Aydil Erol

Aydil Erol

YazarÇevirmen
8.3/10
14 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
319
Gösterim
Adı:
Aydil Erol
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 25 Mayıs 1938
25 Mayıs 1938 tarihinde istanbul Çengelköy'de doğdu. Ana ata yönünden Kastamonu Bozkurtlu'dur. Safiye-Ahmet Erol'un büyük oğlu, adları "Ay" ile başlayan dört kardeşin (Ayfer, Aydil, Aynur, Aydın) ikincisidir. İlkokulu Çengelköy'de bitirdi. 1951 yılında Beyoğlu Erkek Orta Terzilik Okulu'nun 2'nci sınıfında, yani ortanın ortasında iken geçirdiği trafik kazası (daha doğrusu:Beşiktaş'ta Derya Kaptanı Barbaros Hayreddin Paşa türbesi önünde tramvaydan atlaması) yüzünden bir yıl kadar yürüyemedi. Yeniden yürüdüğü gün için:"Dünyaları verseler bu denli sevinmezdim!.." demekte, kendisini tedavi eden Dr. Nuri Sandıkçıoğlu'nu rahmetle anmaktadır. İyileştikten sonra, istemeyerek gönderildiği bu okulu bırakıp çalışmaya başladı. Okulu bıraktı ama okumayı değil!.. 20 yıl kadar trikotajcılık yaptı. İlk yazısı 1958'de Milliyet'te çıktı. Karakedi (2'nci çıkışı), Millî Yol, Tarla, Toprak, Ötüken, Kardaşlık (Bağdat, istanbul), Bilgi, Türkiye (1972, 1998, 1999), Defne, Tercüman, Devlet, Yeni istanbul, Babıâli'de Sabah, Son Havadis, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Dünyası Tarih Dergisi, Türkeli (Ankara), Kurultay, B.Kurultay, Ayyıldız, Dil, Türk Kültürü, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Azat, Polemik, Şafak (Tekirdağ), Alkış (K.Maraş) vb yayım organlarında şiirleri, yazıları yayımlandı.

Hafız Yusuf Cemil Ararat (Mahir İz'in Yılların İzi'ne bakıla), Nihâi Atsız, Arif Nihat Asya, Prof.Dr. M. Kemal Özergin'den görmüş olduğu unutulmaz teşvik ve yardımları minnetle anmaktadır.

1974 yılının sonbaharında (Yeni) istanbul gazetesinde günlük fıkra yazarı olarak gazeteciliğe başladı (10 ay kadar). 1 Haziran 1975-6 Eylül 1991 arasında Tercüman gazetesinde düzeltmen olarak çalıştı. 1977-1978'de Hergün gazetesinde 10 ay kadar günlük fıkra yazdı (Aydoğdu Ersin imzasıyla). Hamamizade ismail Dede Efendinin istanbul Akbıyık'taki evinin onarılıp Dede Efendi Müzesi hâline getirilmesi ilk defa onun tarafından teklif edildi:10 Ocak1978.

1983'te Bahar Erol ile evlendi. Bu evlilikten olan iki oğlu vardır:Doğuhan (1985), Batuhan(1986).
"İlkokula 6 yaşımda başlamama rağmen, evlenmem de, gazeteciliğe girmem de geç oldu" demektedir.
"Şarkılarla Şiirlerle Türkülerle ve Tarihî Örneklerle ADLARIMIZ" (Ankara 1989, 1992, İstanbul 1999) yayımlanan ilk kitabıdır ve Türk Dünyasnda sahasının en kapsamlı eseridir."Horyatlar" (istanbul 1990, 2000) ikinci kitabıdır.
"Röportajlar" ve "Dosta Düşmana Karşı" mizahî eserleri ise baskıya hazırdır.

Yazı hayatının kırkıncı yılı olan 1998'de sevenlerince AYDİL EROL ARMAĞANI çıkarıldı.
Halen Yeniçağ gazetesinde çalışmakta, Ufuk Ötesi'nin yayın danışmanlığını yapmaktadır.
2002'de Mehmet Akif ve Ahmet Haşim adlı kitapları yayımladı. Adlar konusundaki çalışmalarından ötürü 2002 yılında Türk Dil Kurumu'nun adlar koluna üye alındı.
Güzelliğin on para etmez !!!
Güzelliğin on par'etmez
Bu bendeki aşk olmasa
Eğlenecek yer bulaman
Gönlümdeki köşk olmasa
Tabirin sığmaz kaleme
Derdin dermandır yareme
İsmin yayılmaz aleme
Aşıklarda meşk olmasa
Kim okurdu kim yazardı
Bu düğümü kim çözerdi
Koyun kurt ile gezerdi
Fikir başka başk'olmasa
Güzel yüzün görülmezdi
Bu aşk bende dirilmezdi
Güle kıymet verilmezdi
Aşık ve maşuk olmasa
Senden aldım bu feryadı
Bu imiş dünyanın tadı
Anılmazdı VEYSEL adı
O sana aşık olmasa.
264 syf.
·16 günde·10/10
Makam sahiplerinin adaletin nasıl dağıtıldığını görmek ve öğrenmek için okumaları gerektiğini düğündüğüm güzel bi kitap..
Özellikle yer yer anlatılan küçük hikayeler güzeldi..
264 syf.
Önceki incelemeleri okuyup, kitaba başlayıp ve yok artık diyerek bitirdiğim kitap. Adını Nizamiye Medreseleriyle duyduğumuz, taki eserini okuyana kadar saygı duyduğumuz Nizamülmülk beyefendinin bu eseri benim için öğretici oldu. Muhtemelen dedem Alparslan ın çeşitli nedenlerle sarayına aldığı, arada devlet meseleleri ve hayat hakkında danıştığı biri belliki. Ayrıca müslümanlığa geçişi hala devam eden türk toplumuna da pek yakışmış özellikle şaraptarlar ve kadınlar konusundaki yorumları. Kitapta, yazar tezlerini genellikle hadis ve hikayelerle desteklemiş. Pek az bir yerde türk tarihine ait hikaye yada ayet var. Geri kalanı tamamen fars hikaye ve söylencelerinden alintılar. Sonuç olarak kitaptan sadece şunlar kaldı aklımda. Kadın düşmanı, mezhepçi, hatta iranlıları saraya ve orduya sokmaya çalışıyor, en çokta bizim horasandan gelen inançlarımızı etkilemeye çalışıyor. Ayrıca yöneticilik konusunda da alınacak pek bir ders bulunmuyor içerisinde. Çünkü tamamen siyasi çıkarına bakıyor duruma :)

Yazık bu millete diyorum son olarak. Dün de aynı din tüccarı bugün de aynı din tüccarı.
264 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap gerçekten çok iyi yazılmış, basit ve kısa örneklerle her alanda insanlara ve bilhassa devlet-i aliyenin başına yapmaması gerekenler ve meydana geldiğinde yapılacak düzeltmeler konusunda örnek teşkil ediyor. Yönetici olarak algılamayıp kendi hayatımıza uyarlarsak eğer, doğal insan yaşamında bir çok şeyi değiştirmemize öncülük edebileceğini ta 1000 sene evvelden öngörülmüş şekilde çözebiliriz. İyi okumalar...
264 syf.
·8/10
Büyük Selçuklu İmparatoru Sultan Melikşah’ın isteği üzerine,veziriazam Nizamülmülk tarafından kaleme alınmış,devlet adamlarına devletin her türlü yönetimi ile ilgili nasihatler vermek amacıyla yazılmış siyasi,dini,tasavvufî bir eserdir.
Nizamülmülk 11.y.y da Horasan da dünya’ya gelmiş fars asıllı Türk devlet adamıdır.Büyük Selçuklular ‘da Sultan Alparslan ve Sultan Melikşah dönemlerinde 30 yıla yakın vezirlik yapmıştır.Kitabın adı ‘Siyaset’ izlenen yol anlamına gelen Arapça kelimesi ile ‘nâme’ mektup anlamına gelen farsça kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur.Nizamülmülk’ün asıl adı Hasan bin Ali bin İshak tır.Büyük ve kalıcı işler yaptığı için düzenin ,memleketin kurucusu anlamına gelen ‘Nizamülmülk’ lakabı ile daha çok bilinir.Kitap 51 bölümden oluşur.İyi bir sultanın ülkesini yollar,köprüler,medreseler yaparak bayındır hale getirmesi,emri altındaki devlet adamlarını ve memurları kendi hallerine bırakmayıp denetim altında tutması gerektiğini Kuran ayetleri,Peygamber sözleri ve halk meselleri işe destekleyerek eserinde nasihat olarak anlatır.Nizamülmülk bir Türk -İslam Devleti olan Selçukluları zamanla fars gelenekleri üzerine oturtmuş , devletin İranlaşmasına sebep olmuştur.Bu durumdan ve Nizamülmülk ün devleti evlatları ile beraber ele geçirmesinden rahatsız olan Melikşahın sultanlığının son dönemlerinde veziri ile arası açıldığı karşılıklı mektuplaşmalarından anlaşılır.Melikşah vezirinin haddini bilmezse elinden makamını alacağını söylemesi üzerine Nizamülmülk karşılık olarak benim makamımı elimden alırsan seninde altından tahtı biz alırız cevabını vermiştir.Melikşah vezirinin gücü karşısında boyun eğmek zorunda kalmıştır.Anlatılanlardan anlaşılacağı üzere bu güçlü vezir tüm Selçuklu ülkesinde akademik eğitim kurumlarına kendi ismini verecek kadar güçlenmiştir.(Nizamiye Medreseleri)Nizamülmülk kendisi gibi zamanında Selçuklu hizmetinde bulunmuş Hasan Sabbah ın bir fedaisi tarafından suikastle öldürülmüştür.Selçuklular bir Türk-İslam Devleti olmasına rağmen Siyasetname nin 30.bölümünde Devlet makamında Şarap meclisinin nasıl düzenleneceği ile ilgili açıklamaların olması İslamdan önceki Türk devlet geleneğinin devam ettirildiğini gösterir.Büyük vezir kadınlar konusunda katı yargılara sahiptir.Sahih olmadığı şüphe götürmez bir hadisten destek alarak Sultan kadınların halk içinde hiç olmadıklarından devlet işlerine karıştırılmaması gerektiğini,sultanların kadınlarla istişare yapmaları ama devlet işlerinde kadınlar ne derse tersini yapmalarını öğütlemiştir.(Burayı okurken iyi güldüm yalnız.Dönemin fettan kadınları Veziri şeceresine kadar çıkartmış neyi nasıl istiyorlarsa bir yolunu bulmuşlardır kesin diye düşündüm.Kadın bu;) Sözgelimi istediklerinin tersini söylemişlerdir sultana..Ahh Vezirim ahh aslında çok da fırın ekmek yiyecek kadar yaşamışşın aslında..)Eser bir çok yönüyle modern devletlerin idaresinde de geçerlliğini koruyan bir kitap’tır.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İlk yazılan siyasetname olmasa da Tuhfet-ül Memlûk dan sonra en başarılı siyasetname... Melik Şah için yazılmış hadisler, öğütler, kıssalar barındıran sürükleyici kitap. Her siyasetname sonunda tavsiye ettiğim gibi siyaset ve politika ile uğraşan herkesin okuması gereken bir kitap...
365 syf.
Nizamülmülk Türk tarihi açısından bakıldığında önemli bir devlet adamı. Bu eser de onun en büyük eseri. Günümüz gözüyle olaylara bakarsak ilk seferde verilen bazı öğütleri anlayamayabiliriz fakat eseri daha derin bir okumayla okursak verilen mesajın daha net alınacağı kanaatindeyim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aydil Erol
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 25 Mayıs 1938
25 Mayıs 1938 tarihinde istanbul Çengelköy'de doğdu. Ana ata yönünden Kastamonu Bozkurtlu'dur. Safiye-Ahmet Erol'un büyük oğlu, adları "Ay" ile başlayan dört kardeşin (Ayfer, Aydil, Aynur, Aydın) ikincisidir. İlkokulu Çengelköy'de bitirdi. 1951 yılında Beyoğlu Erkek Orta Terzilik Okulu'nun 2'nci sınıfında, yani ortanın ortasında iken geçirdiği trafik kazası (daha doğrusu:Beşiktaş'ta Derya Kaptanı Barbaros Hayreddin Paşa türbesi önünde tramvaydan atlaması) yüzünden bir yıl kadar yürüyemedi. Yeniden yürüdüğü gün için:"Dünyaları verseler bu denli sevinmezdim!.." demekte, kendisini tedavi eden Dr. Nuri Sandıkçıoğlu'nu rahmetle anmaktadır. İyileştikten sonra, istemeyerek gönderildiği bu okulu bırakıp çalışmaya başladı. Okulu bıraktı ama okumayı değil!.. 20 yıl kadar trikotajcılık yaptı. İlk yazısı 1958'de Milliyet'te çıktı. Karakedi (2'nci çıkışı), Millî Yol, Tarla, Toprak, Ötüken, Kardaşlık (Bağdat, istanbul), Bilgi, Türkiye (1972, 1998, 1999), Defne, Tercüman, Devlet, Yeni istanbul, Babıâli'de Sabah, Son Havadis, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Dünyası Tarih Dergisi, Türkeli (Ankara), Kurultay, B.Kurultay, Ayyıldız, Dil, Türk Kültürü, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Azat, Polemik, Şafak (Tekirdağ), Alkış (K.Maraş) vb yayım organlarında şiirleri, yazıları yayımlandı.

Hafız Yusuf Cemil Ararat (Mahir İz'in Yılların İzi'ne bakıla), Nihâi Atsız, Arif Nihat Asya, Prof.Dr. M. Kemal Özergin'den görmüş olduğu unutulmaz teşvik ve yardımları minnetle anmaktadır.

1974 yılının sonbaharında (Yeni) istanbul gazetesinde günlük fıkra yazarı olarak gazeteciliğe başladı (10 ay kadar). 1 Haziran 1975-6 Eylül 1991 arasında Tercüman gazetesinde düzeltmen olarak çalıştı. 1977-1978'de Hergün gazetesinde 10 ay kadar günlük fıkra yazdı (Aydoğdu Ersin imzasıyla). Hamamizade ismail Dede Efendinin istanbul Akbıyık'taki evinin onarılıp Dede Efendi Müzesi hâline getirilmesi ilk defa onun tarafından teklif edildi:10 Ocak1978.

1983'te Bahar Erol ile evlendi. Bu evlilikten olan iki oğlu vardır:Doğuhan (1985), Batuhan(1986).
"İlkokula 6 yaşımda başlamama rağmen, evlenmem de, gazeteciliğe girmem de geç oldu" demektedir.
"Şarkılarla Şiirlerle Türkülerle ve Tarihî Örneklerle ADLARIMIZ" (Ankara 1989, 1992, İstanbul 1999) yayımlanan ilk kitabıdır ve Türk Dünyasnda sahasının en kapsamlı eseridir."Horyatlar" (istanbul 1990, 2000) ikinci kitabıdır.
"Röportajlar" ve "Dosta Düşmana Karşı" mizahî eserleri ise baskıya hazırdır.

Yazı hayatının kırkıncı yılı olan 1998'de sevenlerince AYDİL EROL ARMAĞANI çıkarıldı.
Halen Yeniçağ gazetesinde çalışmakta, Ufuk Ötesi'nin yayın danışmanlığını yapmaktadır.
2002'de Mehmet Akif ve Ahmet Haşim adlı kitapları yayımladı. Adlar konusundaki çalışmalarından ötürü 2002 yılında Türk Dil Kurumu'nun adlar koluna üye alındı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.