Behiç Ak

Behiç AkYaşasın Ç Harfi Kardeşliği yazarı
Yazar
Çizer
Editör
8.8/10
1.553 Kişi
8,5bin
Okunma
269
Beğeni
14,3bin
Görüntülenme

Hakkında

Behiç Ak (d. 1956 Samsun), Türk karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarı, belgesel film yönetmeni. Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İTÜ'de mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den beri karikatür çizmekte olan Behiç Ak, Cumhuriyet Gazetesi’nde “Kim Kime Dum Duma” adlı çizgi bandı çizmektedir. Türkiye ve değişik ülkelerinde sergilenmiş Tiyatro oyunları yazmıştır. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya'da yayınlanmaktadır. 2011'den itibaren Çin de yayınlanmaya başlayacaktır. Bir çok çocuk kitabı ilk baskısını Japonya'da yapmıştır. Japonya'nın GAKKEN, FUKİANKAN SHOTEN, KAGYUŞA gibi önemli yayınevlerinden kitapları çıkmıştır. Japonya'da en çok kitabı basılan Türk çocuk kitabı yazarıdır. Japon çocuklarının sevgilisi olan GAKKEN yayınlarının çıkardığı Yoiki no gakhuşu adlı dergide bir yıl boyunca Mau mio mi adlı seri çizgi hikayesi yayınlanmıştır. Çocuk kitapları Türkiye, Almanya, Japonya ve Kore'de, karikatür bant kitapları Türkiye ve Almanya'da yayımlanmıştır. Karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilenmiştir. Behiç Ak´ın Türkçe Almanca, Almanca ingilizce, Almanca Rusça basılan iki dilli kitapları Almanya´daki Anadolu Verlag tarafından yayınlanmıştır. (anadolu-verlag.de) Tiyatro oyunları İstanbul’da Şehir Tiyatroları'nda, Devlet Tiyatroları'nda ve Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nda; ayrıca Ankara, Adana, Gaziantep, İzmir, Sivas, Konya, Stuttgart, New York, Münih, Kıbrıs, Atina, Zürich, Anvers, Amsterdam ve Berlin’de sergilenmiştir. 1994'de çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Film” ödülünü kazanmıştır. 2012 de, Karikatürleri, Yazıları, Oyunları ve çevre ve mimarlık konularındaki tutarlı duruşuyla TMMOB Mimarlar Odası Mimarlığa Katkı Başarı Ödülü ne layık görülmüştür.
Unvan:
Karikatürist, Yazar
Doğum:
Samsun, Türkiye, 1956

Okurlar

269 okur beğendi.
8,5bin okur okudu.
105 okur okuyor.
1.468 okur okuyacak.
59 okur yarım bıraktı.
Reklam

Editörlük Yaptığı Kitaplar

Tümünü Gör

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
Herkes her an kendisiyle ve başkalarıyla ilgili milyonlarca yalan üretiyor. Palavraların bini bir para! Herkes yalan söyleyip, tuzaklar hazırlıyormuş gibi geliyor bana.
Sayfa 157Kitabı okudu
"Bilmenin ve paylaşmanın ayrı ayrı şeyler olduğunu ilk defa fark ediyorum."
Sayfa 147Kitabı okudu
Görmüyor musun, insanları aptala döndürdüler! Herkes sadece internet ortamında yaşıyor.Toplumun gerçek hayatla bağları koptu. İnsanlarla iletişim kurabiliyor, ama onlarla tanışamıyorsun.
Sayfa 121Kitabı okudu
Ekran bağımlılığıyla ilgili tartışma programlarını bile ekrana bakarak izliyor insanlar.
Reklam
Yardım çığlıkları :)
Herkese merhabalar öncelikle. 😊 Bu sitede hep kendim için vakit geçirdim şimdiye kadar. Bu kez başkalarına faydalı olabilmek adına yazıyorum. Yeni atanmış bir öğretmenim, az da olsa bilen arkadaşlarım var burada. Köy okulundayım ve okulumun ve öğrencilerimin kitap eksiği var. Ben de onlar için kitaplar edinmek istiyorum. Kendim de alabilirim
Bütün yalnızlar bencildir. Bütün benciller de yalnız...
Behiç Ak
Behiç Ak
Alıngandır. Olan bitenden habersiz havada gezinen bulutlara bile küsebilir.
Behiç Ak
Behiç Ak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
164 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
26 saatte okudu
Kitabın çok yönlü olması ilgimi çekti. İnsan doğa ilişkileri, mesleki yeterlilikler ve insanların farklı ilgi alanları olabileceği çok güzel anlatılmıştı. Haritada Kaybolmak gibi çok akıcı olmasını da göz ardı edemeyeceğim. Ayrıca kitabın vermek istediği mesajın bana göre herkesin hâkim, doktor, mühendis olması gerekmediği; önemli olanın insanın içindeki cevheri ortaya çıkarmak ve bu doğrultuda ilerlemesi gerektiğidir. Küçük büyük herkesin okumasını tavsiye ederim. Bol köpüklü kahve ve bol kitaplı günler dilerim herkese.
Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları
Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları
Behiç Ak
Behiç Ak
@a_yusuf
Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları
Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin NotlarıBehiç Ak · Günışığı Kitapları · 2019103 okunma
Reklam
160 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Pantomimci babasının ve avukat annesinin yoğun iş yaşamları, Sude’nin ailesiyle paylaştığı saatleri iyice azaltmıştır. Arkadaşının önerisiyle bir tablet bilgisayar edinen Sude, kısa bir su¨re içinde, sanal dünyanın parçası olup çıkar. Sıkılmadan oyalanıyor, üstelik her an ulaşılabiliyor diye, onun yeni ilgisini önce olumlu bulan ailesi, zamanla Sude’nin aşırı tutkusundan endişelenmeye başlar. Annesi kızını “kurtarma” operasyonuna girişir. Sude dijital labirentten kurtulabilecek midir?..
Postayla Gelen Deniz Kabuğu
Postayla Gelen Deniz KabuğuBehiç Ak · Günışığı Kitaplığı · 2014768 okunma
68 syf.
9/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Çocuk kitaplarını çok seviyorum. Çok samimi geliyorlar bana. Bu kitap, Behiç Ak 'ın "Gülümseten Öyküler" serisinden. Hem ince hem resimli hem gülümsetiyor. Daha ne olsun değil mi? Tavsiye ederim. :))
Güneşi Bile Tamir Eden Adam
Güneşi Bile Tamir Eden AdamBehiç Ak · Günışığı Kitaplığı · 2014649 okunma