Bora İyiat

Bora İyiat

Yazar
7.9/10
26 Kişi
·
60
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.124
Gösterim
Kurtuluş Savaşı bir cürettir. Bu cüret ise Çanakkale'de kazanılan özgüvenden doğmuştur.
Türk ulusu milli varlığının kurtarılmasını Mustafa Kemal'e, Mustafa Kemal'i kazanmasını da Çanakkale Muharebelerine borçludur.
Eğer farklı görüşte olanlar bu görüşlerini söyleyebilecekleri zemin bulamasalardı, baskı altına alındıklarını ve doğru söylediklerini ileri sürerek kendilerine yandaş bulabilirlerdi.
.........Özel yarar çoğunlukla genel yararla çelişki içindedir.Oysa yalnız yarışma ile ülkede ekonomik düzen kurulamaz.Çünkü özgür yarışma güçlü ile zayıfı karşı karşıya bırakır.İkinci olarak kimi ortaklaşa yararlar vardır ki bireyler ve şirketlerin bunu sağlamaya gücü yetmez ya da yeterince karlı bulmadıkları için o işi yapmak istemezler.Oysa bunlar ulus için yaşamsal önem taşır ve devlet yapmak zorunda kalır.Devlet herkesin ortak yararını ve ilerlemesini düşünür.
''Özünde insan öldürmek olan terör kavramı sonuçları hesap edilerek yapılmış bir şiddet olarak da tanımlanabilmektedir. Amacı, olabildiğince çok insan öldürmek değil, kitlelerin bu eylem karşışında dehşete kapılmasını sağlamaktır.''
Mustafa Kemal, başta Türk ordusu olmak üzere stratejik kurumların yabancı kurullarca denetlenmesi, oryante edilmesi hususuna sürekli olarak muhalefet ediyordu. Bunun Türk'ü aşağılamak olduğunu söylüyor ve bir milletin yazgısının onur kırıcı bir biçimde yabancı bir millete bırakılmasından duyduğu endişeyi ifade ediyordu. Çok kısa zaman sonra Osmanlı Devleti'nin en büyük askeri hezimeti Balkan Savaşı yaşanacak, Alman kurmayların idaresindeki Osmanlı ordusunun durumu hiç istemediği halde onu haklı çıkartacaktı. Sadece taktik anlamda değil, kendilerine kurdukları özellikle lojistik sistemi ile Osmanlı ordusu, Almanya'nın zerre kadar umurunda değildi.
“Nasıl Fransızların sembolü horoz, Rusların sembolü ayı ise, Türklerin sembolü de bozkurttur.”

Çoğu kaynakta geçen bilgiyi nesnelleştirmek istedim. Lütfen bu görüşü kabullenin artık
Mustafa Kemal binlerce yıllık destanı doğruluyor, Ergenekon'da milletinin önüne geçen bir bozkurt gibi, gözlerine bakarak onlara çıkış yolunu gösteriyordu. -Syf.108-
Bu kitabı mutlaka tavsiye ederim, Osmanlı'nın son ve virane dönemlerinden başlayarak, Atatürk'ün Türk yurdunu ve Türk insanını düşmanlardan ve vatan hainlerinden nasıl temizlediğini ve bu süreçte neler yaşadığını,kimlerden feyz aldığını,fikri dünyasının nasıl şekillendiğini okuyacaksınız.
Bu kitabı tavsiye ederim ilk başda siyasi içerik gibi gözükcek lakin bozkurt TÜRĶÜM işaretidir nasıl fransada horoz ruslarda ayı ise türklerde bozkurttur ve Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderMUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ anlatan kitabı tavsiye ederim.
Ebedi Başkomutanımız Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK'ün hayatı ve fikirlerini akıcı bir şekilde anlamamızı sağladığınız için teşekkür ederiz.
Kitabın başlığı alışılmış başlıkların dışında.Atatürtkle ilgili böyle bir başlık önce yadırganıyor.Halbuki bozkurt bir sembol.Nasıl Fransızların sembolü horoz,Rusların sembolü ayı ise,Türklerin de sembolü bozkurttur.
Atatürk tam bir Türk milliyetçisiydi.Bu nedenle bozkurt motifini hep ön plana çıkartmıştır.Bozkurtlu pullar,masasındaki bozkurtlu çağırma zili,Bozkurt marka sigara,Kahramanmaraşta yaptırılan bayrak tutan bozkurt anıtı,sümerbank,etibank adları,etrafına verdiği öztürkçe soyadları,emriyle kurulan Türk Tarih Kurumu,Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi,Türkiyat Enstitüsü,ortaya attığı ve kapsamlı çalışma yaptığı(yaptırdığı)Türk Tarih Tezi ve Güneş dil teorisi ve daha niceleri.Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum .Yormadan,gayet sade anlatıyor.
Atatürk kimdir sorusuna herkesin verecek bir cevabı vardır. Çok bilinmeyenleriyle kaynaklara dayalı bir nefeste okunacak bir kitap tavsiye ederim.
Kitap, Atatürk'ün doğduğu ve yetiştiğİ Osmanlı coğrafyasını anlatarak başlıyor. Yüzeysel bir şekilde 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nı okuyorsunuz. Tüm bu olayların Atatürk'ün fikir hayatına katkılarını,Cumhuriyet' e giden yolda nasıl yetiştiğini anlatıyor. Kitap güzel düşünülmüş ve hazırlanmış,kendinizi yormadan bitirebilirsiniz kitabı. Ama kitap dediğim gibi yüzeysel olarak ele alınmış, konuyla alakalı başka kitaplar da okuma ihtiyacı hissediyorsunuz.Konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz başlangıç için güzel kitaptır,tavsiye ederim.
Mustafa Kemal Atatürk bir milliyetçidir. Bu tanıyı belirli bir kesimin reddettiği gerçeği mevcuttur lakin, bu gerçekleri saptıramaz. Seviyesi genel kesime uygun bir kitaptır. Okumanızı öneririm, başarılı bir yazar tarafından kaleme alınmış, başarılı bir kitap.
Okuduğum en iyi kitapların başında gelir Atatürk ün bozkurt sevgisi türk sevgisi başbuğ Atatürk bozkurt Atatürk bozkurt û benimsemiş büyük lider kurtarıcımız cogu kesim by kitabı yadırgıcaklardır ama okurken sürükleyici olması kitabın içinde yaşamak ayrı mutluluk sahte kemalistlere CHP nin arkasına saklanmış şahıslr bu kitabı okuyup görsünler Atatürk sevgisi nasıl oluyo.
Psikolojik savaşın en ince ayrıntılarına kadar anlatılan bu kitapta geçmişten ve bu günden psikolojik savaş örnekleri vererek okuyucuyu aydınlatmakta.Özellikle terörle mücadele ettiğimiz bu zamanda onların(PKK) yalandan uydurdukları propagandalara karşı ve dış ülkelerin bizlere karşı oynadıkları oyunlara gelmemek için okuyun derim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bora İyiat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.