Banu Tatari

Banu Tatari

Çevirmen
9.8/10
6 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İyi akşamlar hepinize ‍️
Okuma maratonunda okuduğum kitaplardan biri Yola Çıkma Cesareti. Gerçek yaşam öyküsü olmasından ve bu kadar cesur bir kişilik oluşundan mütevellit kıymetli bir kitap.
Suudi Arabistan ve bunun gibi dinin insan beynini yozlaştırdığı ve kadını ikinci sınıf gören ülkelerden oldum olası haz etmem. Yine bir ayrışma ve erkek egemen toplumun karşı cinse uyguladığı baskıcı rejimin bir kadın olarak bu sistemden daha da nefret etmeme sebep oldu.
Manal bir çoğu gibi bir Suudi kadını. Diğerlerinden farkı yapilan baskıya ve hor görmelere sessiz kalmayıp "hayatının direksiyonuna" oturması...
Suudi Arabistan'da 2017 ye kadar kadınların araba kullanması yasaktı ve bu sebeple bir çok kadın aylarca hapis yattı. Manal Al-Sharif de o kadınlardan biri.
Direksiyon başına geçmenin sembolize ettiği şeyler çok ama çok daha derin...der yorumu burada keserim maraton videomda detaylı bahsettim. Birkaç güne kanalda yüklemiş olurum.
Kadın haklarını konuşmayacağımız mutlu yarınlara
Selam ve dua ile
304 syf.
·Beğendi·10/10
Suudi Arabistan da doğan ünlü bir petrol şirketinde bilgi güvenliğinde çalışan ilk kadın olan Manal al Sharif in başkaldırı sürecini anlatıyor. Yazar 2011 yılında Kadın olarak araba kullanmaktan hüküm giyiyor. Yaşadıklarını ve mücadelesini çok güzel anlatıyor. Başka coğrafyalarda yaşayan kadınların bu derece yok sayılması okurken bana da haklarımı ve üklemi sorgulattı. Anneleri sokakta kız çocuklarına seslenirken kendi isimleriyle değil erkek kardeşlerinin ismiyle sesleniyor sırf sokakta adının kimseyi cezbetmemesi için.. Kız okulunda yangın çıkiyor ve ahlak polisi dine uygun örtünmedikleri gerekcesiyle binadan çıkmalarına izin vermiyor ve yanmış cesetler çıkıyor gün sonunda.. Böyle olayları okurken orada yaşayanların esaretini derinden hissettim. Duygu dolu bir kitaptı.
304 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

Yola Çıkma Cesareti: Bir Suudi Kadının Uyanışı
Manal Al-Sharif
EPSİLON YAYINEVİ
Sayfa Sayısı: 304

Bir kadının başkaldırısının nasıl sonuçlanabileceğini anlatan bir kitap olmuş. Gerçekten yaşanmış olması canınızı yakacak kadar iyi işlenmiş. Esir gibi görünmeseniz de esir olabilirsiniz. Herkes şapkasını önüne koymalı, sessizce teslim olmak yerine savaşmalı ve asla ama asla verilmiş haklarından vazgeçmemeli.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
SihirliFlut
http://www.ukitap.com/u/SihirliFlut/
https://zebramo.com/users/323273809

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.