Barış Parkan

Barış Parkan

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
311
Gösterim
Adı:
Barış Parkan
Unvan:
Yazar
"Dostoyevski'yi okur gibi kendinizi çözümsüz gibi görünen vicdani sorunların karşısında bulursunuz. Ve sonunda bu büyük yazarların edebiyatla bize söylemek istediklerini, Marx'ın bilimsel olarak gösterdiğini görürsünüz: Bütün çözümsüz gibi görünen sorunların çözümü sadece bize, türümüze aittir; Tanrı bize yardımcı olmayacaktır."
"Amerikalı gazeteci John Swinton ona 'var olan'ın ne olduğunu sorduğunda Marx'ın verdiği yanıt yaşamının bir özetiydi aslında: 'Mücadele.' "
"Tamamlanmış bir politik özgürleşmenin olduğu ülkede dinin yalnızca varlığını değil, aynı zamanda onun yaşam dolu, canlı varlığını buluruz."
Hayvan sadece kendini tekrar tekrar üretir. İnsan ise üretirken doğayı da dönüştürür. Marx'a göre bu nedenle insanın üretimi "evrensel" dir.
"Bilinç'i 'arzu' olarak ele alırsak şunu diyebiliriz: arzu arzuyu arzular. Ve insan bilincinin öz-bilinç mertebesine erişebilmesi için gerekli olan diyalektik hareket budur. Öz bilincine ulaşmak için hayvansal arzuyu aşıp, insani arzuyu tanımak gerekir. Örneğin ben birini cinsel olarak arzularken arzuladığım şey sadece o kişinin bedeni olsaydı, bu hayvansal bir arzu olurdu. Ama insanî arzuyu hayvansal arzudan ayıran, cinsellikte bile, insanın karşısındaki kişi tarafından arzulanmayı arzulamasıdır."
352 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
"Fikir Mimarları Dizisi"nin 27.kitabı olan Marx kitabı oldukça kapsamlı bir okuma sunuyor bizlere. Kitabın ilk yarısı Karl Marx'ın biyografisi üzerine yoğunlaşırken, ikinci yarı kitaplarından seçme bölümler sunuyor.

Birinci bölüm onlarca felsefî gönderme içerdiği için okuyucunun Marx hakkında bilgisi olmasa bile, felsefe alanında temel bilgiye sahip olmasını gerektiriyor. Bilindiği üzere, Karl Marx sadece filozof kimliğiyle öne çıkmamıştır, yaşadığı dönemin siyasi olaylarında da aktif olarak rol almıştır, bu açıdan biyografisini okumak da oldukça önemlidir. Ayrıca genç Marx ile yaşlı Marx arasındaki farkları görmek ve kırılma anlarını bilmek de Marx'ı anlamak için oldukça önemli olacaktır.
352 syf.
Kimileri için filozof, kimileri için sosyolog veya ekonomi bilimci, yaşamı ve eserleri adına milyonları etkilemiş Marx'a başlangıç için çok iyi bir kitap.

Kapital ve Manifestoyu okumadan önce bu kitaba bakılabilir, bu kitapları okuduktan sonra da Barış Parkan'ın Marx'ını okumakta faide mevcut, yazar sadece derleme yapmakla kalmamış, kendi çıkarımları var, Marx'ın hayatının ve eserlerinin akışını da çok güzel anlatmış kitapta.

Yazarın biyografisi

Adı:
Barış Parkan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.