Aydın Köksal

Aydın Köksal

Yazar
9.3/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Aydın Köksal
Unvan:
Yazar
Eğitim düzenimizin dayandığı temel ilkeler yanlıştır. Çocuklara içinde yaşadıkları çağın gerektirdiği ve yaşamcıl önemdeki somut bilgiler verilmemektedir. Yanlış seçilmiş konular, sevdirilmeden, istek uyandırılmadan, yaratıcı düşünceyi uyarmayan nitelikte ağır ödevler baskıcı bir tutumla öğrenciye yüklenmektedir. Örneğin öğrencinin yaşam boyu kullanacağı çağdaş Türkçe, çağdaş düşünce ve yazın yeterince öğretilmemekte, (sanırım bilinçaltına yerleşmiş geçmişi diriltme özlemleriyle) işlevsel katkısı daha sınırlı olan Divan Edebiyatı gereğinden çok işlenmektedir. Ana dilini iyice öğrenemeyen öğrenci hangi konuyu, nasıl öğrensin? Bu temel yaklaşım yabancı dille öğretim yapan okullarda öğrenciyi daha da ağır bir ödev yükü altında bırakmaktadır. Öğrenci anlamadığı fizik konusunu pek az anladığı İngilizce olarak ezberlemekte, sonra Osmanlıca şiir ezberlemekte, bunun anlamını, asıl metinden kopuk olarak Türkçe ezberlemekte (Osmanlıcayı nasıl öğrensin?) ardından ahlak dersi için Arapça dua ezberlemekte, yine metinden kopuk olarak duanın Türkçesini ezberlemektedir. Hiç oyun oynamamakta, arkadaş edinememektedir. Çocukları gece yarılarına değin baskı altında tutan böyle bir eğitim bilimsel düşünceyi temelli engeller, çocuğun tüm yeteneklerini törpüler, giderek ruhsal dengesini bozar. Bu durumda, belki de eğitilmemiş olmak yeğdir.
200 syf.
·12 günde
Türkiyede bilişimin öncüsü ve türkiyede ilk bilgisayar mühendisliği bölümünün kurulmasında büyük rol oynayan Aydın Köksal'ın yazdığı kitap serisinin ilk kitabıdır. Bu kitap yazarın çocukluğuna odaklanır. Yazar çocukluğuna ait aklında kalan anılarını ve düşünceleri anlatır. Yazarın bu gün 80 yaşında olduğunu düşünürseniz, kitapta anlatılan dönem oldukça eskidir ve eski zamanlardaki insan ilişkilerine ışık tutmaktadır. Aydın Köksal çocukluğunu daha çok İstanbulda geçirdiği için İstanbuldanda bahseder. Her ne kadar İstanbullu olmayıp çok bilmesemde Ankaradan da bahsettiğini görünce içim bir kıpır kıpır etti. Mutlu oldum. Gayet tatlı oldukçada akıcı bir anı kitabı. Sanırım sadece internet üzerinden satışları var.Şanslıyım ki ben yazarın imza gününde bu kitabı alma şerefine erişmiştim.
170 syf.
Sayın Aydın Köksal Bey’ in hayatında onun için değerli olan , iz bırakan , ailesindeki bireylerden bahsettiği anılarıyla dolu bir kitap olmuş , bazı kısımlarında okuduğumu anlamadan okuduğumu farkedip sıkıldığım oldu ama genel olarak bana yeni bilgiler öğrenmemi sağlayan bir kitap oldu diyebilirim

Yazarın biyografisi

Adı:
Aydın Köksal
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.