Bryan Sykes

Bryan Sykes

9.5/10
4 Kişi
·
14
Okunma
·
2
Beğeni
·
488
Gösterim
Adı:
Bryan Sykes
Unvan:
Profesör, Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 9 Eylül 1947
Aşılamayı başaran spermde X kromozomu varsa bebek kız; Y kromozomu varsa bebek erkek olur. Çocuğun cinsiyetinin tayininde kadının hiçbir rolü yoktur. Kim bilir geçmişte kaç kadın bu basit gerçeği bilmek isterdi? Erkek çocuk doğurmayınca, bilerek veya bilmeyerek, ne kadar çok kadın "suçlanmıştır" kim bilir?
Bryan Sykes
Sayfa 212 - Çitlembik Yayınları
Geçmiş hepimizin içinde saklıdır ve bilimsel olarak, ırk diye bir şey yoktur.
Bryan Sykes
Çitlembik Yayınları
Hint-Avrupa dillerindeki Hint sözcüğü, Avrupa dilleri ile Sanskrit arasında yalnızca dilbilimcilerin kesin olarak tanımlayabildiği bir ilişkiyi belirtir. Bu ilişki, 1786 yılında
Hindistan'da İngiliz yönetiminin yargıcı olarak çalışmış olan William Jones tarafından keşfedilmiştir. Çok meraklı bir bilim insanı olan Jones, bugün karşılaştırmalı dil biliminin temeli olan dil aileleri kavramını icat eden kişidir.
Bryan Sykes
Sayfa 173 - Çitlembik Yayınları
Renfrew'a göre Hint-Avrupa dilinin kaynağı Türkiye'de Anadolu'dadır ve buradan göç eden ilk çiftçi topluluk tarafından Avrupa'ya yayılmıştır.
Bryan Sykes
Sayfa 173 - Çitlembik Yayınları
Daha sonra, değişik zamanlarda ve birbirinden bağımsız olarak, dünyanın en az dokuz farklı bölgesinde yabani mahsulleri ve hayvanları evcilleştirmeye başladılar. Evcilleştirme ilk olarak, 10 bin yıl önce Ortadoğu'da gerçekleşti ve birkaç
bin yıl içinde dünyanın diğer bölgelerinde, Hindistan, Çin, Batı Afrika ve Etiyopya, Yeni Gine, Orta Amerika ve ABD'nin doğu kısımlarında yeni tarım merkezleri oluştu.
Bryan Sykes
Sayfa 157 - Çitlembik Yayınları
Çağdaş dünyayı yaratan şey taş aletlerin şekil ve tarzındaki değişim ve incelikler
değil, bunları gölgeleyen diğer bir teknolojik devrimdir. Bu devrimin adı tarımdır. Yiyecek üretiminin düzenlenmesiyle birlikte insanın yaşamı epi topu 10 bin yıllık bir süreçte tanınamayacak kadar değişmiştir.
Bryan Sykes
Sayfa 156 - Çitlembik Yayınları
Oxford Üniversitesi genetik profesörü Bryan Sykes kitabını akademik çalışmalarından oluşturmuş. Sykes buzullarda bulunan buz adam otzi’yi incelerken insanlarda anneden gelen bir genin hiç değişmediğini fark eder. Çalışmalarının devamında Otzi’nin bir akrabasının İngilterede olduğunu tespit eder. Hatta bu çalışmalarında Sykes kendisinin de devrimden sonra öldürülen Rus Çarı Nikolay Aleksandroviç’le akraba olduğunu keşfeder. Tamamen akademik bir kitap olduğundan başlarda verilen formüller, rakamlar sizi sıkabilir ama ilerledikçe çok değişik bilgiler edinebileceğinizi göreceksiniz. Özellikle dünyadaki bütün insanların yedi kadın soyundan geldiğini ve bu kadınların hepsini isimlendirip bundan kırk beş bin yıl önceki hayatlarını anlattığı bölüm gerçekten ilginizi çekecektir.
Profesör Bryan Sykes, kitabın ilk bölümünde mitokondriyal dna üzerinde yaptığı çalışmaları ayrıntılı fakat sade bir dille anlatıyor. İkinci bölümde ise -benim hayranlıkla okuduğum bölüm oluyor kendileri- mitokondriyal dna çalışmalarının sonunda ortaya çıkan ve günümüz Avrupa insanının soyundan geldiği 7 kadının hayat hikayelerini içeriyor. Genetiğe, insanlık tarihi ile ilgili kurgu hikayelere ilgi duyuyorsanız mutlaka okumalısınız.
havvanın 3 kızını şu an okuyorum
havvanın 7 kızı diye bir kitap olduğunu bilmiyordum Üüstelik aynı üniversite
OXFORD......
hhayret veriici

Yazarın biyografisi

Adı:
Bryan Sykes
Unvan:
Profesör, Yazar
Doğum:
Birleşik Krallık, 9 Eylül 1947

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.