Ayhan Gerçekler

Ayhan Gerçekler

Çevirmen
8.3/10
35 Kişi
·
125
Okunma
·
0
Beğeni
·
112
Gösterim
Adı:
Ayhan Gerçekler
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
323 syf.
·23 günde·8/10
Rahmetli babama çocukken Dostoyevski kimdir desem,Rus Milli takımının kalecisi derdi.

Çocuk yaşta aristokrat ve zengin bir ailede dünyaya gelen Dostoyevski'nin babası onun ve kardeşlerinin eğitimi ile yakından ilgilidir.Kendi bizzat eğitim verip yetiştirir ve bütün imkanlarını da seferber eder.İlgilidir ilgili olmasına ama sıcak bir aile yapısından uzaktır bu durum.Sokağa çıkıp oynamışlığı yok, efendime söylim babasının bir kez bile saçını okşamadığı ve babasıyla sizli bizli diyalogların olduğu bir ilişkidir bu.Bu aristokrat babanın kölesi tarafından öldürülmesi de çok aylaktu movik movik bir hadiseydi. Kitap Dostoyevski ile ilgili yazılmış en en en iyi ama bir o kadar da zor zor zor bir kitap. Bütün hayatı ve eserlerinin incelendiği bu kitapta ben en çok çocukluk yılları ve aile yapısına takıldım. Gerisi sürgünler,hapisler,evlilikler,yazdıkları,yazamadıkları,sidik yarışları falan.Kılı kırk yararak ve sağlam kaynaklar gösterilerek hazırlanmış bir kitap. Kitabın yazarı da zaten İngiliz tarihçi ve edebiyatçı. Zülfü Livaneli eserlerini okumaya başlamaya kendi hayatını mükemmel bir şekilde anlattığı Sevdalım Hayat kitabıyla başlamıştım ki diğer eserlerinde ne anlatmak istediğini daha iyi kavrayabileyim diye. Bu kitapta bir okuyucu için değil edebiyat ile Dostoyevski ile ilgili akademik çalışma yapan öğretim görevlilerine bile yetecek kadar bilgi var. Bana fazla geldi ama alacağımı almak için okudum,aldım,tamam.
323 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Dostoyevski hakkında yazılmış en iyi biyografi !
Dostoyevski külliyatı bitirildiğinde mutlaka okunmalı. Akademik bir dille yazılmış uzun cümlelerden oluşan ağır bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Dostoyevski külliyatını bitirdiğimde çok daha anlamlı bir hale gelecektir.
323 syf.
·Beğendi·7/10
Dostoyevski'nin kişilerinin hiçbirinin fiziki bir özelliği okuyucunun kafasında yer etmez . Edebiyatta , onunkiler kadar göz önüne getirilmesi , canlı yaratıklar olarak düşünülmesi güç olan karakterler yoktur. Bu karakterlerin yaratıcısının ilgilendiği şey, vücutları değildir, ruhları ve insanla arkadaki bilinmeyen karanlık gerçek arasındaki ilişkidir.
Edvard Hallett Carr

Dostoyevski 'nin bir biyografisi ve yazarın bazı eserlerinin incelemesi.

Klasik Rus edebiyatını takip etmeyen çoğu insan Tolstoy ve Dostoyevski'yi karıştırır.
Aslında birbirinden çok farklı bu iki dehanın yaşantısını öğrenmek için iki kitap öneriyorum Tolstoy için Henri Troyat'ın biyografisi ve Dostoyevski için de Edward H. Carr'ın bu kitabı.

Ciddi sağlık problemleri ve yoksulluk ile boğuşan Dostoyevski ortaya ilk çıktığında zamanın ünlü yazarları Turgenyev ,Nekrasov Dostoyevski'yi onu Edebiyatın sivilcesi diye tanımlarlar.
Ve aşağıdaki hiciv onun başlangıçta yaşadığı zorlukları özetler niteliğinde.

Edebiyatın yüzünde
Vakti geçmiş bir sivilce gibi çıktın.
323 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
dostoyevski külliyatına başlamadan önce bir araştırma için okuduğum ve çok sevdiğim biyografi. dostoyevski'nin ve karısının mektuplarından, dostoyevski'nin kitaplarından alıntılarla zenginleştirilmiş, yazar ve eserleriyle bağ kurmamı sağlayan bir eser.
%47 (151/323)
·7/10
Çok geniş bir biyografi; çok kolay bir dili yok. genelde uzun cümlelerden oluşuyor ve okunması zor. Dostoyevski'yi tamamen öğrenmek istedim ve buna ilk biyografisi sonra da yazma sırasıyla eserleri olarak devam etmeyi planladım. Bu kitabın 150 sf sını okudum ve devam edemedim. Bence eserlerini okuduktan sonra kitap bana daha anlamlı gelecek. anlam veremediğim çok bölüm oldu. Öncelikle eserlerini okuyup sonra bu kitabı okumanızı öneririm. Ben eserlerini yazma sırasıyla okuduktan sonra bu kitabı kesinlikle okuyacam. *bazı kitaplar için kendine çok şey katman gerekir* bu da öyle
323 syf.
·8 günde·8/10
Dostoyevski'nin hayatını anlatan bir kaç değerli biyografi kitaplarından biri.
.
Eser Objektif bir bakış açısından ele alınmış. Dostoyevski' ne bazıları gibi peygamber seviyesine çıkarmış nede vasat bir yazar izlenimi vermiş, tarafsız bir biyografi yazıldığını söyleyebiliriz. Ancak eserlerin tahlillerinin yapılan bölümlerde katılmadığım farklı düşündüğüm noktalar mevcut. Dostoyevski yi tanımak isteyenlere güzel bir eser. Ayrıca edward hallet car rus insanını ve rusyayı iyi bilen bir araştırmacı, ve bu hususuda dikkate alınmalıdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayhan Gerçekler

Yazar istatistikleri

  • 125 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 197 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.