Aybars Bora Kahyaoğlu

Aybars Bora Kahyaoğlu

Çevirmen
8.6/10
7 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
197 syf.
·10/10
O kadar ihtiyacım olan bi zamanda okudum ki. Şuan yaşadığım şeyleri zamanında böyle önemli bi isminde yaşaması ve hissetmesi , motivasyon olarak fazlasıyla yansıdı bana da . Beklemeyin harekete geçin diyor kısaca ve umarım sektörde karşılaşırız diye bir temennide bulunuyor yönetmen Robert Rodriguez
197 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okuduğumda böyle etkileyici bir eserle karşılaşmayı beklemiyordum açıkçası. Tam bir sinema, kişisel gelişim ve başarı kitabı diyebilirim. Robert Rodriguez'in ilk uzun metraj filmi olan El Mariachinin yapım aşamasını bir günlük ile takip ediyorsunz. Okurken çok etkilendim ve 7000 dolara bir aksiyon filminin nasıl yapılacağını çok iyi açıklıyor.
197 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Aslında kitaptan ziyade bir günlük ve yol hikayesi. Hatta kişisel gelişim kitaplarının en samimi başarı öyküsü. Başarı diyorum çünkü bu adam Hollywood gibi kurtlar sofrasına, kimsenin tanımadığı bir şahsiyetken Meksikanın varoş sokaklarında tek başına kendi imkanları ile 7000 dolara çektiği "El Mariachi" filmiyle dikkat çeken, dikkat çekmekten de öte sofraya buyur edilen takdir edilesi bir insandır. Ki bu parayı bile bulabilmek için ilaç firmalarında kobay olarak çalışarak gözlerimizden bir damla göz yaşı akıtmış ve gururlandırmıştır :) Sonrası malum yapımcılar 7000 dolara bunu çektiysen sıfırları artırarak al sana 7 milyon dolar ve yanına Antonio Banderas ile Salma Hayek bunun Hollywood versiyonu Desperado'yu çek ve bizi zengin et demişlerdir. 25 milyon dolar kazandırarak yapımcıları memnun etmiş, ünü Meksika sınırlarını aşarak sinemaseverlerin de gönlünü kazanmayı başarmıştır. Daha sonra Quentin Tarantino tarafından destek gören Robert Rodriguez olabildiğince Hollywood kalıplarından uzak filmler çekmeye gayret etmiş Sin City ile tavan yapmıştır.

İşte bu kitapta tüm bunları değil sadece kısıtlı bütçeyle, ne yazar, ne görüntü yönetmeni, ne sanat yönetmeni ne şu bu o olmadan tek başına sırtlayarak çektiği "El Mariachi" filminin yapım aşamasını okuyorsunuz. İlla büyük bir bütçeniz değil büyük bir hayal gücünüz olması ve bu gerçekleştirecek cesaret, çalışkanlık ve sabra sahipseniz kafaya koyduğunuz her şeyi yapabilecek güce de sahipsiniz diyor özetle.

Eğlenceli bir tarzı var çünkü bizzat Robert Rodriguez tarafından kaleme alınmış, doğal yani :) Okuduğunuz zaman gaza getirme özelliğide bulunmaktadır ;)

Şimdi bunu yazınca aklıma Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmi geldi. Ahmet Uluçay'da bu filmi kısıtlı imkanlarla yapmıştı ama film o kadar güzel, samimi ve eğlenceli olmuştu ki film festivallerinde izletilmiş hatta 2004 yılında Toronto film festivalinde Türkiye'yi temsil etmiştir. Buda dip not olsun buraya :)
197 syf.
·Puan vermedi
Kısıtlı bir bütçeyle sinema hayatına nasıl girdiğini anlatıyor.İmkansizligin hayelleri gerçeğe dönüştürmek için engel olmadığına işaret ediyor.Guzel ve sürükleyici bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Aybars Bora Kahyaoğlu

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.