Barbara Pease

Barbara Pease

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
254
Gösterim
Beyin tarama testleri, bir erkeğin beyni dinlenme durumundayken, elektrik faaliyetlerinin en az %70'inin durduğunu göstermiştir. Aynı durumda kadın beyni %90 faaliyet göstermektedir; bu da kadınların sürekli çevrelerinden bilgi aldığını ve bu bilgiyi analiz ettiğini kanıtlar.
Sözcük dağarcığı, kadın beyninde özel bir bölüm oluşturmadığı için, kadın sözcüklerin kesin anlamlarını kullanmayabilir. Örneğin daha büyük bir etki yaratmak için şiirsel ya da abartılı sözcükler kullanmaktan çekinmez. Erkek ise, kadının sarf ettiği her sözcüğün doğru olduğunu düşünür ve buna göre karşılık verir.
Bir tartışmada, erkek haklı çıkmaya çalışırken kadının sözcüklerini tanımlar.
Robyn: Söylediğim şeyleri 'asla' kabul etmiyorsun!
John: 'Asla' derken neyi kastediyorsun? Söylediğin son iki şeyi kabul ettim, değil mi?
R: 'Her zaman' bana karşı çıkıyorsun ve her zaman haklı olmak istiyorsun!
J: Bu doğru değil. 'Her zaman' sana karşı çıkmıyorum. Daha bu sabah seninle hemfikir olduğumu söyledim. Dün gece ve geçen cumartesi de aynı şeyi söylemiştim. Her zaman sana karşı çıktığımı söyleyemezsin!
R: 'Durmadan' aynı şeyi tekrarlıyorsun!
J: Yalan! 'Durmadan' aynı şeyi tekrarlamıyorum!
R: Bana 'yalnızca' seks yapmak istediğin zaman dokunuyorsun!
J: Abartmaktan vazgeç! 'Yalnızca'...
Bir kadın ayakkabı seçerken 'Mavi mi sarı mı?'' diye sorarsa, erkeğin cevap vermemesi önemlidir. Bunun yerine, ''Sen birini seçtin mi hayatım?'' diye sormalıdır. Birçok kadın bu yaklaşım karşısında irkilir, tandıkları erkeklerin çoğu hemen tercihini belirtmektedir. ''Şey, sanırım sarıyı giyebilirim,'' der tereddütle. Gerçekte sarıya karar vermiştir bile. Erkek ''Neden sarı?'' diye sorar. ''Çünkü sarı aksesuarlar kullandım; elbisemin içinde de sarılar var,'' der kadın. Bu durumda akıllı bir erkek şu karşılığı verecektir: ''Harika seçim! Muhteşem görüneceksin! Çok yerinde karar vermişsin. Çok beğendim!''...
Böyle bir kitabı okumam, ne yazık ki Sözlü Anlatım dersimizde istenen sunum ödevi vesilesiyle oldu. Oysaki cinsiyet farklılıklarımız hakkında bilgi sahibi olmak ilişkiler ve evliliklerin pürüzlerini anlamak ve atlatmak için zaruri bir ihtiyaç... Kitabın son cümlesinde de bahsettiği üzere '21. yüzyılda hala kadın-erkek ilişkileri konusunda dersler olmaması çok şaşırtıcı.''
Özetle bu değerli kitap: kadın ve erkeğin duygu, düşünce ve ifade ediş farklılıklarını bilimsel açıklamalarıyla aktarıyor ve bunu eğlenceli karikatürler, ilginç hikayeler ve betimlemelerle izah ediyor. İstisnasız herkes bu kitabı ya da hiç olmazsa buna benzer bilimsel dayanağı olan bir kitabı okuyarak 'kadın ve erkekler aynıdır' safsatasından kurtulmalı.
ilk defa bir kişisel gelişim kitabının bu kadar yararlı ve bu kadar bilimsel açıklandığı bir kitap okudum.kadın ile erkeğin naturası o kadar güzel ortaya konulmuş ki hayran kaldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Barbara Pease
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.