Ayşegül Hatay

Ayşegül Hatay

ÇevirmenEditör
7.3/10
131 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
97
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Herkesin kendine ait bir şeyler bulabileceği ve geçmişe yönelik çok güzel sorgulatan bir kitap.Kaliteli bir eser olduğu inkar edilemez ders niteliğinde, okura bir şey katmaya yönelik bir kitap olduğunu düşünüyorum.Bana göre tek olumsuz yanı kitabın sonlarına doğru çok uzatılıp sıkıcı bir hal alması oldu ve baydı biraz.Tabii ki bu eserin güzel olduğu gerçeğini değiştirmez.Okumayı düşünenlere keyifli okumalar dilerim.
320 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Senin Zahir'in Kim?

Zahir; bir kez dokunduktan ya da gördükten sonra asla unutulamayan ve giderek bizi deliliğe götürecek kadar tüm düşüncelerimizi dolduran.

Kaybolan karısını bulmak için yola çıkan yazarın, Fransa'dan Orta Asya steplerine uzanan, kendi içsel yolculuğuna devam eden ve kendini keşfetmesini sağlayan yolculuğu anlatılıyor. Kitapta düşündüren, yol gösteren ve belki kendimizi bulmamızı sağlayan birçok cümle var. Kitap, olay örgüsü bakımından fazla sürükleyici değil, fakat anlattıkları bakımından gayet etkileyici. Giriş gelişme uzun, sonuç çok kısa tutulmuş, kitabın sonu beklentimi karşılamamış olsa da genel olarak beğendim.
320 syf.
·Beğendi·8/10
Ve müthiş bir romanın daha sonuna geldik, önemli konulara değinilmiş ilk paulo okuyuşum yazarı anlıyorum kitabı okadan önce hayatının bir kısmının filmini izlemiştim ("Paul coleho nun en iyi öyküsü simyacı" güzel film izleyebilirsiniz) roman çok hoş sürükleyiciligine 10/7 veriyorum işin fazla uzaması biraz sıkıyor ama uzatırken de güzel uzatıyor adam güzel bilgiler de edindim bence okunmaya değer..
320 syf.
·8/10
Tipik bir Paulo Coelho kitabı olsa da ben bu içsel anlatımı çok seviyorum. Özellikle aşkın sevginin dünyadaki yegane duygu olduğunu gösteren bu eserlerin insan içine derinlik kattığını düşünüyorum. Kitabımızın kahramanı olan yazarın sevgili eşinin savaş muhabiri olmak için Kazakistan'a gitmesi ile başlıyor olaylar. Yazar içinde değişik psikolojik duygu durumlarına girmesi yazarın eşini bulmak için Kazakistan'a doğru yolculuğa itiyor. Bu yolculuk sırasında yazarımız dinginlik ve derinlik kazanıyor. Zaten eşini bulduğunda da eşinin hamile olduğunu görüyor. Olaylar daha farklı bir hal alıyor.

Okuyun, okutun efendim.
298 syf.
Coelho' nun en az beğendiğim kitabı oldu. Akıp giden bir hikâye yok. Bir durum var. Evet sonunda bu durum sonuca bağlanıyor, beklenen oluyor ama hiç sürükleyici değil. Kitaptaki durumun içindeki insanlar arasında bir sorgulama, cevapsız sorulara yanıt arama, tartışma şeklinde geçiyor. Herhalde yazarın görüşleri kitap kahramanlarının kişilikleri üzerinden tartışılıyor. Okumak biraz sıkıntılı oldu. Akıp gitmedi. Ancak yine de bir Coelho kitabı. Tabiî iyi. Benim beklentimi karşılamadı.
320 syf.
·Puan vermedi
Rahman ve Rahim olanın adıyla...
...
Seviyorum.Sır kelimesini zikretmesini seviyorum.Zaman zaman sırlanmanın içindeki gizemi seviyorum.Görünmeyinin ardında süpriz olan neşeyi seviyorum. İnsan düşünceyle kıvam bulduğundan her sır binbir gecede binbir fikirler doğuruyor fikirlerimiz  kalbimizde ince bir güle dönüyor.

ZAHİR..

Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun okuduğum ilk kitabı.Zahir ismini görünce aklıma hemen  Esmaül Hüsna boyutu geldi bu yüzden kitabın çekim gücü fazlaydı ve isminin zahirine aldanmış bulundum.
Bazen var olanı görünür kılmak için yok olmak gerekir ve her kayboluş sözüm ona sırlanma tam da olması gerektiği an gerçekleşir.Esther de Paulo için vardı ama yok gibiydi ta ki gerçekten evi terkettiğinde varlığını fark etti.Sonra bir arayış yolculuğu başladı yazar için. Aslında aradığı afakta Esther gibi görünse de enfüste kendini arıyordu.Uzun bir arayıştan sonra ne zaman ki Esther'i buldu o zaman anladı aradığının kendisi olduğunu. Hepimizin asıl arayışı bu değil mi zaten.

Görünenin ardında göründüğü gibi olmayan işler bize anlatıyor ki gördüklerimiz bize gösterildiği kadar, göremediğimiz nice hakikatler var.


Kitabın kapağının siması oldukça renkli.
Bütün sevgimi enerjimi kuşanarak başladım okumaya. Zahirde gördüğüm neydi gösterilen ne. Hemen batınına dalış yaptım ama sürekli su üstüne çıkan yüzücüden farksızdım okumam boyunca

Oysa ben isterdim ki bütün hücrelerimin dans ettiği bir başlangıçla dallanıp budaklanayım bu kitapla  yeni fikirler doğurayım, yeni pencereler keşfedeyim, hayata dair bambaşka noktalardan zuhur eden pınar olayım.
Lakin
kitabın bendeki tecessümü hayal-i sükuttu.

Sosyoloji, psikoloji ve din  penceresinden seyre daldım olayları.
Üç pencerenin ardında anlamaya çalıştım kavraması müşkül durumları. Paulo beye olan kızgınlığımı ancak bu bakış açısıyla susturdum.

 

İstedim ki fikri ırkçılıktan uzak durayım  geniş perspektifle analiz  edebileyim. Bunu zaman zaman başardımsa da öyle anlara denk geldim ki Paulo beyfendiye çokca kızdım.

Feminen bir yaklaşım mı, asla. Kendiyle çelişen bir yazar var ortada.
Üçüncü karısı Esther bir gün İbrahim Ethem'in iğnesi gibi sırlanıyor.Niçin kaybolduğunu, sırlanmanın sebebini anlamaya çalışadurduğu kitap boyunca aslında niçin diye sormasını gereksiz buldum. pek anlamı olmadığını düşündüm okurken. Çünkü o kadar çok ruhsuz, haksız duruşu var ki Paulo beyin.
Şöyle,
zahirin zahiri boyutu eşi Esther'e ilgisiz davranması.
Batını boyutu ise hakikati anlaması için eşinin kaybolması gayb aleminde konuklaması ve böylece yazarın içsel yolculuğunun başlaması.

Sosyolojik pencereden baktığımda hiçte uygun olmayan şeyler gördüm.Yazarın  eşini aldatması normal bir şeymiş gibi gösterilirken karısı Esther'inde bir başkasıyla ilişkisi olduğunu düşünerek kaybolmasını buna bağlıyor,öfkeyle ve hak etmediğini düşünerek.

Bu düşünce tarzı beni oldukça rahatsız etse de sabır ile okumamı sürdürmeye devam ettim.Genel bir algı sanki dini emirler  erkekler için  değil sadece kadınlar için geçerli.
Bu zehirli fikirden kurtulmamız lazım acilen. Din kuralları hepimiz için oysa.

Kitabı okurken bazan yavan bir yemeği yiyormuş gibi hissettim, bazan da bir iran filmi izliyormuş havasındaydım.
İran filimlerini izlemeyi sevmeme rağmen Zahir oldukça ruh yorucuydu benim için
Paulo beyfendi kitapta
Filimleşen kitaplardan bahsederken kitapların filme çevrilmesinden memnun olmadığını dile getiriyor fakat öyle inanıyorum ki kitabı film olarak izlemek daha güzel olurdu.

Mühim olan bir diğer husussa kitaptan uzaklaştığımda gönlüme bıraktığı yansıma şifacı değil sıkıcıydı.Bunun en önemli nedeni ise bir dönüşüm hikayesini anlatmak amacıyla yazılan kitabın dönüşümü anlattığı olaya neredeyse yok denecek kadar az değinmesi.
Giriş gelişme sonuç diye bilinen konu aktarımında kitabın son sayfalarına gelmeme rağmen hep girişte kalmış hissi. Gelişim aşaması oldukça güdük.Sanki Hooop 1-2-3 deyip sonuca varmış.

Oysa her insan bir şehirdir ve bu şehir benim ruh halimi dinginleştirmedi.Kitabın bende oluşturduğu ruhi yansımaları kız kardeşime sürekli anllattım bittiğinde üzülmedim, sevindim:) Kardeşime dönüp Şeyma "Zahir bitti elhamdülillah" dedim. :))


Nedense yarım bırakmaya gönlüm el vermedi, gönül sözü dinlediğimden bitirmeyi yeğledim. . Bir daha Paulo beyfendiyle karşılaşmak istemiyorum en azından bir süre bir sene gibi.
Vaktimi zayi etmiş olmam hissiyse cabası.

Ben şimdi Sabahattin abinin hanesine konuk olup Aliyesine yazdığı aşkı şefkat satırlarını yudum yudum ruhuma aktarmaya gidiyorum.

Ana fikriyse sevdiklerimiz yanındayken kıymet bilelim. Şairin dediği gibi "Yarın geç olmakla meşhurdur"

Yazımı sabırla okuyup şu cümlelerimi gören herkesin bayramını tebrik ediyorum. Eğer küskünlükleriniz varsa kırın gururdan zincirlerinizi bu gün bayram diyorum.

Elini tutabildiklerinizle elele ️gönlünü tuttuklarınızla gönülden gönüle hayırlı bayramlar ola. 🥀
320 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Her ne kadar yazarin diger pek cok kitabinin yaninda golgede kalsa da Zahir icerisinde alintilanmaya deger pek cok hatirlanasi tespitle dolu, okuyucuyu gizemli bir yolculuga cikartan etkileyici bir eser. Ilk sayfadan itibaren okuyucuyu icine alan, Coelho’nun akici dili bu kitapta da oldukca baskin. Ancak bu sade dilin yaninda diger klasiklesmis diyebilecegimiz Coelho kliseleri de, ornegin asiri dozda mistisizm kullanimi ve romantizme gereginden fazla sirtini yaslamak gibi, yine bu kitapta mevcut. Yine de Zahir, okuyucuyu surprizlere bogmasa da, tanidik ve tum eksikliklerine ragmen ilgi cekici bir hikayeyle basbasa birakiyor.
320 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yazarın okuduğum diğer kitaplarıyla aynı etkiyi yaratmasada kaliteli bir kitap. Kitabin tamamı içsel yolculuk, kendini keşfetme ve sevgi üzerine kurgulanmış. Zahir; birkez keşfettikten sonra onsuz yaşayamayacağınız varlık. Başkaralter olan ünlü yazar içinde Zahir olan eşi Esther'dir. Esther'in kendi isteğiyle kaybolmasi sonucu, ünlü yazarımız eşini aramaya başlarken aslında aradığının kendisi olduğunu farkeder ve kendi içsel yolculuğuna çıkar. Sonun da eşini bulduğunda ise başkasından hamile bir kadındır. Keyifli okumalar.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Paulo Coelhonın en bilinen eseri Simyacı olsa da Zahir de en az onun kadar müthiş bir kitap. İnsan ilişkileri üzerine birbirlerinden uzaklaşması ve bir alışkanlığın içinde kaybolması üzerine çok keskin tespitler ve tahlillere sahip. Aşkı rüzgara benzetmesi alışkanlıkları camı kapalı olan bir evin içinin tozla dolmasına benzetmesine ve itfaiyeci hikayesine hayran kaldım. Mutlaka okuyun. İyi okumalar. Var olun
320 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İnternette yazarın bir kitabının yorumunu okuyunca aklıma aynı yazardan okuduğum ve yorumunu yazmadığım Zahir geldi. İşin kötü tarafı ben kitabı okuyalı birkaç ay oldu. Hoşuma giden, altını çizdiğim cümleleri not almıştım ama kitapla ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum. Çok kitap okumanın belki de tek kötü tarafı bir süre sonra okuduğun kitapları unutmak ya da başka kitaplarla karıştırmak. Eskiden okumamın üstünden yıllar geçince unuturdum, bu süre şimdi aylara düşmüş :-( Bunda yazarın neredeyse her kitabında aynı olan üslubunun da etkisi var. Yolculuğa çıkma, kendini bulma, aradığın şeyin aslında sende, içinde olması tarzında kitapları seviyorsanız Paulo Coelho’nun kitapları tam size göre.

Yazdıklarımdan yazarın kitaplarını sevmediğim sonucu çıkmasın. Yazarın on kitabını okudum, şu an on birinci olarak Elif’i okuyorum. Akıcı yazması ve hoş alıntılar yapabileceğim cümleler kurması sebebiyle Paulo Coelho’yu severim. Sadece kitapları pek akılda kalıcı değil :-(

https://suleuzundere.blogspot.com/...lo-coelho-zahir.html

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.