Benim Ülkem

8,2/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.216 gösterim
Top model, BM elçisi ve cesur bir ruh. Waris Dirie olağanüstü bir kadın. Çölde yaşayan Somalili göçebe bir ailenin kızı. Dünyada en çok satan kitaplar arasına giren eseri Çöl Çiçeği'nde, beş yaşında sünnet edilerek başlayan, on iki yaşında evlendirilmek istenince çölden kaçıp, Londra'da temizlikçilik yaparken Terence Donovan tarafından keşfedilip Top Modelliğe uzanan hikayesini anlatıyor.

Waris Dirie ülkesini terk etti ama, ona hayat veren, onu şekillendiren kültürünü ve evini asla unutmadı. Kıtlık ve şiddetin kol gezdiği, kadınların sesinin duyulmadığı yerler neredeyse ölümüne neden olurken ona aynı zamanda hayatta kalmanın yollarını öğretti. O cesaretinin, direncinin ve mizah duygusunun kaynağını ve annesini bulmak istiyordu.

Benim Ülkem, onun bu dönüşünün ve bazen çok değer verip sevdiğimiz bir şeyin, temsil ettiği şeyleri kabul etmeyebileceğimizin hikayesi. Benim Ülkem bir eve dönüş macerası
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  978-975-6316-43-6
 • Orijinal Adı:
  Betül Ermiş
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Martenteo 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Waris Dirie Somali'li bir manken.Benim Ülkem adlı bu kitapta ve Çöl Çiçeği adlı diğer kitabında küçükken başından geçen kadın sünneti olayını ve bu yüzden yaşadığı fiziksel ve psikolojik rahatsızlık üzerinde durarak,bunun hayatına etkisinden bahsediyor.Ancak yaşadığı toplumun baskısından kaçıp kurtularak atıldığı yeni hayatta karşılaştıklarını ve edindiği mesleği anlatıyor.İki kitabı da keyifle okudum ancak birinde yaşadığı toplumun geri kafalılığı yüzünden inançları suçlarken diğer kitapta inançlara karşı daha saygılı bir tutum içerisinde.Öyle bir tezatlık var yani.Onun dışında akıcı ve ilginç kitaplardı.