Banu Erol

Banu Erol

Çevirmen
7.4/10
8 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
388 syf.
·16 günde·Beğendi·8/10
Orijinal baskısı 2010 yılında, Türkçe baskısı ise 2013 yılında yapılan bir kitap Sosyal Mühendislik. Adındaki "İnsan Kandırma Sanatı" alt başlığı itici görünse de kitabın orijinalindeki "The Art of Human Hacking" ifadesi Türkçe'ye başka nasıl çevrilirdi bilemiyorum. Sosyal mühendislik yazar tarafından şöyle tanımlanmış: "Bir kişiyi 'hedefin' en fazla çıkarına olabilecek ya da olmayabilecek bir harekette bulunması için manipüle etme edimidir." Sosyal mühendislik, insanlardan (hedef) istenilen bilgileri almak, onları belirli bir davranışa yönlendirmek, kapalı kapılar ardındaki bilgileri almak ve bir bilgisayara sızmaya kadar çeşitlikte amaçlar için çalışıyor. Bir yerde, casusluğa benziyor bu amaçlar. Türkiye'de var mı bilmiyorum ama Türkiye dışında bu işi profesyonel olarak yapan firmalar varmış. Özellikle, şirketlerinin güvenliğini test etmek isteyen yöneticiler bu kimseleri kiralıyorlarmış. Bu konuyu ele alan iki filmi önerebilirim. Escape Plan (2013) ve Sneakers (1992). Kitapta şöyle başlıklar mevcut: Bilgi Toplama, Bilgi İfşa Ettirme, Bir Kimliğe Bürünme, Sosyal Mühendislikte Kullanılan Psikolojik İlkeler, Sosyal Mühendisin Araçları, Vaka İncelemeleri. İkna ve manipülasyon konularına ilgi duyuyorsanız hem bu konuları öğrenmek hem de burada kullanılan yöntemlere karşı kendinizi korumak için okuyabilirsiniz. Eserde hatrı sayılır düzeyde yaşanmış olaydan bahsediliyor. Özellikle, daha Önsöz'deki ilk olay sizi kitaba çekecektir. Yazarın Paul Ekman'la birlikte yazdığı, Sosyal Mühendisin Maskesini Düşürmek isimli kitabı da 2018 yılında Türkçe olarak yayımlandı.
336 syf.
Severek okuduğum bir kitap oldu. Aslında bazı konularda hiç bir fikrimiz yokmuş ve bu kafamıza kakılmadan bize gösterilmiş. Kitabın yazı puntosu çok göz yoruyor. Umarım bir sonraki basımda bunu göz önüne alırlar.
200 syf.
Medyanın bize gösterdiği haberlerin ne kadar filtrelendiğini, gerçekleri değil ne bilmemizi istediklerine göre haberleri şekillendirdiklerini görerek şaşırıyoruz ancak elimizden hiçbir şey gelmiyor. Okudukça farklı bir bakış açısı kazanacaksınız.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 23 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.