığı hayatıdır. Hayat bir kez verilir insana, ve bu hayat öyle yaşamalı ki, hiçbir amacı, anlamı olmadan yaşanan yılar için insan utanç duymasın. Miskin, pis pis heveslerle geçen günler için insanın yüzü kızarmasın. Ve hiç değilse ölürken kendi kendime diyebilsin ki; "Ben ölümü, bütün gücümü dünyada en mükemmel olan şeye, insanlığın özgürlüğe kavuşması için mücadeleye adayarak yaşadım."
Arabanın boşalmasını bile beklemeye tahammülü olmayan bu insanlar, yığınlar altında kalma pahasına bile bir parça kömür ele geçirmek için birbirleriyle yarış ediyorlardı.
Halk bunların içinden kışın yakacak kömür arıyordu.
Bir halkın tamamiyle kendini savunma sanatı olarak bir lidere ihtiyaç duyduğu o an da çıkmış Ho Chi Min .
Bunu da eklemeden geçemeyeceğim bir ülkenin kurtuluşu halkın elindeyse isimler değişip liderler de değişebilir ama halk her zaman halktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aslan Akyar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.