Begüm Başoğlu

Begüm Başoğlu

7.4/10
41 Kişi
·
85
Okunma
·
0
Beğeni
·
822
Gösterim
Adı:
Begüm Başoğlu
Unvan:
Yazar
İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Istituto Europeo di Design Milano’da Moda Tarihi eğitimi aldı. Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi Küratörlüğünün yanı sıra Vakko Esmod Moda Akamedisi'nde moda kültürü dersleri vermekte, blank-mag'de editörlük ve köşe yazarlığı yapmaktadır. Gönüllü çalışmaları kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı için kitap; Khan Academy Türkçe için ise Sanat Tarihi eğitim videolarını seslendirmektedir.
“Gözlerinizi kapatın ve geçmişte çok mutlu olduğunuz bir anı düşünün. O tek ve biricik anı yaşarken ne kadar paranız olduğunun bir önemi var mıydı? Cebinizde daha fazla para olsaydı sizce o anı daha değerli yapmaya yeter miydi? Bugün sadece para ödeyerek aynı anı yeniden yaşamak mümkün mü?”
En büyük yatırımı giysilere değil kendinize yapın. Stil, görünüşünüzden daha çok "kim" olduğunuzla ilgilidir.
Begüm Başoğlu
Sayfa 35 - Okuyan Us
Mükemmelliğe, eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak bir şey kalmadığında ulaşılır.
Begüm Başoğlu
Sayfa 13 - Okyanus
Herhangi bir eşya veya deneyim için para
harcamam gerektiğinde, onun hayatıma olumlu ne katacağını sorguluyorum önce. Cevap iyi bir seylerse o parayı büyük bir mutlulukla harciyor ve hiçbir pişmanlık duymuyorum. Genellikle seyahat, yemek ve kitap için bunu söyleyebilirim. Bütün mesele harcamalarınızın hayata bakış açınıza ve hedeflerinize uyumluluk gösterip göstermemesi.
Begüm Başoğlu
Sayfa 140 - Begüm
... kendinizi mutlu hissettiğiniz sürece başkalarının yargılarını, başkalarına bırakabilirsiniz.
Begüm Başoğlu
Sayfa 80 - Okuyan Us
Yemek bizler için kimi zaman duygusal bir sığınak, kimi zaman duygusal bir cezalandirma yöntemi, kimi zaman bir ödül oluyor..Yemek, yemekten başka herşey olabiliyor..
Tek bir odayı yuva bilen 5 kişilik bir ailenin kısıtlı imkanlarına şahit olmak, bir türlü sığamadığımız geniş evlerimizde neyi yanlış yaptığımızı düşündürür bize.
Her haber, ağızdan ağıza yayıldıkça gerçekte olduğundan daha vahim bir hal alıyor. Günümüzü dolduruyor ama içimizi gitgide boşaltıyor.
Marie Kondo'nun Derle Topla Rahatla'sından esinlenilmiş gibi ama kesinlikle değil. Okurken ister istemez iki kitabı da karşılaştırdım; Marie Kondo sadece eşya, kıyafet gibi nesnel şeylerden bahsederek evi boşaltmayı hedeflerken, Begüm Başoğlu ve Ege Erim çifti hayattaki her şeyi sadeleştirmekten bahsetmiş; ilişkileri, teknolojiyi, parayı, eşyayı, evi, yemeği, sporu, iş hayatını...

Anlatımları daha samimi daha yararlı geldi bana, en azından Marie Kondo gibi çorabı nasıl katlamanız gerektiğini ve böylelikle nasıl çekmecede daha az yer kaplayacağını anlatmıyorlar. Bu kitapta çöpe atmak ya da yok etmek kavramlarından ziyade hayatı sadeleştirmenin aslında ruhunuzu sadeleştirmek olduğundan bahsediliyor, o yüzden kendimi kişisel gelişim kitabı okuyormuş gibi hissettim, hoşuma gitti.

Kitabın içinde başka kitap tavsiyeleri var hatta en sonuna liste eklemişler bu ayrıntıyı da beğendim.

Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Hayat felsefelerini sade yaşamak üzerine değiştiren, sade yaşadıkça hem maddi hemde manevi yönden rahatlayan iki dostun sade anlatımlı kitabı. İçerisinde ki illüstrrasyonların güzelliği, konuların öz ve akıcı olmasıyla bir çırpıda bitiriliyor. El altında bulundurulması gereken eğlenceli bir rehber gibi görebilirsiniz. Düzenli olmak deyince akla gelen dolap düzeni dışında hayatınızı da sade ve düzene oturtabileceğiniz temel önerilerden oluşuyor. Bazı önerilerini uzun süredir zaten uyguluyor olduğumu fark ettiğim an baya mutlu oldum. Yaşantınızın sade olması zihninizi de çoğu durum karşısında sadeleştirip berrak bir hale getiriyor."Sadeleşmek istiyorum, çevremde ki evim de ki fazlalıklardan kurtulmak istiyorum ama nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum" diyorsanız temel olarak bu kitaptan başlayabilirsiniz. Emek verilmiş, uygulanırsa güzel sonuçlar alınabilecek güzel bir kitap. Dipnot: Yazarların Marie Kondo metodunu uyguladıkları , ondan etkilendikleri bölümlerin olduğunu anlıyorsunuz.(Bilmeyenler için Marie Kondo Japon yaşam alanı düzenleme uzmanıdır. Bu konu üzerine geliştirdiği yöntemleri anlatan bir kitabı mevcuttur.)
Arınmak, sadeleşmek. Son 10 günde okuduğum aynı tarzdaki 2. Kitap.. Hayatta bazen her alanda temizlik yapmak gerekiyor. Üstünde çok uzun düşünülmemiş, detaylara çok girilmemiş ancak okuyana kesinlikle sadeleşmeyle ilgili ilham veren, yol gösteren, okuyucuyu gayretlendiren kitaplardan biri Sade. Kolay okunan bir kitap, denk gelirseniz mutlaka bir göz gezdirin.
Aslında o kadar sıradan konuları işlemiş bir kitap olmasına rağmen her zaman masamın ucunda duran bir kitap.Arada tekrar tekrar açar okurum.Çünkü yazarlar tam olarak neye parmak basmaları gerektiğini bilerek yazmışlar. Okurken kendinize kesinlikle bir cümle bulacaksınız. Sordukları soruları içtenlikle durup düşündüm. Eminim ki bana olduğu kadar size de faydası olacaktır. Kendinize bir şeyler katabileceğiniz bir kitap.
Dünyada son dönemlerde oldukça popüler bir akım sadeleşmek... Hayatın getirdiği yüklerden sıkılan ve kurtulmak isteyen herkes bu yönde girişimlerde bulunuyor, sadeleşmek için yollar arıyor.
Kitap fazla detaya girmeden oldukça kısa ve yüzeysel bilgi verse de sadeleşme yolunda ilk adımlarını atacaklar için iyi bir başlangıç olabilir. Baskı kalitesi, yazı tipi ve yazım dili de okumayı kolaylaştırıyor. Vakit bulursanız incelemenizi tavsiye ederim.
Sade
- "Gardırop temizliği yapmam gerek" cümlesini ne sıklıkta kullanıyorsunuz?
- Yoksa siz de biriktirenlerden misiniz?
- Yemek sizin için ne demek?
- Hareket etmek keyif mi zorunluluk mu?
- Hayatınızdaki ilişkiler size ne kadar iyi geliyor?
- Para için harcamak... Nereye kadar?
- Para bir amaç olmasaydı yine de aynı işi yapıyor olur muydunuz?
- Gününüzün ne kadarını teknolojik aletlere harcıyorsunuz?
.
(Hayatı abartıyoruz, çoğaltıyoruz, sonra içinde boğuluyoruz. Belki gözümüz doymuyor, alıyoruz, biriktirip biriktirip yenilerini ekliyoruz. Artık elindeki fazlalıklardan kurtulmaya, yeni birşeyler almadan önce eskileri tüketmeye nereden başlayacağını bilemiyorsan bu kitap tam sana göre. Ben ilk adımı gardrobumu ve kıyafetlerimi eleyerek başladım ve aylardır rahatlığını hissediyorum.) .
Türkçe olarak böyle bir kitap bulmak mutluluk verici..Genel hatlarıyla minimalizme değinilmiş asla ayrıntıya girilmemiş bu da sizi sıkmadan devam etmesini sağlıyor.Düzenini sayfa kalitesini ve minimalist görünümünü sevdim aradan biraz zaman geçsin tekrar okuyacağım .
Sadeleşme üzerine iki Türk'ün gayet sade bir dille yazılmış olan söyleşi tadında bir kitabı . Diğerlerine nazaran çok öz bir kitap o yüzden yolda iş aralarında okunabilir. Bir günde bitti. Ama uygulaması sürüyor hala :)))

Hayatında kalabalıklardan arınmak istiyorsan küçük başlangıçlarla da olsa yola çıkmalısın. Özüne dönmek için sadeleşmelisin. Büyüklerimizin tabiriyle
" Dünya elinde olmalı Kalbinde değil."
Ufak bir rehber niteliğinde olan bu kitap yeme içmeden tutunda insani ilişkilerde bile size hoş fikirler sunuyor. Bazı kısımları Benim İnancımla uyusmasada analiz edildiğinde faydalanılabilir bir kitap. Rabbim hepimizi hidayetine erdirsin ve daim kılsın. Hayırlı Sabahlar :')
Kitap kendi içinde 8 bölümden oluşuyor: Gardırop, ev, yemek, egzersiz, ilişkiler, para, iş hayatı, teknoloji. Her bölümde nasıl daha sade yaşanılacağına dair ipuçlarını anlatmış yazarlarımız. Bu konu ile ilgili olarak iş hayatında 5S yöntemleri kullanılır. Aynı yöntemleri hayatımızın her aşamasında uygulayabileceğimizi yalın bir dille anlatmışlar.
> Kitabı okumaya başladığımda, ilk bölüm bittikten sonra kendime bir dolabı seçtim ve içindekileri düzenlemeye başladım. Kullanılmayacak olanların elden çıkartılması, kalanların düzenlenmesi sonucunda dolap ve çekmeceler o kadar sade göründü ki, bu görüntüden çok mutlu oldum açıkçası.

Aslına bakılırsa hayatımızın her aşamasında sade yaşamayı alışkanlık haline getirebilmek lazım. Tüketim çağında olmamızdan dolayı, her şeyi almamalı, biriktirmemeli ve yeri geldiğinde de eleyebilmeliyiz.

Kesinlikle okunmasını tavsiye ettiğim kitaplardan.
Kitabın görünüşü ve kapak tasarımı içindekilerden haber veriyor. Sade. Başlıyorum.
Yazarlar önsözde diyor ki; kitabı yazmadan önce 'koskoca ülkede (sade olmayı düşünen) sadece ikimiz olamayız! demişler. Evet. Değilsiniz.
Ayrıca yine önsözde 'kitabın bir el feneri olmasını istedik' demişler. Başarmışsınız, tebrikler.
Okuyup bitirdikten sonra 'işte tam olarak aradığım bu!' dedim.
Kitap gidişatı, konuları ayırması, sayfa içinde dikkat çeken büyük yazılar, etkileyici sorular ve her konu akabinde bir adım sonrasına dair fikirler, araya sıkıştırılmış hoş resimler, en önemlisi 'şimdi kalkın yapın' manasında gaza getiren cümleler. Konu zaten güzel ama yazım tarzı da 'sade'. O yüzden hoşuma gitti.
Herkesin okuması gerek. Okuyun, okutturun. Ve en en önemlisi uygulayın.
Sade kitabını okuduktan sonra hayatımdaki bir çok şeyde kısmen sade olduğumu fark ettim ve daha da sadeleşmek için kolları sıvadım. Kitap herşeyi bir daha gözden geçirme desteğini bana verdi. Hayatıma tesiri olan kitapları daha çok seviyorum. Velhasıl, Tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Begüm Başoğlu
Unvan:
Yazar
İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Istituto Europeo di Design Milano’da Moda Tarihi eğitimi aldı. Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi Küratörlüğünün yanı sıra Vakko Esmod Moda Akamedisi'nde moda kültürü dersleri vermekte, blank-mag'de editörlük ve köşe yazarlığı yapmaktadır. Gönüllü çalışmaları kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı için kitap; Khan Academy Türkçe için ise Sanat Tarihi eğitim videolarını seslendirmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 85 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.