Aslı Bülbül

Aslı Bülbül

Çevirmen
8.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
140 syf.
·2 günde·Puan vermedi
"Küçük Prens, Şeker Portakalı, Şimdiki Çocuklar Harika, Küçük Ağacın Eğitimi, Çavdar Tarlasında Çocuklar" kitapları gibi çocuğun ya da çocukluktan yeni çıkmış kişilerin izlenimleriyle, duygularıyla, sözleriyle yazılan kitapları her zaman sevmişimdir. Bir öğretmen, bir yetişkin insan olarak bu tür kitapları okumak her zaman silkelenmemi, kendimi toparlamamı ve kendime çeki düzen vermemi sağlamıştır.Bir nevi biz yetişkinlere ayna tutup özeleştiri yapmamızı zorunlu kılar.

Çek bir yazar olan Irena Dousková' nın yazmış olduğu bu kitap da bu tarzda yazılmış. 1970' lerde yaşayan 8 yaşında, tiyatroyla iç içe olan Helena Freisteinová' nın gözünden yaşananlar anlatılıyor. Yazarın bu kitabı kendi hayat hikayesinden, yaşadıklarından, 8 yaşındayken hissettiklerinden -hayat hikayesiyle benzer çok yanları var- yola çıkarak kurguladığını düşünüyorum.

Bu kitabın ilk paragrafta bahsettiğim kitaplar kadar etkileyici yanı çok olmadı. Yani beni sarsan, yeni bir bakış açısı kazanmamı sağlayan bir şeyler yoktu. Kitabın baş kahramanı Helena Freisteinová' nın yaşına uygun bir karakter yoktu. Demek istediğim yazarın bu yaştaki - 8 yaşındaki- çocuğun yaşına inip onun gözünden olayları çok iyi yansıttığını düşünmüyorum. Okurken daha çok 11- 12 yaşlarındaki bir kız çocuğu konuşuyormuş gibi hissettim.Olumlu bir yorum yapacak olursam o dönemin ortamını, genel yapısını, insanların düşünce tarzlarını az çok farkedip öğrenebiliyorsunuz. Çocukların aslında çevredeki hemen hemen her şeyden, her davranıştan, sözden etkilendiğini kitap size yansıtıyor. Kitabın kahramanının yaşadığı olaylardan ötürü gördüğü rüyalarının anlatıldığı iki üç bölüm bunu gözler önüne çok iyi seriyor.

Kötü bir kitap kesinlikle değil ama okurken bir şeylerin eksik olduğunu, yeterli derecede tatmin olmadığınızı fark ediyorsunuz. Belki de benim bundan önce okuduğun kitapların -ilk paragrafta bahsettiğim- daha güçlü olmasındandır.

Tavsiye edilecek bir kitap mı?Bilemiyorum. Aslında olaylar çok akmasa da sayfa sayısının az, anlatımının yalın olması ve üzerinde düşünebileceğimiz derin düşüncelerin azlığı bakımından okunabileceğini düşünüyorum. Zaten yazar önsözünde de günlük olaylardan yola çıkarak o dönemin atmosferini anlatmaya çalıştığını belirtmiş. Arada sizi güldürecek konuşmaların, olayların olması da okumayı kolaylaştırıyor.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmaya yeni başlayanlar için tavsiye edilebilir. Aynı zamanda ağır, yorucu kitaplardan sonra bir mola niteliğinde okunabileceğini düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.