Bernard Marr

Bernard Marr

Yazar
7.2/10
25 Kişi
·
55
Okunma
·
4
Beğeni
·
117
Gösterim
Adı:
Bernard Marr
Unvan:
Yazar
Bir şirketin en sadık müşterilerinin yaşam boyu değerini anlamak ve onları, buna dayanarak ödüllendirmek, müşteri memnuniyetini ve harcamaların tekrarlanmasını sağlayan güçlü bir etkendir.
Computer Weekly, doğumgünü kutlanan seksen yaşlarında bir müşterinin (ve banka çalışanlarının) gözyaşlarına boğulduğunu yazdı; başka kimse doğum gününü hatırlamamıştı. Tek tek örneklere bakmak Büyük Veri felsefesine ters düşüyor gibi görünse de, sonuçta bireysel bazda insanları etkileyen şeyin, bunun gibi stratejiler olduğunu hatırlamak çok önemlidir.
Microsoft, web'de dolaşma alışkanlıklarımıza, sosyal medya "beğenilerimiz"e ve yazılımını nasıl kullandığımıza dayanarak kim olduğumuz hakkında veriler topluyor. Windows 10, OS içindeki uygulamalar aracılığıyla, müzik dinleyerek veya video izleyerek ne kadar süre geçirdiğimizi, hangi donanımı kullandığımızı ve başka hangi yazılımların yüklü olduğunu gözleyebiliyor. Cortana sesli komut özelligini kullanıyorsanız, söylediğiniz şeyleri kaydedip saklayarak ve onları analiz ederek kendi dil becerisini geliştirebiliyor.
Akıllı sokak aydınlatması teknolojisi, insanların gece ne zaman ve nerede yürüdükleri hakkında verileri topluyor ve böylece güvenlik için gerekli olduğunda aydınlatma sağlıyor. Gerekli olmadığında da enerji tasarrufu yapıyor.
DNA veritabanları, faaliyetleri gösteren izleme kayıtları, sosyal medya verileri, muhbirlerden gelen bilgiler, sensör verileri, coğrafi veriler, hava durumu verileri ve emprovize patlayıcı düzenekklerinden toplanan biyometrik veriler. Palantir'in başarısının büyük bölümü, böylesine muazzam miktarda veri setini bir arada etkin şekilde çekebilmesinde yatıyor.
(EA oyun şirketi) Oyuncunun oyun sırasında kontrol aletine veya dokunmatik ekran arayüzüne yaptığı her hareket izlenerek, oyunu nasıl oynamaktan hoşlandığı hakkında bir profil oluşturuluyor.
LinkedIn ayrıca, Twitter gibi diğer sitelerden de kullanıcılar hakkında veriler alarak, tanıyor olabileceğiniz kişiler için önerilerde bulunabilir.
İnsanın yeryüzündeki dominant tür olarak yükselmesi, diğer türlerin yok olmasına yol açtı. Yeryüzündeki bitki, memeli, sürüngen, balık ve böcek türlerinin sadece %15'inin tanımlandığı ve büyük bir çoğunluğunun hiç fark edilmeden yok olduğu düşünülmektedir. Gezegenimizin yılda 140000 türü kaybettiği tahmin ediliyor.
Tavsiye algoritmaları ve içerik kararları , müşterilerin hangi başlıkları izlediği, günün hangi zamanda izlediği, filmleri seçerken harcanan süre, filmin ne sıklıkla durdurulduğu ve verilen puanlar ile ilgili verilerle besleniyor.
296 syf.
·9/10 puan
Verinin günümüz çağında petrolden daha değerli olduğunu biliyoruz. Bu kitapta sektörlerinde en büyük paya sahip firmaların verinin büyük halini nasıl operasyonel süreçlerine entegre ederek rekabet avantajı sağladıklarını görüyoruz.
296 syf.
·166 günde·10/10 puan
45 şirket üzerinden big datanin kullanım alanlarını, Nasıl uygulandigini, Ne fayda sağladığını anlatmış. mükemmel bir kitap, ilham verici. Bütün yonetici kademelerinin okuması gerek.
296 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Kitap büyük verinin iş dünyasının aldığı kararlara nasıl kılavuzluk ettiğini ve bu kararların olumlu sonuçlarını ayrıntılarıyla anlatıyor. Günümüze şekil veren öncül 45 şirketi tek tek ele alarak yapılmış kapsamlı bir çalışmanın ürünü. E-ticaret devi Amazon'dan küçük esnafa kadar geniş bir şirket yelpazesini okuyucuya örnek olarak sunmayı başarıyor.
Veri kendi başına geleceğin dünyasında ham petrol kadar değerli. Veriyi işleyip değerli bilgiler çıkarmak ise işlenmiş petrol kadar değerli. Çünkü bu bilgiler kullanıldığında şirketlere milyar dolarlar kazandırıyor, rakiplerini eliyor. Verinin işlenmesinde esasında iki yol kullanılıyor. Birincisi istatiksel analiz. İkincisi yapay zekayı besleme. İş dünyası daha çok analizi tercih ediyor.
296 syf.
·24 günde·9/10 puan
Büyük Verinin kasaptan tarıma, tarımdan Amazon'a kadar her alanda nasıl kullanıldığı anlatılmış. Yazarın kariyerine bakılırsa bu alanda çok bilgili. Kitap 2016'da yayımlanmış. Yazarın sonda belirttiği gibi kitap yazılırken bile Büyük Veri gelişiyordu. 4 yılda Büyük Veri'de çok büyük gelişmeler oldu, hâlâ oluyor. Kitap güncellense çok güzel olur. Ama bu hâliylede gayet bilgilendirici.
296 syf.
·14 günde
Aralarında Netflix, Facebook, LinkedIn, Zynga, Twitter, Amazon gibi farklı sektörlerden şirketlerin bulunduğu toplam 45 şirketin veriyi nasıl kullandığı anlatılmıştır. Büyük verinin perakendeciler tarafından trendleri ve tüketici davranışlarını tahmin etmek amacıyla, hükümetler tarafından teröristlerin planlarını engellemek için ne şekilde kullanıldığını görüyoruz. Şehirler, Telekom, spor, kumar, moda, imalat, araştırma, formula yarışı gibi alanlarda büyük verinin kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Büyük Veri İş Başında

Yazarın biyografisi

Adı:
Bernard Marr
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 55 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 91 okur okuyacak.