Benim Ülkem

7,8/10  (5 Oy) · 
22 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.096 gösterim
Top model, BM elçisi ve cesur bir ruh. Waris Dirie olağanüstü bir kadın. Çölde yaşayan Somalili göçebe bir ailenin kızı. Dünyada en çok satan kitaplar arasına giren eseri Çöl Çiçeği'nde, beş yaşında sünnet edilerek başlayan, on iki yaşında evlendirilmek istenince çölden kaçıp, Londra'da temizlikçilik yaparken Terence Donovan tarafından keşfedilip Top Modelliğe uzanan hikayesini anlatıyor.

Waris Dirie ülkesini terk etti ama, ona hayat veren, onu şekillendiren kültürünü ve evini asla unutmadı. Kıtlık ve şiddetin kol gezdiği, kadınların sesinin duyulmadığı yerler neredeyse ölümüne neden olurken ona aynı zamanda hayatta kalmanın yollarını öğretti. O cesaretinin, direncinin ve mizah duygusunun kaynağını ve annesini bulmak istiyordu.

Benim Ülkem, onun bu dönüşünün ve bazen çok değer verip sevdiğimiz bir şeyin, temsil ettiği şeyleri kabul etmeyebileceğimizin hikayesi. Benim Ülkem bir eve dönüş macerası
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  978-975-6316-43-6
 • Orijinal Adı:
  Betül Ermiş
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
özlem toptal 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

okumaya başladığımda kitabı bir kurgu olabileceğini düşündüm Yaşanan kadın sünneti olaylarını da ilk kez bu kitap sayesinde öğrendim sonra daha derin bir araştırma yaptım inanamadım nasıl bir acı nasıl bir vahşet kesinlikle okunmalı diğer kitabıÇöl çiçeğinide ardından okudum oda en az bunun kadar kadar güzel Son kitap anneme mektup onuda merak ediyorum okuma listeme ekledim :)

hacer melek 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çok güzel yazılmış bir kitap. bir insanın yaşamında ne kadar zorluk olursa olsun onun üstesinden gelebiliriz.bunun için hep gayret etmeliyiz .

Filiz Özcan 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Waris Dirie Somali'li bir manken.Benim Ülkem adlı bu kitapta ve Çöl Çiçeği adlı diğer kitabında küçükken başından geçen kadın sünneti olayını ve bu yüzden yaşadığı fiziksel ve psikolojik rahatsızlık üzerinde durarak,bunun hayatına etkisinden bahsediyor.Ancak yaşadığı toplumun baskısından kaçıp kurtularak atıldığı yeni hayatta karşılaştıklarını ve edindiği mesleği anlatıyor.İki kitabı da keyifle okudum ancak birinde yaşadığı toplumun geri kafalılığı yüzünden inançları suçlarken diğer kitapta inançlara karşı daha saygılı bir tutum içerisinde.Öyle bir tezatlık var yani.Onun dışında akıcı ve ilginç kitaplardı.

Kitaptan 7 Alıntı

Şeyma Köse 
29 Ağu 05:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek güzellik aynada veya bir derginin kapağında görülebilecek bir şey değildir. Güzellik, sizin yaşam şeklinizde saklıdır.

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 146)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 146)
hacer melek 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ümmi, Araça bir kelimedir. Sözcük anlamı okuma yazma bilmeyen, cahil-Allah'tan başka hiçbir şeyle ilgilenmeyen kimse demektir."

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 180)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 180)
Şeyma Köse 
29 Ağu 04:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Annemin benimle gelmek istemeyişine aslında şaşırmadım. Onu çok iyi anlıyorum. Eğer orada doğmuş büyümüşseniz ve başka hiçbir şey bilmiyorsanız, bir Somali köyünde yaşamak o kadar da zor değildir. Çünkü annem, Batının refahının çok çok üstünde bir şeye sahip, teslimiyet ve huzur.

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 192)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 192)
hacer melek 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Erkek evin reisi olabilir, kadın evin kalbidir."

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 147)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 147)
hacer melek 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Herkes birbirini koruyup kollar
Çünkü herkes kardeştir
Birbirimize yardım edip
Dostluğumuzu paylaşalım mı?"

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 48 - Somali türküsü)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 48 - Somali türküsü)
hacer melek 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bir kadının güzelliği yüzünde değildir."

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 131)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 131)