Atilla Yaşrin

Atilla Yaşrin

Yazar
8.9/10
11 Kişi
·
19
Okunma
·
4
Beğeni
·
739
Gösterim
Adı:
Atilla Yaşrin
Unvan:
Edebiyat Öğretmeni, Şair
"Benim gerimde olursan bana sadece kadınlık yaparsın; ama beni aşarsan bana fikirdaş, bana duygudaş, bana gündaş olursun."
Atilla Yaşrin
Sayfa 45 - Yitik Ülke Yayınları
Bir insanın yaşamı boyunca, hayalleri dahil, gidebileceği en son yer çocukluğunda gittiği yerden daha ötesi değildir.
"Bu bahçede karanlığın gizleyemediği tek şey sırları. Ağaçların diplerinde, çimenlerin üzerinde mayalanan duygular sessizlikle sulanır, ayın diliyle tüm gönüllere ulaşırdı."
Atilla Yaşrin
Yitik Kule Yayınları
Bizler sadece kendi hayatlarımızı yaşamıyoruz, sevdiğimiz veya sevmediğimiz bir çok insanın da hayatlarını yaşıyoruz.
254 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
malazgirtli bir arkadaşımın hemşehrisi Atilla Yaşrinden bir roman: morî.

varlığın dönüp gelip kendine yerleşmeye çalıştığı ve bireyin kendiyle arasındaki mesafesizliğini ele alan bir motif olarak tasavvur edebileceğimiz morînin kuyusu, burada cisimleşip etten ve kemikten müteşekkil bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.
sınırdan değil sınırsızlıktan, yüzeyden değil derinden gelen bir bir bilgelikte yerselliğe dâhil oluyor bilinç. dahası; cağıyla, gulikiyle, rıbêsiyle, keledoşuyla, kengeriyle, şoliğiyle, bılbızeğiyle, şilanıyla, sıpınkıyla ve xılındoruyla bu yerselliği de muhafaza etmeye çalışan bir minör dil inşa ediyor.
daha fazla uzatıp romanla ilgili başka ipucu vermeden, okuru bol olsun diyorum...
64 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap Yorumu//Nargülü-Atilla Yaşrin
.
.
.
Atilla Yaşrin yazdıklarıyla şiirin Mardin tarafını aktarıyor okuyucusuna. Şiirlerini yaşadığı coğrafyanın kokularıyla, kültürüyle bezemiş. Doğu ve Güneydoğu insanının acılarını kaleme alan yazar, bu acıların evrensel ve insani yönlerine de dikkat çekiyor, ortaya çıkartıyor. .
.
Toprağa ve insana bağlı bir şiir kitabı olan Nargülü, ayrıca demokratik kültür ögelerini de almış bünyesine. Feodal yapıya bir itiraz bu şiirler. .
.
Şiirler günlük konuşma diliyle yazılmış. Yaşrin'in Mori kitabındaki gibi kelimelere anlam yüklemeyi sevdiğini biliyorum. Bu kitapta da aynı şekilde kelimelerde dip anlamlar mevcut. Tek farkı şiir türünde olması. Kalemin daim olsun @atillayasrin . Güzel bir yazar güzel bir dostsun.️️
254 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Mori-Atilla Yaşrin
.
Çocukluk hayalleriyle, anılarıyla, kendimizi onda bulacağımız Mori, ablaları, amcası, halası, annesi, babası, nenesi ve daha nicesi çevresindeki. 1980ler dönemini anlatam, insan tahliline önem veren bir kitap. Klasik tadında, sindire sindire okuyacağınız, kendinizi de içinde bulacağınız naif bir eser olmuş.
.
Kitaptaki bütün karakterlerin özel bir hikayesi var. Hepsi birbirine bağlantılı, hepsi birbirinden ayrı. Ama okurken insanın içine huzurlu bir sıcaklık bırakıyor kitap. Mori'de ya da çevresindekilerde kendinizi bulabileceğiniz bir roman.
.
Yazarımız @atillayasrin 'e de ayrıca teşekkürler. Güzel iletişimi ve güzel yüreği için.️ Nice kitaplarda buluşmak dileği ile️️. Yazın hayatınızda başarılar dilerim.
254 syf.
·9/10
http://www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐ Herkese merhaba. Mori kitabını yaklaşık olarak 1 aydır okuyorum. Gerek araya bazı kitapların girmesi, gerek kitabın derinliğinden dolayı ancak bitirebildim. Kitabı elime ilk aldığımda böyle derin bir kitapla karşılaşmayı beklemediğimi söylemeliyim.
⭐ Güneydoğuda yaşıyan büyük bir ailenin sıcacık hikayesini Atilla bey gerçek anlamıyla usta bir kalemle bizlere aktarmış. Bölgenin kültürel yapısı, karakterlerin iç dünyasının bizlere aktarılışı, aramızdan birçok kişinin tatmadığı o kalabalık aile yaşantısı o kadar güzel ve derin bir şekilde yazılmış ki şaşmamak elde değil.
⭐ Derin derin diyorum da nedir bu derinlik? Belki bir Zwaig belki de bir Kafka romanında okuduğumuz karakter ve duygusal betimlemelerin güzellikleri ve içimizde hissettirdikleri bu kitapta da var. Hiçbir ayrıntı yüzeysel bir şekilde geçiştirilmemiş, tam anlamıyla kitabın içine girmemiz sağlanmış.
254 syf.
·Beğendi·10/10
Güneydoğu yöresinin kültürünü ve küçük bir çocuğun hayalin peşinden koşması asla pes etmemesini bir edebiyat hocasının kaleminden bize anlatılması güzel bir kitap, sade bir dil ve olay akışının hiç bozulmadan şaşırtıcı bir son ile kitaba bağlanacağınızi düşünüyorum ,

Yazarın biyografisi

Adı:
Atilla Yaşrin
Unvan:
Edebiyat Öğretmeni, Şair

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.