Bora İyiat

Bora İyiat

Yazar
8.0/10
28 Kişi
·
63
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.190
Gösterim
"Ülkeniz sizindir, Türklerindir. Bu ülke, tarihte Türk'tü, bugün de Türk'tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır."
"Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir."
"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istikbaline, kendi benliğine, milli an'anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."
Atatürk'ün düşünce ve inkılaplarının temelini araştırdığımızda bunun "tam bağımsızlık" ve "Türk milliyetçiliği" ilkelerine dayandığını hemen görürüz.
Atatürk, Türk milliyetçiliğini ve Türklüğü son derece önemsemiş ve Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan "bozkurt" motifini de hayatında öne çıkarmaya çalışmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, daha Cumhuriyet ilan edilmeden, 1922'de bozkurtlu pul çıkarmış, takip eden yıllarda da farklı bozkurtlu pullar piyasaya sürülmüştür.
Atatürk'ün ikinci temel ilkesi Türk milliyetçiliğidir. Onun milliyetçilik anlayışını çeşitli zamanlarda söylediği aşağıdaki kendi sözleriyle açıklamak yeterli olur:

"Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa o topluluğa dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur."
“Nasıl Fransızların sembolü horoz, Rusların sembolü ayı ise, Türklerin sembolü de bozkurttur.”

Çoğu kaynakta geçen bilgiyi nesnelleştirmek istedim. Lütfen bu görüşü kabullenin artık
Mustafa Kemal binlerce yıllık destanı doğruluyor, Ergenekon'da milletinin önüne geçen bir bozkurt gibi, gözlerine bakarak onlara çıkış yolunu gösteriyordu. -Syf.108-
Bu kitabı mutlaka tavsiye ederim, Osmanlı'nın son ve virane dönemlerinden başlayarak, Atatürk'ün Türk yurdunu ve Türk insanını düşmanlardan ve vatan hainlerinden nasıl temizlediğini ve bu süreçte neler yaşadığını,kimlerden feyz aldığını,fikri dünyasının nasıl şekillendiğini okuyacaksınız.
Kitabın başlığı alışılmış başlıkların dışında.Atatürtkle ilgili böyle bir başlık önce yadırganıyor.Halbuki bozkurt bir sembol.Nasıl Fransızların sembolü horoz,Rusların sembolü ayı ise,Türklerin de sembolü bozkurttur.
Atatürk tam bir Türk milliyetçisiydi.Bu nedenle bozkurt motifini hep ön plana çıkartmıştır.Bozkurtlu pullar,masasındaki bozkurtlu çağırma zili,Bozkurt marka sigara,Kahramanmaraşta yaptırılan bayrak tutan bozkurt anıtı,sümerbank,etibank adları,etrafına verdiği öztürkçe soyadları,emriyle kurulan Türk Tarih Kurumu,Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi,Türkiyat Enstitüsü,ortaya attığı ve kapsamlı çalışma yaptığı(yaptırdığı)Türk Tarih Tezi ve Güneş dil teorisi ve daha niceleri.Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum .Yormadan,gayet sade anlatıyor.
Bu kitabı tavsiye ederim ilk başda siyasi içerik gibi gözükcek lakin bozkurt TÜRĶÜM işaretidir nasıl fransada horoz ruslarda ayı ise türklerde bozkurttur ve Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderMUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ anlatan kitabı tavsiye ederim.
Ebedi Başkomutanımız Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK'ün hayatı ve fikirlerini akıcı bir şekilde anlamamızı sağladığınız için teşekkür ederiz.
Atatürk kimdir sorusuna herkesin verecek bir cevabı vardır. Çok bilinmeyenleriyle kaynaklara dayalı bir nefeste okunacak bir kitap tavsiye ederim.
Kitap, Atatürk'ün doğduğu ve yetiştiğİ Osmanlı coğrafyasını anlatarak başlıyor. Yüzeysel bir şekilde 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nı okuyorsunuz. Tüm bu olayların Atatürk'ün fikir hayatına katkılarını,Cumhuriyet' e giden yolda nasıl yetiştiğini anlatıyor. Kitap güzel düşünülmüş ve hazırlanmış,kendinizi yormadan bitirebilirsiniz kitabı. Ama kitap dediğim gibi yüzeysel olarak ele alınmış, konuyla alakalı başka kitaplar da okuma ihtiyacı hissediyorsunuz.Konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz başlangıç için güzel kitaptır,tavsiye ederim.
Mustafa Kemal Atatürk bir milliyetçidir. Bu tanıyı belirli bir kesimin reddettiği gerçeği mevcuttur lakin, bu gerçekleri saptıramaz. Seviyesi genel kesime uygun bir kitaptır. Okumanızı öneririm, başarılı bir yazar tarafından kaleme alınmış, başarılı bir kitap.
Osmanlı tarihini sadece lisede gördüğü derslerden bilen birisi olarak bu kitap Osmanlı tarihi bilgimi ve okuma şevkimi baya arttırdı benim gibi yeni yeni tarih kitapları okumaya başlayanlara kesinlikle öneririm.
Okuduğum en iyi kitapların başında gelir Atatürk ün bozkurt sevgisi türk sevgisi başbuğ Atatürk bozkurt Atatürk bozkurt û benimsemiş büyük lider kurtarıcımız cogu kesim by kitabı yadırgıcaklardır ama okurken sürükleyici olması kitabın içinde yaşamak ayrı mutluluk sahte kemalistlere CHP nin arkasına saklanmış şahıslr bu kitabı okuyup görsünler Atatürk sevgisi nasıl oluyo.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bora İyiat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.