Betül Ermiş

Betül Ermiş

Çevirmen
8.5/10
35 Kişi
·
108
Okunma
·
0
Beğeni
·
21
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
212 syf.
·Puan vermedi
okumaya başladığımda kitabı bir kurgu olabileceğini düşündüm Yaşanan kadın sünneti olaylarını da ilk kez bu kitap sayesinde öğrendim sonra daha derin bir araştırma yaptım inanamadım nasıl bir acı nasıl bir vahşet kesinlikle okunmalı diğer kitabıÇöl çiçeğinide ardından okudum oda en az bunun kadar kadar güzel Son kitap anneme mektup onuda merak ediyorum okuma listeme ekledim :)
212 syf.
Müthiş bir kitap, Somali sosyolojisini merak edenler için birebir roman. Somalili bir annenin asaleti, zerafeti ve sonsuz inancı ancak böyle anlatılır... Belgesellerde afrikalılarının yaşam koşullarını izlerken burukluk ve acı çekeriz çoğu zaman ama aslında bizlerden çok daha fazla mutlular... Kaygı yok, endişe yok, kilo sorunu yok rızık endişesi yok...
212 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Waris Dirie Somali'li bir manken.Benim Ülkem adlı bu kitapta ve Çöl Çiçeği adlı diğer kitabında küçükken başından geçen kadın sünneti olayını ve bu yüzden yaşadığı fiziksel ve psikolojik rahatsızlık üzerinde durarak,bunun hayatına etkisinden bahsediyor.Ayrıca yaşadığı toplumun baskısından kaçıp kurtularak atıldığı yeni hayatta karşılaştıklarını ve edindiği mesleği anlatıyor.İki kitabı da keyifle okudum ancak birinde yaşadığı toplumun geri kafalılığı yüzünden inançları suçlarken diğer kitapta inançlara karşı daha saygılı bir tutum içerisinde.Öyle bir tezatlık var yani.Onun dışında akıcı ve ilginç kitaplardı.
212 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
"Kadınlar ve erkekler beraber yemez. Bir kadın bir erkeğin saçını kesemez, kadınlar dikilerek kapatılır."
.
.
Ne kadar da acı dolu satırlar değil mi ? En acı olanı da bunların hâlen günümüzde de devam ediyor olması. Okurken benim yüreğim kaldırmazken onlar nasıl kesilip biçilmeye dayanıyor ki ? Bazen hayatımdaki bazı şeylerden şikayet ettiğim oluyordu, böyle kitapları okudukça "Meltem kendine gel kızım!" diyorum. Iyi ki Afrika'da doğmamışım! Bu ne kadar acı bir cümle oysa. Ve ben dünyada en çok Afrika'yı merak ederim.
.
.
Çöl Çiçeği'nden sonra bu kitabında da beni parçalara ayırıp geçti Waris. Ülkesini anlatıyor bu kitapta. Yeniliklere ne kadar kapalı oldukları apaçık ortada. Kadın şunu yapamaz, kadın bunu yapamaz, kadın erkekle konuşamaz, kadın yüzemez, vs vs... Bu nasıl bir anlayıştır? Hele de inatla kızları sünnet etmek de neyin nesidir?
.
.
Bakalım beni üçüncü kitapta neler bekliyor. Umarım bu kadar üzülmem.
#bilgekültürsanat #warisdirie #parlakmeltemkitapligi
212 syf.
Tarifsiz hislerle biten bir kitap..
Yokluk, yoksulluk ayrı
Savaş, iç savaş ayrı
Cehalet, yobazlık apayrı
Çetin doğa,
Batıl inançlar...

Diğer taraftan;
Sevgi, saygı, doğallık, anlayış, kardeşlik, barış, paylaşım, gerçek mutluluk, dostluk, tevekkül, sabır, huzur, teslimiyet,şükür...

Beni en çok etkileyen alıntılar

*...Bir ölü gibi kimsesiz biriydim ben...

*...Gerçek güzellik aynada veya bir derginin kapağında görülebilecek bir şey değildir. Güzellik, sizin yaşam şeklinizde saklıdır...

*...Keşke zamanı geri alabilseydim, ama en ufak bir pişmanlık duymuyorum. Hepimiz hayatta tökezleriz, taşlı yolumda ayaklarımı koruyacak pabucum olmasa da ben yolumda yürüdüm. Bazen çok zor oldu, bazen harikuladeydi, ama hepsi birer tecrübeydi ve her şeyin bir zamanı ve yeri vardı...

*... Allah’ın onu dünya üzerinde koyduğu yeri kabullenmiş ve bunun için her gün şükrediyor...
Sevgiler, saygılar
212 syf.
·Beğendi·9/10 puan
çok güzel yazılmış bir kitap. bir insanın yaşamında ne kadar zorluk olursa olsun onun üstesinden gelebiliriz.bunun için hep gayret etmeliyiz .
212 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
@kitapyurducom : Çölde yaşayan Somalili göçebe bir ailenin kızı. Dünyada en çok satan kitaplar arasına giren eseri Çöl Çiçeği'nde, beş yaşında sünnet edilerek başlayan, on iki yaşında evlendirilmek istenince çölden kaçıp, Londra'da temizlikçilik yaparken Top Modelliğe uzanan hikayesini anlatıyor. O cesaretinin, direncinin ve mizah duygusunun kaynağını ve annesini bulmak istiyordu. Benim Ülkem, onun bu dönüşünün ve bazen çok değer verip sevdiğimiz bir şeyin, temsil ettiği şeyleri kabul etmeyebileceğimizin hikayesi. Benim Ülkem bir eve dönüş macerası.

#kitapalınti :
“Gerçek güzellik aynada veya bir derginin kapağında görülebilecek bir şey değildir. Güzellik, sizin yaşam şeklinizde saklıdır.” (Sf. 146)
“Bir deve insanın öz kızından daha mı değerli idi?” (Sf.19)

#kitapyorumu :
Waris Dirie, bu kitapta küçükken başından geçen kadın sünneti olayını ve bu yüzden yaşadığı fiziksel ve psikolojik rahatsızlığı üzerinde durmuş. Ayrıca yaşadığı toplumun baskısından kaçıp kurtularak atıldığı yeni hayatta karşılaştıklarını da anlatıyor. Okurken sanki gerçek bir yaşam öyküsünü değil de bir kurguyu okuyorsunuz gibi hissettiriyor. Bunlar gerçek olamaz diyorsunuz. Ama bir yandan da öyle cesaret örnekleri sunuyor kii, işte içindeki güç bu diyorsunuz.

Okudukça belgesel arayışına girip daha detaylı bilgi edinmek isteyeceksiniz..

Keyifli okumalar…

#instakitap #booklife #neokumali #bookstagrammer #igreads #ahmetumit #instareads #bookstagram #kitapyorumu #turkishfollowers #ahmetümit #booklover #booksofinstagram #kitaponerisi #instabook #bookblogger #bookphotography #neokudum #warisdirie #benimulkem

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 108 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.