1000Kitap Logosu
Ekipsiz Asi
Ekipsiz Asi
Ekipsiz Asi

Ekipsiz Asi

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
16 Kişi
29
Okunma
13
Beğeni
532
Gösterim
197 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 35 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kaknüs Yayınları · Ocak 2001 · Karton kapak · 9789756963484
Orijinal adı
Rebel Without a Crew
23 yaşında bir Film Yönetmeni $7000'la Hollywood'u nasıl fethetti? El Mariachi, Desperado, Dusk Till Dawn, Four Rooms ve Spying Kids'in yönetmeni. Kimse, sinema dünyasına, El Mariachi'nin yönetmeni Robert Rodriguez kadar hızlı girmemiştir herhalde... Nasıl oldu da, Teksas'lı, 23 yaşındaki bu genç; parasız, pulsuz, ekipsiz, tek başına, hastahane deneylerinden kazandığı parayla $7000'a bir film yaptı? Robert Rodriguez, Hollwood'un sinema dünyasına yaptığı hızlı dalışın hikayesini, eğlenceli bir tarzla kaleme aldığı bu günlükle herkese anlatıyor. Ekipsiz, tek başına düşük bütçeli bir film yapmanın sır ve tekniklerini "on dakikalık film okulu" bölümünde okuyucularla paylaşan Rodriguez, bu kitabıyla nice film okuluna taş çıkartıyor. Ekipsiz Asi; beyaz perdede anlatacığı hikayeleri olan ve parasızlıktan bıkmış film sevdalılarının elinden düşürmeyecekleri bir kitap.
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,88
9.0
10 üzerinden
16 Puan · 6 İnceleme
yunus gökgöz
Ekipsiz Asi'yi inceledi.
197 syf.
·
9/10 puan
Upucuz B movielerin Roger Corman'dan sonraki günümüz krali Rodriguez, bizzat kendi agzindan anlattigi El Mariachi filminin yapim sürecini günlügüne ince ince islemis. Filme gerekli olan bütçeyi tamamlamak için ilaç sektörlerine girip kendisini paraladigini, filmini pazarlar pazarlamaz Tarantino ile olan dostluguna ve daha birçok güzel ve tatli ayrintilarla okurken kendinizi bir hos hissediyosunuz. Ama bu hazzi alabilmek her babayigidin harci degil, saglam bir sinefil olmak sart!
Ekipsiz Asi
9.0/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Emre Şeyda
Ekipsiz Asi'yi inceledi.
197 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
Kitabı okuduğumda böyle etkileyici bir eserle karşılaşmayı beklemiyordum açıkçası. Tam bir sinema, kişisel gelişim ve başarı kitabı diyebilirim. Robert Rodriguez'in ilk uzun metraj filmi olan El Mariachinin yapım aşamasını bir günlük ile takip ediyorsunz. Okurken çok etkilendim ve 7000 dolara bir aksiyon filminin nasıl yapılacağını çok iyi açıklıyor.
Ekipsiz Asi
9.0/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Kornelyus
Ekipsiz Asi'yi inceledi.
197 syf.
·
5 günde
·
8/10 puan
Sinemanın dahi çocuklarında biri olan Robert Rodrigez’in, henüz yirmili yaşların başlarındayken, kısıtlı imkanlarla film çekme macerasını kendi ağzından okumak çok güzeldi. Rodrigez’in imkansızlıklardan imkan oluşturma çabası, okuyucuya istersen sende başarabilirsin duygusunu veriyor. Günümüzde önemli bir film olarak kabul edilen Desporado’nun ispanyolca ilk versiyonu El Mariachi ne fedakarlıkla ortaya çıktığını kimi zaman eğlenceli kimi zaman duygulanarak okuyorsunuz. Sırf sinemaya ilgi duyan değil, başarıya giden yolu tüm adımlarını ilk ağızdan duymak isteyenler için güzel bir örnek. Okumayanlara tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Ekipsiz Asi
9.0/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Yasir Pamuksuz
Ekipsiz Asi'yi inceledi.
197 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Tek kişilik dev kadro
Aslında kitaptan ziyade bir günlük ve yol hikayesi. Hatta kişisel gelişim kitaplarının en samimi başarı öyküsü. Başarı diyorum çünkü bu adam Hollywood gibi kurtlar sofrasına, kimsenin tanımadığı bir şahsiyetken Meksikanın varoş sokaklarında tek başına kendi imkanları ile 7000 dolara çektiği "El Mariachi" filmiyle dikkat çeken, dikkat çekmekten de öte sofraya buyur edilen takdir edilesi bir insandır. Ki bu parayı bile bulabilmek için ilaç firmalarında kobay olarak çalışarak gözlerimizden bir damla göz yaşı akıtmış ve gururlandırmıştır :) Sonrası malum yapımcılar 7000 dolara bunu çektiysen sıfırları artırarak al sana 7 milyon dolar ve yanına Antonio Banderas ile Salma Hayek bunun Hollywood versiyonu Desperado'yu çek ve bizi zengin et demişlerdir. 25 milyon dolar kazandırarak yapımcıları memnun etmiş, ünü Meksika sınırlarını aşarak sinemaseverlerin de gönlünü kazanmayı başarmıştır. Daha sonra Quentin Tarantino tarafından destek gören Robert Rodriguez olabildiğince Hollywood kalıplarından uzak filmler çekmeye gayret etmiş Sin City ile tavan yapmıştır. İşte bu kitapta tüm bunları değil sadece kısıtlı bütçeyle, ne yazar, ne görüntü yönetmeni, ne sanat yönetmeni ne şu bu o olmadan tek başına sırtlayarak çektiği "El Mariachi" filminin yapım aşamasını okuyorsunuz. İlla büyük bir bütçeniz değil büyük bir hayal gücünüz olması ve bu gerçekleştirecek cesaret, çalışkanlık ve sabra sahipseniz kafaya koyduğunuz her şeyi yapabilecek güce de sahipsiniz diyor özetle. Eğlenceli bir tarzı var çünkü bizzat Robert Rodriguez tarafından kaleme alınmış, doğal yani :) Okuduğunuz zaman gaza getirme özelliğide bulunmaktadır ;) Şimdi bunu yazınca aklıma Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmi geldi. Ahmet Uluçay'da bu filmi kısıtlı imkanlarla yapmıştı ama film o kadar güzel, samimi ve eğlenceli olmuştu ki film festivallerinde izletilmiş hatta 2004 yılında Toronto film festivalinde Türkiye'yi temsil etmiştir. Buda dip not olsun buraya :)
Ekipsiz Asi
9.0/10
· 29 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3