1000Kitap Logosu
Resim
Behiç Ak

Behiç Ak

Yazar
Çizer
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
1.429 Kişi
5,3bin
Okunma
190
Beğeni
7,8bin
Gösterim
Unvan
Karikatürist, Yazar
Doğum
Samsun, Türkiye, 1956
Yaşamı
Behiç Ak (d. 1956 Samsun), Türk karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarı, belgesel film yönetmeni. Behiç Ak, Yıldız Üniversitesi ve İTÜ'de mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den beri karikatür çizmekte olan Behiç Ak, Cumhuriyet Gazetesi’nde “Kim Kime Dum Duma” adlı çizgi bandı çizmektedir. Türkiye ve değişik ülkelerinde sergilenmiş Tiyatro oyunları yazmıştır. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya'da yayınlanmaktadır. 2011'den itibaren Çin de yayınlanmaya başlayacaktır. Bir çok çocuk kitabı ilk baskısını Japonya'da yapmıştır. Japonya'nın GAKKEN, FUKİANKAN SHOTEN, KAGYUŞA gibi önemli yayınevlerinden kitapları çıkmıştır. Japonya'da en çok kitabı basılan Türk çocuk kitabı yazarıdır. Japon çocuklarının sevgilisi olan GAKKEN yayınlarının çıkardığı Yoiki no gakhuşu adlı dergide bir yıl boyunca Mau mio mi adlı seri çizgi hikayesi yayınlanmıştır. Çocuk kitapları Türkiye, Almanya, Japonya ve Kore'de, karikatür bant kitapları Türkiye ve Almanya'da yayımlanmıştır. Karikatürleri Türkiye’nin birçok kentinin yanı sıra Hollanda, Almanya ve İsviçre'de sergilenmiştir. Behiç Ak´ın Türkçe Almanca, Almanca ingilizce, Almanca Rusça basılan iki dilli kitapları Almanya´daki Anadolu Verlag tarafından yayınlanmıştır. (anadolu-verlag.de) Tiyatro oyunları İstanbul’da Şehir Tiyatroları'nda, Devlet Tiyatroları'nda ve Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nda; ayrıca Ankara, Adana, Gaziantep, İzmir, Sivas, Konya, Stuttgart, New York, Münih, Kıbrıs, Atina, Zürich, Anvers, Amsterdam ve Berlin’de sergilenmiştir. 1994'de çektiği Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde adlı belgesel film çalışması aynı yıl Ankara Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Film” ödülünü kazanmıştır. 2012 de, Karikatürleri, Yazıları, Oyunları ve çevre ve mimarlık konularındaki tutarlı duruşuyla TMMOB Mimarlar Odası Mimarlığa Katkı Başarı Ödülü ne layık görülmüştür.
104 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Sana Neden Kardeşim Diyeyim?
Gerçek kardeşliğin nasıl olması gerektiğiyle ilgili sıcacık ve konik bir hikaye. Yazarların mizah geçmişi hikayeye nitelikli komik unsurlar ekliyor. Mesajları çok ama didaktik ve sıkıcı bir hikaye haline gelmiyor. Ortaokullu gençler için ideal.
Behiç Ak
Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Çocuk kitabı sever misiniz? Yoksa aman canım alt tarafı çocuk kitabı deyip geçer misiniz? Geçmeyin. Öyle güzel noktalara değiniyor ki,kendinizi sorguluyorsunuz. Çocuk gözünden bakıyorsunuz olaylara. Bu kitapta insanı harekete geçiren bir sihir var. Sadeleştirilmiş halini okuduğumuz kitapları okumak için heveslendiriyor, elimizden tutup kaldırıyor hadi diye. Hem kendi çocuklarıma hem de öğrencilerime gönül rahatlığıyla okutabileceğim bir kitap. Behiç Ak'ın hayal gücüne ve kalemine sağlık.
Çatıdaki Gezegen
9.0/10 · 487 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Merhaba ben bu kitabı bu gün bitirdim ve çok beğendim Teknolojiye çok bağlı olmaya başlayan bir kızı anlatıyor ve kızın adı Sude||Sude'nin ailesi yoğun çalıştığı için Sude ailesiyle çok vakit geçiremiyor ve bir arkadaşı ona tablet ve bilgisayar önerisinde bulunuyor Sude kısa sürede tablete ve bilgisayara bağımlılık yapıyor ve annesi kızı için endişelenmeye başlıyor OKUMANIZI ÖNERİRİM
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.