Bruce Lawrence

Bruce Lawrence

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
290
Gösterim
Adı:
Bruce Lawrence
Unvan:
Din Profesörü, Yazar
Doğum:
Newton , New Jersey, ABD, Ağustos 1941
Oku, yaratan Rabbin adıyla/adına!
O insanı alâktan yarattı.
Oku! Çünkü Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
O, kalemle öğretti.
O, insana bilmediğini öğretti.”
‘’Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve Allah’a güzel bir borç verenler var ya , onlara kat kat ödenir. Ayrıca onlara çok değerli mükafât da vardır. ‘’
(Kuran)
226 syf.
·3 günde·8/10
Birkaç aydır okumak istediğim bu kitap ve hemhal olduğum şu sayfaların yazarının bir Amerikalı olması da ilgimi çekmişti. Kitabın ilk kısmında Peygamberimizin kısa siyer tarihini anlatırken ve neden Kur'an ya da neden İslam anlatısında ise kendimi yer yer soyutlayıp kitabı Amerika veya başka bir ülkede bir bireymiş gibi okudum. Bu bağlam o kadar değişikti ki. Düşünce sistemimde sorgulama ve mantık ile inancın harmanlanmış olması tuhaf ve güzel geldi. Kitabı araştırdığım da yurtdışında İslam adına yabancıların ilgisinde olan bir kitap olduğunu öğrenmiştim. Gerçekten bir gayrimüslim eline aldığında ve okuduğunda kafasında çelişecek birçok soruyu kitap içinde bulması, Kur'an ayetlerinin manası ve tefsiri ile yazarın cümlelerinin eşdeğeri ile hiç bilmediği yada yanlış tanıdığı İslam'ı, Peygamberimi az da olsa gerçeklik paydasında görecek olmasının da verdiği bir tat vardı. Ve İslam'ı sonradan tanımış, bulmuş birinin sözleri ile siyeri okumak da tuhaftı. Aynı tarihler, aynı olaylar ama bakış açısını sunma şekli ile hiç düşünmediğim şeyleri akletmek, Allah'ım çok şükür sana, teşekkür ederim. Hira mağarasında ki tasvir cümleleri ile Peygamber Efendimizin ruh halini daha farklı hissettim. Siyer çalışmalarımda hep aynı minvalde ki yazarları takip ettiğim için bu konu da ayrı araştırma yapmam da gerekiyormuş onu da öğrenmiş oldum. Kitap da Arap olmayan yada müslüman olmayan tefsirciler kısmı da ilgimi çekti. Kettonlu Robert, İslam'ı ve Kur'an'ı karalamak koşulu ile ilk Latince Kur'an çevirisini yazması ki bu dönem Endülüs dönemlerinde geçiyor. Ve ibn Arabi'nin ve Mevlana'nın tefsirleri. Dün bir video keşfettim. Amerika da ki sufi/sufizm baya ilerlemiş hatta öyle ki Coleman Barks'ın Rumi, sufi şiir kitapları en çok satılan kitapların başında geliyormuş. Harry Potter'ı dahi geçmiş. Amerika da sufi, Mevlana ritüellerinin olduğu toplantılar, konferansların çokluğu ve şu video. Video da ki sözler ve zikir çok hoşuma gitti. Birde hissedilen duyguların sıcaklığı da farklı. Mevlana'nın müslüman kimliğini bilip ona meyletmiş ama müslüman olmayan bir çok kişi. Başka bir makalede ise Mevlana'yı islami kimlikten soyutlama çabalarının da olduğu görülüyor yazıyordu. Lakin sözler tamamıyla Kur'an'ı , İslam'ı anlatırken bu ne denli olur, tartışılır tabi. Yine de bunca kitle Mevlana'nın 'ne olursan ol gel' sözlerinin yaşanılır kalıcılığı olsa gerek. İbn Arabi hazretlerinin şu sözleri ise o kadar etkileyici ve doğru ki. " Herşey Kur'an'dan ve onun hazinelerinden gelir. Ancak derin nefes alabiliyorsanız Kur'an'ın okyanusuna dalın. Alamıyorsanız görünürde ki anlam üzerine yapılmış tefsirleri öğrenmekle yetinin."
226 syf.
·6/10
kitap benim beklediğim gibi farklı şeyler söylemiyor. Ama genel anlamıyla bir derli toplu bir çalışma olmuş. Sade ve duru anlatımı ise bir o kadar kitabı okutuyor. Ayrıca hiç taraf tutmadan kötülemeden anlatıyor. Son olarak kitabın çevirisi bir o kadar iyi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bruce Lawrence
Unvan:
Din Profesörü, Yazar
Doğum:
Newton , New Jersey, ABD, Ağustos 1941

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.