1000Kitap Logosu
Aude Samama
Aude Samama
Aude Samama

Aude Samama

Yazar
Çizer
BEĞEN
TAKİP ET
9.1
35 Kişi
60
Okunma
0
Beğeni
41
Gösterim
Bahar
Martin Eden'i inceledi.
176 syf.
·
10/10 puan
Hayatımda en çok iz bırakan kitabı sorsalar herhalde hiç tereddüt etmeden Martin Eden derim. Bu çizgi roman Martin Eden'in (dolayısıyla Jack London'ın, malum yarı otobiyografik bir roman) hikâyesinin görselleştirilmiş hali. Kitabın bana göre en güzel kısmı Martin Eden resmedilirken, bahsettiğim otobiyografi detayından olsa gerek, Jack London'ın kendi yüzünün model alınmış olmasıydı. Yani Martin Eden somut bir şekilde London'la özdeşleşmiş oldu ve kitaba bu gözle bakınca inanılmaz etkileyiciydi. Özellikle bazı sayfalardaki yüz ifadeleri... Üzgün, yorgun, aşık, bıkkın, bezgin... Her ne kadar çizim de olsa Jack London'ın yüzünden bu ifadelerin geçişini seyretmek gibiydi, sarsıcıydı. Çizgi roman okumak, roman okumak gibi değil. En basitinden bazen kitaplarda sayfalarca süren mekân, insan betimlemeleri çizgi romanlarda nerdeyse hiç yok. Çünkü filmlerde olduğu gibi direkt o anın ve kişilerin görseli var zaten. Ağırlıklı olarak diyaloglardan ve açıklayıcı kısa cümlelerden ibaretti ve tam olarak bir görsel şölendi. Kitap olduğu gibi resmedilemezdi ve tabii ki atlanan kısımlar vardı. Romanın özeti sayılır aslında ama okurken bende kitabı ilk okuduğum zamanki hislerimi uyandırdı. O zamanki düşüncelerim peş peşe zihnime akın etti. Martin Eden'in o günlerde beni elimden tutup düştüğüm bataktan çıkarışını, bana güç ve motivasyon verişini asla unutmayacağım. Bu kitabı o zaman okumamış olsaydım, hiç şüphem yok ki okulum uzayacaktı. Zaman yok diye okumaya erindiğimiz kitaplar aslında ziyan edeceğimiz yılları kurtarmamızı sağlıyabiliyormuş demek ki. Arşivlik bir kitap ve benim gibi kalbinde Martin Eden'in özel bir yeri olan herkesin bir an önce kütüphanesine dahil etmesini tavsiye ederim. Yapı Kredi Yayınları bu tarz ciltli ve çizgi roman formatında kitaplarda çok fazla tekrar basıma gitmiyor. Bugün Kayıp Zamanın İzinde'nin çizgi roman serisinin tüm kitaplarını ikinci el sitelerden temin ederek bile tamamlamanız çok zor. Oralarda da bulunmuyor. O yüzden tükenmeden alın ve keiyfle okuyun.
Martin Eden
9.1/10
· 60 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
23
N.
Martin Eden'i inceledi.
176 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Martin Eden kitabını okuduktan sonra hemen çizgi romanı sipariş verdim. Geldiği anda okumaya başladım. Bir saati geçmeyecek bir kitap olmasına rağmen çizimlere bakmaktan üç saatte falan okudum sanırım. Çizerin ortaya çıkardığı Martin benim hayal ettiğim Martin’e çok yakındı. Bu açıdan orijinalini zedelemeden oluşturulmuş bir çizgi romandı bence. Yalnızca kitabın boyutunda büyük hayal kırıklığına uğradım. Sipariş verirken bu kadar büyük olacağını tahmin etmemiştim. Çizgi roman boyutlarından pek anlamam ama daha küçük olmasını isterdim. Zira kitap harita metod defter kadardı.
Martin Eden
9.1/10
· 60 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
31
Dildâr Hatun
Martin Eden'i inceledi.
176 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Genel anlamda okurun Martin Eden romanını okurken imgeleminin izdüşümü başarılı bir şekilde yansıtılmış. Çizgi roman, keşke daha uzun olsaydı dedirtecek kadar içine çekti beni, enfesti. İçerik olarak ise romanın ana hatlarına değinilmiş fazlası düşünülmemiş, bu, çizgi romandan alınan tadı damakta bırakıyor, yine de çok yetenekli fırça dokunuşlarıyla mükemmel bir çizgi roman olmuş. Martin Eden'i görsellerle okumak için güzel bir yapıt, tavsiye ederim. Keyifli Okumalar
Martin Eden
9.1/10
· 60 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
36