Bernard Roth

Bernard Roth

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Bernard Roth
Unvan:
Profesör
Stanford Üniversitesindeki d.school kurucularından
Karanlıkta oturup ışığın açılmasını da bekleyebilirsiniz, kendiniz kalkıp odanın diğer tarafına gidip düğmeye kendiniz de basabilirsiniz.
"Ama" yerine "ve" kullanmayı alışkanlık haline getirin. "Ama" sözcüğünün kullanılması konuşma alanını kapatırken "ve" sözcüğü bu alanı açar. Örnek: "Sinemaya gitmek istiyorum ama yapacak işlerim var." yerine "Sinemaya gitmek istiyorum ve yapacak işlerim var."
Kendi hayat öykülerimizi birinci şahıstan yazdığımız için, kendimize ve bütün diğer karakterlere anlamı bizim verdiğimizin idrakına varmalıyız.
Politikacılar, aktörler, şarkıcılar, CEO'lar, hatta kitap yayıncıları gibi bazı güçlü insanlar, limbik dürtülerini kontrol edemedikleri için kariyerlerini mahvetmişlerdir. Anlık sinir gerilmeleri size çok şeye mal olabilir.

Harvard Üniversitesi nöroloji profesörü Rudy Tanzi, limbik abdüksiyonun esiri olduğumuz durumlarla başa çıkmak üzere 4 aşamalı bir süreç tavsiye ediyor:
1-Başlangıçtaki tepkinizin emrettiği şeyi yapmaktan kendinizi alıkoyun.
2-Derin bir nefes alın.
3-Nasıl hissettiğinizin farkına varın.
4-Size mutluluk ve huzur duyguları vermiş olan geçmişteki bir olayı hatırlayın.


Karşınıza çıkan her negatif davranışta ısrarla bunu yaparsanız, kontrolü ele almak daha kolaylaşır.
Birini tanımak sonsuza kadar sürebilir. İnsanlar hem iyiye hem de kötüye doğru sürekli değişir ve evrilir; hepimiz kendimizi baştan yaratabilme yeteneğine sahibiz.
Çoğu öğrenci önceden belirlenmiş bir yolu izlemeleri gerektiğini, bu yolda da diplomalarını alana kadar birşey başarmalarına izin olmadığı düşüncesini edinirler. Kendi iradeleriyle bir şeyler yapma alışkanlığı kazanmazlarsa mezun olduktan sonra da bu durum değişmeyecektir.
Hayatınızdaki her şeye anlamı sizin verdiğinizi kabul ettikten sonra, durum veya kaderin aciz bir kurbanı olmak yerine hayatınızın efendisi gibi hissedersiniz.
Bernard Roth
Sayfa 23 - Nobel Yaşam
Davranışlarınız için açıklama yapmak zorunda kalmayacağınız bir şekilde kendinizden emin olun. Kendinize güvenin ve öyle hareket edin.
En zor şeylerden biri başka birinin hikayesini dinlemek ve karşınızdakini bölmemektir. Çoğu insan unutabileceklerinden veya daha sonra alakasını kaybedeceklerinden korktukları bir şey söylemek istediklerinden dolayı karşılarındakinin lafını böler. Yapılacak en iyi şey vazgeçmektir. Karşıdakinin lafı bittiğinde hala bunu söylemek uygunsa o zaman söyleyin. Konu kaybolur ve konuşulmazsa da, konuşulması ne kadar harika olacak olursa olsun, kimseye bir zararı olmayacaktır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bernard Roth
Unvan:
Profesör
Stanford Üniversitesindeki d.school kurucularından

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.