Brian Clegg

Brian Clegg

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.8
23 Kişi
okuyor-dolu
64
Okunma
v3_begen_dolu
5
Beğeni
goz
435
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Bilim yazarı
Doğum
Rochdale, Birleşik Krallık, 6 Mayıs 1955
Yaşamı
Brian Clegg (1955 doğumlu) bir İngiliz bilim yazarıdır . Işık, sonsuzluk, kuantum dolanması ve iklim değişikliğinin etkisinden kurtulma, Roger Bacon ve Eadweard Muybridge'in biyografileri gibi popüler bilim kitaplarının yazarıdır. Lancashire , Rochdale'de doğmuş olan Clegg, Manchester Grammar Okulu'nda eğitim gördü ve Cambridge Üniversitesi'nde Fen Bilimleri (deneysel fizik alanında uzman) okumak için gitti. Mezun olduktan sonra bir yılını Lancaster Üniversitesi'nde geçirdi ve burada İkinci Dünya Savaşı sırasında matematik gücünü savaşa uygulamak için ilk olarak geliştirilen bir Operasyonel Araştırma dalında ikinci bir MA kazandı. O zamandan beri iş dünyasında problem çözme ve karar verme süreçlerine yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Lancaster'dan British Airways'e katıldı ve burada havayoluna tüm PC donanımı, yazılımı ve danışmanlığını sağlamak üzere yeni bir departman kurdu. Bu başarılı bir şekilde çalıştığında, parmak izi tanıma teknolojisinden elektronik paraya kadar olan teknolojileri araştıran ve deneyen BA's Emerging Technologies Group'u kurdu. İnovasyona verilen bu vurgu, Dr. Edward de Bono ile birlikte eğitim vermeye başladı ve 1994'te kendi yaratıcılık danışmanlığını kurmak, yeni fikirlerin ve ürünlerin geliştirilmesine yönelik kurslar ve iş sorunlarının yaratıcı çözümü için BA'yı terk etti. Müşterileri arasında BBC , Met Office , British Airways , GlaxoSmithKline , Sony , İskoçya Kraliyet Bankası ve daha birçok mavi çip bulunuyor. Clegg düzenli bir konuşmacıdır ve Oxford ve Cambridge üniversitelerinden Londra Bilim Müzesi'nde bulunan Dana Merkezi'ne kadar çeşitli mekanlarda konuşmuştur. Sonsuzluk Tarihi adlı kitabı, Londra'daki Kraliyet Enstitüsünde satış konuşmasıyla başladı. Aynı zamanda hem radyo hem de TV programlarına düzenli olarak katkıda bulunan ve çok sayıda dergi ve gazete için düzenli sütunlar, özellikler ve yorumlar yazıyor, PC Haftası , Bilgisayar Haftası , Kişisel Bilgisayar Dünyası , BBC Tarih Dergisi , İyi Temizlik , Kimya Dünyası , Fizik Dünyası , Doğa , Playboy , Wall Street Journal , Times , The Observer ve House Güzel . Clegg'in “Ekolojik” adlı filmi 2009 IVCA Clarion Ödülü'nü kazanırken, “Infinity'nin Kısa Tarihi” ve “Zar Dünyası”, Royal Society'nin kitap ödülü için uzun listede yer aldı. 2013 yılında, BBC yarışması gösterisinde University Challenge'da bir soru olarak yer aldı ve ayrıca gösterinin Noel baskısında, Lancaster Üniversitesi'ndeki aktör Roger Ashton-Griffiths , sunumcu Ranvir Singh ve gıda yazarı Matthew Fort'u temsil etti. En son İngiltere kitabı Are Numbers Real?: Matematik ve Fiziksel Dünya arasındaki Tekinsiz İlişki , 2 Şubat 2017'de Robinson tarafından yayınlandı. ABD'de en son unvanı Sayılar Gerçek mi ?: Matematik ve Fiziksel Dünya'nın Tekinsiz İlişkisi? , St. Martin Press tarafından Aralık 2016'da yayınlandı. Clegg, eşi ve ikiz çocukları ile Wiltshire'da yaşıyor.
kamera
Zaman Makinesi Nasıl Yapı...
kamera
Brian Clegg
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Kuantum Çağı
kamera
Brian Clegg
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Karanlık Madde ve Karanlı...
kamera
Brian Clegg
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Kütleçekimi Dalgaları
kamera
Brian Clegg
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
30-Second Quantum Theory
kamera
Frank Close
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Light Years
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Daha Fazla
160 syf.
·
8 günde
·
8/10 puan
İncelemem
Kitap güzel ve akıcıydı. Bilgilerin doğruluğu tartışılır. Bazı kaynaklarda farklı sayılar verse de, karanlık madde ve karanlık enerjiyi çok iyi anlatan bir kitap. Hem bu kitapta sadece karanlık maddeyi değil daha başka bir çok şeyide öğrenebilirsiniz. Sizi bu konuda fazla bilgili yapmasada sizi bir fikir sahibi yapıyo. Ortamlarda bu konu açılırsa size konuşma hakkı veriyo bu kitap. Sade ve anlaşılır bir dili olduğu için ve az sayfa da çok şey anlattığı için okumanızı tavsiye ederim.
kamera
Karanlık Madde ve Karanlık Enerji
kamera
Brian Clegg
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.6/10 · 10 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
245 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
Yeğenime hep, "büyüyünce bir bilim insanı olabilirsin belki de bir zaman makinesi bile icat edebilirsin " derdim. Geçen masamın üstünde görünce "teyze içinde zaman makinesinin tarifi, formülü var mı " dedi. 😁 Hayır teyzecim içinde belli bir formül yok. Yazar mantıksal açıdan zaman yolculuğunu mümkün olan ya da olmayacak açılardan ele alıyor , bol bol kuantum fiziğinden, kuantum mekaniğinden ve dolanıklığından bahsediyor.Bu noktada kitapta da geçen fakat gerçekten Richard Feynman'a ait olup olmadığı bilinmeyen söz aklıma geliyor "Eğer kuantum mekaniğini anladığınızı düşünüyorsanız, anlamıyorsunuz demektir." :)) Gerçekten zaman yolculuğu mümkün mü , olası her türlü açıdan bakmaya çalışmış yazar, ve yer yer durup düşünüyor yeniden okuyorsunuz. Fizik bilginiz benimki gibi sağlam değil ve sadece amatör bir astronomi tutkunuysanız ya da hiç alakam yok diyorsanız kitap zorluyor. Yine de bitince birkaç fikir oluşuyor aklınızda. İyi okumalar.
kamera
Zaman Makinesi Nasıl Yapılır?
kamera
Brian Clegg
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.9/10 · 28 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;