Başak Kıran

Başak Kıran

Çevirmen
8.1/10
13 Kişi
·
26
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
372 syf.
https://youtu.be/xMBtbACXyGM

"POLİS BENİ ASLA YAKALAYAMAYACAK ÇÜNKÜ ONLAR İÇİN FAZLA ZEKİYİM"
* 9 Kasım 1969 *

Leona ve Loyd, yıllarca çocukları olmadığı için 1963 yılında bir bebek evlat edinirler. Oğullarını sevgiyle büyüttükleri 39. yılda minnoş çiftimizin hayatı çalan bir telefonla sarsılır. Hattın ucundaki ses oldukça yabancıdır. Esrarengiz kadın Gary'nin biyolojik annesi olduğunu, bunu kanıtlayabileceğini ve onunla görüşmek istediğini söyler. Gary evlatlık olduğunu bilerek büyümesine rağmen yerle bir olur; heyecan, merak, keder, öfke.. Hissettiği duyguları bir kalıba sokamadan annesi Judy ile görüşmeyi kabul eder. Birbirlerine sarılıp ağlarlar ve ne olmuşsa geçmişte, seni affediyorum der annesine küçük bir çocuk gibi. Klişe dram filmleri gibi değil mi? Merak etmeyin. Birazdan buraları kana bulayacağım.

Gary, annesiyle tanışır tanışmaz geçmişini ve özellikle babasını sorgulamaya başlar. Adım adım, yavaş yavaş araştırır her şeyi. Babasının adını öğrenir. Bir isimden yola çıkarak başladığı yolculuk, insanlık tarihinin en zeki seri katilinin oğlu olduğunu öğrenmesiyle son bulacaktır.

************** Zodyak Spoilerı İçerir **************

Earl Van Best Jr. müziğe olan yeteneği ve kitaplara olan tutkusuyla, yaşıtlarından çok daha zeki olmasıyla dikkat çeken sarışın bir çocuktur. Yaşıtları sokakta oynarken o, istihbarat subayı olan babasından öğrendiği şifreleme yöntemiyle çeşitli kodlar yazarak eğlenir. Annesi tarafından sevgi görmeden büyüyen Van, bu eksikliğinin üzerine annesinin başka erkeklerle birlikte olmasına şahit olur ve karanlık tarafa geçiş biletini kazanır. Askeri eğitim alır, kriminoloji okumak ister, opera dinlemeye bayılır. Org çalmadaki yeteneğiyle etrafında kendinden söz ettirse de, insanlar onu her zaman "değişik" olarak nitelendireceklerdir. İcraata geçmeye gerek yok, karanlık bir ruha sahipseniz bu her zaman fark edilir.

Eğitim dönemi biterken Van, saçmasapan batıl inançlara -hayaletlerin ona musallat olması gibi- sahip olmaya başlar. Yavaş yavaş içindeki psikopat uyanmaktadır. Bir gün kendinden 13 yaş küçük Judy'e aşık olur. Kısa zaman sonra birlikte kaçarlar. Judy 14 yaşında olduğu için yasal olarak evlenmeleri mümkün olmaz. Buna rağmen Judy yaşıyla alakalı yalan söyler, evlilik belgelerini Van doldurur ve evlenirler. Yasal olmayan bu evlilik Judy'nin annesinin ihbarıyla ilk darbeyi yer. Van pedofili muamelesi görür ve gözaltına alınır. Tüm imkansızlıklara rağmen tekrar tekrar kaçarlar birlikte. Judy sonunda hamile kalır ve Van için aşk, hastalıklı bir tutkuya dönüşmeye başlar. Judy'e tek başına sahip olmak için bebeği istemez, yeni doğmuş bebeği sandığa koyup havasızlıktan ölmesini umacak kadar nefret eder oğlundan. Bir gün onu, bulunmasını umduğu bir merdiven boşluğuna terk eder. Judy evde çığlık çığlığa ağlarken, küçük Van kaderini değiştirecek Stewart ailesine evlatlık verilir. Bu olaydan sonra evlilikleri yerle bir olur. Bu kısmı detaylı anlatıyorum çünkü Judy, Earl Van Best Jr'ın Zodyak'a evrilmesine sebep olan kadındır.

Judy'den uzak kaldıkça Van yoldan çıkmaya başlar. Bitmek bilmeyen kin ve öfke ruhunu her geçen gün daha da karartırken Şeytan'ın Kilisesi olarak bilinen bir organizasyona dahil olur. Şeytana tapmaya başlar. Aynı dönem Charles Manson'ın müridlerinden biriyle arkadaş olur ve karanlığın zirvesine ulaştığında ilk cinayetini işler. Ne tesadüftür ki ilk kurbanı biricik aşkı Judy'e fazlasıyla benzemektedir. Öldürmenin tadını alan Van için bu sadece seri cinayetlerinin hoş geldin öpücüğüdür. Böylece Earl Van Best Jr, Zodyak'a dönüşür.

"ONUN KADINLIK ORGANLARINI KESİP GÖRSÜNLER DİYE BÜTÜN ŞEHRE BIRAKACAĞIM. BU YÜZDEN BUNU BENİM İÇİN KOLAYLAŞTIRMAYIN. KIZ KARDEŞLERİNİZİ, KIZLARINIZI, EŞLERİNİZİ SOKAKLARDAN VE PATİKALARDAN UZAK TUTUN"
* 29 KASIM 1966 * (polise ilk mektup)

Vahşeti artarken zekasının takdir edilmesi ihtiyacıyla polise şifreli mektuplar yollamaya başlar. Mektuplarının sonuna imza olarak kullandığı daire içinde haç sembolünü yerleştirir. Cinayetleri işledikten sonra anonim aramalarla kendisini ihbar eder. Judy'e benzeyen genç kızları kurban olarak seçerken, yanlarındaki erkekleri de silah veya bıçak kullanarak öldürür. Bunlara rağmen polis ne cinayetleri ne şifreleri çözmeyi başarır. Bu durum Zodyak'ın egosunun tatmin etmekten ve öldürmeye teşvik etmekten başka bir işe yaramamıştır. Öyle ki, şifrelerin bir kısmı 40 sene sonra ancak çözülmüş bir kısmı ise hala çözülememiştir.

14 Temmuz 1934'te doğan Earl Van Best Jr, 20 Mayıs 1984'te Zodyak olarak ölür.

***************** Spoiler Sonu *****************

Gary Stewart'ın 10 senelik araştırmalarının, hislerini aktardığı günlüklerin, babasının ve annesinin hayatına giren insanlardan öğrendiği bilgilerin, polis kayıtlarının, görgü tanıklarının ifadelerinin, babasının sabıka kayıtlarının derlenmesiyle oluşturulmuş bu kitap. Zodyak'ın bebeklik fotoğrafından tutun da robot resmiyle yayınlanan arama emrine kadar çok fazla belgeyi okurla paylaşmışlar. Earl Van Best Jr'ın el yazısıyla Zodyak'ın mektupları, parmak izleri karşılaştırılmış ve bunların hepsi tek tek resimlerle yer almış sayfaların arasında. Benim için en vurucu olan kısım ise Van'ın resmiyle Zodyak'ın robot resminin üst üste yerleştirildiği ve insanda şüphe bırakmayan o fotoğraftı. Görmelisiniz!

Zodyak, kriminolojiyle ilgilenmeye başladığımdan beri bende en çok merak uyandıran seri katildir. Hakkında çekilen filmleri ve belgeselleri izledim, makaleler okudum, neler yaptım neler! Bu kitap kadar bilgiye doyurucu bir kaynak bulamamıştım. Merak ettim, şok oldum, heyecanlandım, yeri geldi Gary Stewart'ı bağrıma basmak istedim. İlginç ve muhteşem bir deneyimdi.

Hala çözülemeyen şifrelerinden dolayı yukardan bize gülüyor mudur acaba?

"HER ZAMAN DEMİŞ OLDUĞUM GİBİ, BEN ÇÖZÜLEMEZİM"
* 13 Mart 1971 *
416 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
O kadar uzun zamandır Sarah Dessen okumayı bekliyordum ki kitaplarının bendeki etkisini unutmuşum. Sadece Dinle ve Yol Arkadaşım okuduğum zamanlarda bloglar ve yorum paylaşımları ile pek ilgim yoktu. Kendi halinde okuyup duran biriydim. O yüzden o kitaplara ait detaylı bir yorum yok elimde ama tekrar okuduğumda ne kadar güzel olduklarını size anlatacağım.

Önce size yazardan bahsetmek istiyorum. SD genç yetişkin türünde roman yazan ve bunu bu kadar iyi yaptığını bildiğim birkaç kalemden biri. Pedagojik açıdan ele aldığımızda kitaplarının gerçek bir amaçla yazıldığını ve bunu başarılı bir şekilde verdiğini düşünüyorum. İleride çocuklarıma okutmayı gerçekten istediğim nadir kitaplardan üçü şu an onun çevrilmiş eserleri.

Sonsuzluğu anlat bana, mükemmel bir kurgu ve üslupla yazılmış bir eser değil. Aksine basit bir kurgu ve 17 yaşındaki bir gencin ağzından yazılmış, durgun ve sade bir eser. Onun güzelliği detaylarda. Yavaş ve özenli bir şekilde işlenen her bir duygu, terapi gibi işleyen kurgu ve insanın içini ısıtan mükemmel bir son. Ya da başlangıç. Siz ne isim verirseniz.

Çok kısa bir şekilde kurgusundan bahsetmek istiyorum çünkü kitap pek "popüler" olmadığı için bilginiz olmayabilir. Macy, babasının ölümünden sonra annesi ile yalnız başına kalıyor ve bu ölüme karşı ikisinin de kendince bir kaçış yolu bulmasının ardından hayatları monoton bir düzene kavuşuyor. Sessizlik, düzen ve hissizlikle dolu bir şekilde yaşıyorlar. Ama gerçekten yaşıyorlar mı?

Bu konunun epeyce bir benzerini yaz sonunda okumuştum ve açıkça söylemeliyim ki beni tatmin etmemişti. Güzeldi ama yeterli değildi. Sonsuzluğu anlat bana okurken de başlarda tereddüde düştüm. Kitap 8 puan verip beğendim diyeceğim kitaplardan biri olacak gibiydi. Derken o kadar nahif bir şekilde ilerledi ki bu yıl bana kitap okumanın ne kadar mükemmel bir şey olduğunu şiddetle hissettiren kitaplardan biri haline geldi.

Tavsiye noktasında tek diyebileceğim şu: Kitap bana yağmurlu bir günde, pencereden boş bir sokağa bakıp kuş sesi duyuyormuşum gibi huzurlu ve dingin hissettirdi. Bu hissi seviyorsanız, Sarah Dessen ile tanışmanız gerek. Acilen.
303 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir türlü elimden bırakamadığım sayfalarını merakla çevirdiğim Mutluluk Listesi insanın içini sıcacık yapan türden bir kitaptı.Kitabı okurken Hershey'in hissettiği her duyguyu hissederken buldum kendimi.
Kütüphanedeki sıkıcı işi, üniversite sınavına hazırlık çalışmaları ve annesiyle geçen sessiz yas akşamları arasında tesadüfen yeni insanlarla tanışır ve onlar sayesinde içindeki gerçek kişiliği keşfeder.


Çünkü güzel şeyler hep beklenmedik anlarda olur.New York Times çok satan yazarı Sarah Dessen, incinmiş genç bir kadının kendini tanıma süreciyle duygular ve cesaret arasında yaşanan ikilemi oldukça başarılı bir şekilde okuyucuya aktarıyor.“Macy’nin mükemmellik ve duygusal bir insan olmak arasında gidip gelen yoğun yaşantısı en az bir macera romanı kadar merak uyandırıcı.”
303 syf.
·8/10
Aile olabilmenin ve sevginin gücü ile başarılabilecek şeylerin, en derinlerden anlatıldığı bir kitabı daha bitirdiğim için huzurlu hissediyorum. Keşke gerçek hayatta da kitaplardaki karakterler kadar güzel insanlar tanıyabilseydik. Yazarın ilk baştaki anlatım tarzı, birkaç bölüm sonra değişmiş gibi geldi. Belki başlayıp, ara vermiş ve daha sonra yine yazmaya devam ettiğinden olabilir. Bütün hikâyenin, şimdiki zamanlı anlatıma sahip olduğu kitapları genellikle yorucu buluyorum (Açlık Oyunları serisi gibi) ama bu kitap biraz daha hızlı akışa sahipti. Sonuç olarak, gayet güzeldi.
303 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap bittikten sonra yüzünüze en büyüğünden, sıcacık bir gülümseme yerleşiyor. Kitapta geçen klasik müzik parçalarını da dinleyerek okursanız çok daha keyifli olabilir :)
372 syf.
Kitapta, seri katil "Zodyak" olarak tahmin edilen Earl Van Best Jr.'ın gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor. Peki Gary L.Stewark gerçekten seri katilin oğlu mu? Ne yazık yıllar sonra bile bu gerçek aydınlatılabilmiş değil. Belgesel seyreder gibi okudum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 26 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.