Benjamin C. Fortna

Benjamin C. Fortna

Yazar
8.5/10
39 Kişi
·
101
Okunma
·
6
Beğeni
·
267
Gösterim
Adı:
Benjamin C. Fortna
ENJAMIN C. FORTA doktorasını Chicago Üniversitesi'nde yaptı. St Louis’deki Washington Üniversitesi’nde İslâm Tarihi dersleri verdi. Halen Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları'nda (SOAS) Modern Ortadoğu Tarihi dersleri veriyor.

Professor Fortna Modern Ortadoğu tarihçisidir ve özellikle geç Osmanlı İmparatorluğu ve erken Cumhuriyet'e odaklanmıştır. Yayınları, C.Amin ve E Frierson (Oxford University Press, 2005) ile birlikte yazılmış olan Geçmiş Osmanlı İmparatorluğunda İmparatorluk Sınıfı: İslam, Eğitim ve Devletin (Oxford Üniversitesi Yayınevi, 2002) Modern Orta Doğu: Tarih Kaynak Kitabı ) ve Geç Osmanlı İmparatorluğu ve Erken Dönem Türkiye Cumhuriyeti'nde Okuma Öğrenimi (Palgrave Macmillan, 2010). Günümüzdeki araştırmaları, 1911-1920 yılları arasında çeşitli savaşlarda faal olan bir Osmanlı özel operasyon subayı hayat hikayesi boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarını keşfediyor.

Ortadoğu'da SOAS / Routledge Çalışmaları Profesörü Ulrike Freitag (Berlin) ve çeşitli yayın kurullarında (Turkish Historical Review and Middle Eastern Studies) birlikte seri editör olarak görev yapıyor.
“Sadakat, hıyanet, milliyet ve vatanseverlik gibi heybetli ve telaffuzu hoş kavramlar tekil insanların hayatlarını giydirilerek izah edilmeye çalışıldığında kağşarlar, keskinliklerin kaybederler.”
Bir itirazda bulunamıyorum. Bulunsam da alacağım cevab "Vatani bir hizmettir. Seni me'yus görmek istemem. Bilakis senden teşvik ve tergib beklerim." cümleleriyle susturulacağımı (emsali misillu) bilmekteyim. İçten gelen ateşli bir üzüntü, fakat mümkün mertebe bir sabr-ı mütevekkilânede kendisine üzgünlüğümü güya bildirmemeye çalışıyor isem de rolümde muvaffak olduğumu zannetmiyorum.
Eşref ’in hayat hikayesini anlatmak, bir cemiyet üyesi ile bir kanun kaçağı arasındaki sınırın nereden geçtiğinin belirlenmesine bağlıdır.
Benjamin C. Fortna
Sayfa 51 - Timaş Yayınları
Eşref’in kardeşleri Sami ve Ahmet’in 1927 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’ne gizlice girmeye çalışırken öldürülmeleri de Kemalist tarih yazımının hükmünü yumuşatması adına hiçbir fayda sağlamamıştır.
448 syf.
·Beğendi·10/10
Ne tuhaftır ki, Türk yazarlardan değil de iki yabancı yazardan okuduğum Teşkilat-ı Mahsusa kitapları daha başarılı. Nedendir bilinmez, belki fazla sevgiden gerçek dışı abartıyordur bizimkiler, ya da piyasaya kitap sürebilmek için içi boş yazılar ekliyorlardır... Onlar bir yana, bu eser de Philip Stoddart'ın eseri gibi, gayet başarılı. Gerek birinci ağızdan anlatımları, gerekse kaynakçalı anlatımları oldukça tatmin edici. Kitap kapağındaki yaldızlı tasarım ise göz zevkinize hitap edecek... :)
232 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Daha önce Sinan BİLGİN’in Kuşçubaşı eşref romanını okumuş ve çok etkilemişti.
Bunun üzerine bir kitap fuarında
Kuşçubaşı Eşref’in eşi Pervin’in Savaşı
isimli bu kitabı dikkatimi çekmiş ve almıştım. Okumak bugünlere nasip oldu

Kitapta bir kez de anlıyoruz ki bu topraklarda yaşayan kadınların erkekler kadar bu ülke bu bayrak için ne kadar mücadele ettiğininin ufak bir örneğidir bence okumanızı tavsiye ederim....
448 syf.
"Ben ne Dağıstan rüyaları gören bir Çerkez, ne Arap ne de Rumdum; ben Türkçe konuşan Müslüman bir Osmanlıydım!" Kuşçubaşı Eşref

Kitabı anlatmaya yeten bir alıntı olduğunu düşünüyorum.
232 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Geçen sene Kuşçubaşı Eşref Bey'le ilgili bir araştırmam ve akabinde sunumum olmuştu. Bu sunumda Benjamin Fortna'nın yazdığı Kuşçubaşı Eşref adlı eserden çok faydalanmıştım.

Eşref Bey'in eşi Pervin Hanım hatıralarını yazmıştı. Yazar bunu yakın bir tarihte kitap haline getirmiş. Bunu öğrenince hemen aldım tabiki. Ve iyi de yapmışım.

Bu mücahidi tanımak isterseniz önce yukarda bahsettiğim kitabı, sonra da bu kitabı okumanızı öneririm. İki kitap birbirini tamamlar nitelikte. İlk kitapta aklıma takılan bazı hususlara burada cevap buldum. İlk kitapta Eşref Bey'le birlikte mücahid bir ruha bürünürken bu kitapta eşi Pervin Hanım'la birlikte özlemi, hasreti, sabrı yaşıyorsunuz.

Ayrıca Pervin Hanım'ın verdiği bazı bilgiler tarihe ışık tutar nitelikte.

Yazara bu kıymetli eserlerinden ötürü teşekkürlerimi sunarken sizlere de bu kitapları okumanızı tavsiye ediyorum.

Selametle..
448 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Uzun zamandır gizliliği bırak açıktan hayran olduğum bir Teşkilat-ı Mahsusa ajanıydı Kuşçubaşı Eşref ya da Arapların bildiği gibi diyelim Şeyh'ut-Tuyur. Hayranı olmakla birlikte bazı yerlerde aslında onun hain olduğunu felan da okuyunca biraz afallasam da bu hayranlığım sürmeye devam etti.
Benjamin Fortna aslında çoğu düşünceye açıklık getirmiş. Kendisini, kahramanlığını, yaptıklarını, vatanseverliğini, vatanı için evliliğini, karısını, çocuklarını nasıl ikinci plana koyduğunu, evlenmesinin arefesinde görev var diye göreve çıkıp gitmesinde aslında onun nasıl bu kadar vatana düşkün biri olduğunu görüyoruz. Evet insan olarak bazen nefsine yenilip yaptığı şeyler de mevcut.
Bulgaristan'da yapılan veya Ermeniler'e yapıldığı söylenen tehcirde insanların ruh halini, hangi sebeplerin buna ittiğini çok iyi anlatmış, Benjamin. Bulgaristan'da yapılan Türk köylerine baskınların, alınan canların aslında Anadolu'da da yaşanmaması için bunun önüne geçmeye çalışılmış bu bazen sertçe yapılmıştı. Ama bunun için kim devleti düşünmeden hareket edildi diyebilir ki ?
Gerek Mustafa Kemal'le yaşadığı muhalefet onun kötü, vatan düşmanı olduğunu göstermez ki ortak hedefleri bağımsız bir Türkiye'dir. Zaten daha sonraki zamanlarda biraz da progpagandaya uğradığını Benjamin Fortna göstermektedir.
448 syf.
·10/10
Yazarın, Eşref'in sandukasından çıkan belgeleri, ailesinden aldığı bilgileri ve bilumum araştırarak elde ettiği malumatları kronolojik olarak derleyip bir hikaye şeklinde bize aktarması kitabı çok daha rahat okunur kılıyor. Sadece Eşref'i değil dönem hakkında bilgileri de beraberinde aktaran Yazar belli ki bu konuda bir başyapıt yaratmış. Belli belirsiz bir şekilde efsaneleşmiş, Türk tarihinin son dönemine damga vurmuş bir karakterin kitabını yazarken cümlelerini çok dikkatli seçtiği bariz bir şekilde görülüyor. Ne Eşref'i yermek ne de onu yüceleştirmek için yazması hattâ kendi değimiyle sadece onu anlamak için kaleme alması muazzam bir olay.

Batı Trakya'nın ayakta durmasında büyük rol oynamış, Trablusgarp için çarpışmış, Orta Doğu'da cirit atmış, istihbarat sağlamış, altın tedarik etmiş ve Milli Mücadeleye destek vermiş bir kişinin nasıl olur da Yunan tarafına irtihal etmesiyle bu başarılarını hiçe saydığı akla mantığa sığmıyor.

Son olarak, Selçuk Uygur'a bu güzide eseri Türkçeye kattığı için teşekkür ederiz.
448 syf.
·7 günde·Puan vermedi
O nasıl bir hayattır öyle , o nasıl bir kişiliktir hayran olmamak elde değil.
Amerikan bir araştırmacının efsanevi kahramanımızı bu şekilde araştırması , yazması bir Türk olarak neden bir Türk araştırmacı bu kadar derine inememiş diye düşündürtmedi değil malesef .
Gayet akıcı ve bilgi dolu olup , olayları anlaşılır şekilde anlatan , güzel bir eser olmuş
232 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Benjamin C. Fortna'nın Kuşçubaşı Eşref adlı eserinin devamı mahiyetinde bulunan Pervin'in Savaşı, Kuşçubaşı Eşrefin hanımının o dönem itibariyle içini dökmesiyle oluşturduğu eserdir. Tabi bunu ölümünden sonra yayımlanması istemektedir. Pervin hanımın el yazısı ile Osmanlıca yazdığı ve Latin Harfleri ile transkripsiyon edilmiş haliyle neşredilmiştir. Buda okuyucuya vesikalarla birlikte okunması hasebiyle güzel bir hava katıyor. Pervin hanımın hatıratlarına değinecek olursam, bence yeterli değil genel itibariyle Pervin hanım, duygularından ve sitemlerinden söz etmiş. Yada Fortna bu kadarına ulaşabilmiş veya bu kadarını yayınlamak istemiş. Konular arasında bir bütünlük hakim değil . Pervin hanım Enver Paşadan her defasında minnet duyarak bahsetmektedir. Ayrıca kendisinin inançlı oluşu ve olaylara maneviyatla yaklaşması bir çok yerde karşımıza çıkıyor. Genel itibariyle bahsedecek olursak pek tarihi bilgiye ulaşamasak da o dönem itibariyle Feda-i Zabitanların eşlerinin neler çektiğine nasıl bir süreçten geçtiklerine bir kez daha tanık olmak için okunabilecek bir eser.
Eser de ele alınan bazı merak uyandıran konular; Gazi Mustafa Kemal'in, Eşref'e mebusluk teklifi, Çerkez Reşid, Eşref'in dayısı Abdurrahman Bey,
448 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle bu kitabı Türkçeye çeviren Selçuk Uygur’a teşekkür etmek isterim. Bir çeviri bu kadar başarılı olur. Kitabın yazarı tarafsız bir şekilde bu araştırmayı ele almış. Özenli ve titiz bir çalışmanın neticesi olarak eser karşımıza çıkıyor. Yazar Eşref Sencer Kuşçubaşının ailesine ulaşıp böyle bir araştırma yapma niyetinde olduğunu ve aileninde kendisine destek olduğunu belirtmiş. Kuşçubaşı Eşref’in kişisel sandukasından çıkan belgeler hatıratlar ve fotoğraflar neticesinde oluşmuş olan bu eser o döneme bir ışık tutuyor. Dipnotlar ise ayrı bir bilgi kaynağı. Yazarın bu kitabı yazarken yararlandığı tezler makaleler ve kitaplarıda belirtmesinden ötürü her bir ayrıntıyıda inceleyerek kitabı bitirdim. Kendilerine böyle bir eser kazandırdığı için minnettarım. Eşref Sencer’in hayatını ve dönemin zorluğu göz önüne alındığında bu eserin meraklısı için iyi bir kaynak olacağını belirtebilirim. Enver Paşayla diyalogları, Trablusgarpta Atatürk, Enver Paşa ve Eşref’in imzalarının bulunduğu belge, yine Eşref’in hayatı boyunca imzalarının bulunduğu belge gibi belgeleri görmek mümkün bu kitapta. Eşref Kuşçubaşının hayatının her anını bu kitapta yaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.
232 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kuşçubaşı Eşref kitabında çoğu konuşmalar geçmiş olsa da , birlikte okumak açısından Kuşçubaşı serisi bitmiş oldu. Savasta bulunan kahramanlarımızın geride kalanlarının ne tür acılar çektiklerini , hangi tür sorunlarla karşılaştıklarını az çok anlamış oluyoruz anı kitaplarıyla , savaşana zor kalana ise daha zor olan bu dönemi inşallah bir daha yaşamamak dileği ile. Allah gani gani rahmet eylesin mekanları cennet olsun .

Yazarın biyografisi

Adı:
Benjamin C. Fortna
ENJAMIN C. FORTA doktorasını Chicago Üniversitesi'nde yaptı. St Louis’deki Washington Üniversitesi’nde İslâm Tarihi dersleri verdi. Halen Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları'nda (SOAS) Modern Ortadoğu Tarihi dersleri veriyor.

Professor Fortna Modern Ortadoğu tarihçisidir ve özellikle geç Osmanlı İmparatorluğu ve erken Cumhuriyet'e odaklanmıştır. Yayınları, C.Amin ve E Frierson (Oxford University Press, 2005) ile birlikte yazılmış olan Geçmiş Osmanlı İmparatorluğunda İmparatorluk Sınıfı: İslam, Eğitim ve Devletin (Oxford Üniversitesi Yayınevi, 2002) Modern Orta Doğu: Tarih Kaynak Kitabı ) ve Geç Osmanlı İmparatorluğu ve Erken Dönem Türkiye Cumhuriyeti'nde Okuma Öğrenimi (Palgrave Macmillan, 2010). Günümüzdeki araştırmaları, 1911-1920 yılları arasında çeşitli savaşlarda faal olan bir Osmanlı özel operasyon subayı hayat hikayesi boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarını keşfediyor.

Ortadoğu'da SOAS / Routledge Çalışmaları Profesörü Ulrike Freitag (Berlin) ve çeşitli yayın kurullarında (Turkish Historical Review and Middle Eastern Studies) birlikte seri editör olarak görev yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 101 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 108 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.