Benedict Curipeschitz

Benedict Curipeschitz

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Herkesin gördüğü ve yine birçoklarının bildiği gibi, acınası olmayan bir zorba, Hıristiyanlık dininin baş düşmanı, kısa bir süre içinde birçok Hıristiyan krallığının topraklarını ve halklarını korku verici ve tiksindirici bir kıyıcılıkla ele geçiren, arka arkaya bütün Hıristiyanlığı, özellikle Alman ulusunu egemenliği altına almaya çalışan (bilindiği gibi, şu son uğursuz yıllarda o güzel ve soylu Rodos adası ve şehri, Belgrad ve bütün Macar toprakları fethedilmiş, Viyana kuşatılmıştır.) kısacası bu dehşet verici ve kan dökücü ulusun yaptıklarını ve gözden kaçan özelliklerini ilerisi için gözler önüne sermek istiyorum.
Bu devşirmelerin içinde en çok yükselenler Bosnalılardır. Zaten Bosnalılar Türkler tarafından en çok tutulan ve namuslu bulunan kişilerdir. Onlar gerçek Türklermiş gibi sevilip sayılıyor; hatta yetiştirildikten sonra gerçek Türklerden daha güvenilir bulunuyorlar.
56 syf.
·1 günde·9/10
1530 yılında Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na barış istemek amacıyla gönderilen elçilik heyetinin yolculuğunu ele alan kısa bir eser. Dönemin Balkanları ve Türk yönetimi hakkında ilginç bilgiler veriyor. Ancak unutulmamalıdır ki yazar düşman olarak gördüğü Türkler hakkında oldukça olumsuz bir tavır içindedir. Kitabı bu gözle okumakta fayda var. Ancak yapılacak satır arası okumalarla tarihle ilgilenenler için önemli bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 16. yüzyılda Avrupa'daki Türk korkusu ve imajını merak edenlerin çok tatmin edecek bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Benedict Curipeschitz

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.