Bryan Sykes

Yazar 9,5/10 · 4 Oy · 2 kitap · 13 okunma ·  2 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2 okur beğendi.
4 puanlama · 7 alıntı
0 haber · 463 gösterim
13 okur kitaplarını okudu.
32 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Bryan Sykes'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Bryan Sykes'in Biyografisi

Yazar hakkında bilgi girilmedi.
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Aşılamayı başaran spermde X kromozomu varsa bebek kız; Y kromozomu varsa bebek erkek olur. Çocuğun cinsiyetinin tayininde kadının hiçbir rolü yoktur. Kim bilir geçmişte kaç kadın bu basit gerçeği bilmek isterdi? Erkek çocuk doğurmayınca, bilerek veya bilmeyerek, ne kadar çok kadın "suçlanmıştır" kim bilir?

Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 212 - Çitlembik Yayınları)Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 212 - Çitlembik Yayınları)
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Geçmiş hepimizin içinde saklıdır ve bilimsel olarak, ırk diye bir şey yoktur.

Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Çitlembik Yayınları)Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Çitlembik Yayınları)
Ceren, bir alıntı ekledi.
05 Oca 00:28

Güneşte pırıldayan ikiz kurdeleler boyunca ilerleyen çok daha uzun yaratıkların beslendiği devasa kara kaya yığınları her yerdeydi. Bir zamanların geniş düzlükleri ya da yoğun ormanları olan yerler, şimdi her biri yeşilin ve toprak renginin başka bir tonunda karelere, dikdörtgenlere ayrılmıştı. 

Adem’in Laneti: Erkeklerin Olmadığı Bir Gelecek, Bryan SykesAdem’in Laneti: Erkeklerin Olmadığı Bir Gelecek, Bryan Sykes
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hint-Avrupa dillerindeki Hint sözcüğü, Avrupa dilleri ile Sanskrit arasında yalnızca dilbilimcilerin kesin olarak tanımlayabildiği bir ilişkiyi belirtir. Bu ilişki, 1786 yılında
Hindistan'da İngiliz yönetiminin yargıcı olarak çalışmış olan William Jones tarafından keşfedilmiştir. Çok meraklı bir bilim insanı olan Jones, bugün karşılaştırmalı dil biliminin temeli olan dil aileleri kavramını icat eden kişidir.

Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 173 - Çitlembik Yayınları)Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 173 - Çitlembik Yayınları)
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Renfrew'a göre Hint-Avrupa dilinin kaynağı Türkiye'de Anadolu'dadır ve buradan göç eden ilk çiftçi topluluk tarafından Avrupa'ya yayılmıştır.

Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 173 - Çitlembik Yayınları)Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 173 - Çitlembik Yayınları)
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Daha sonra, değişik zamanlarda ve birbirinden bağımsız olarak, dünyanın en az dokuz farklı bölgesinde yabani mahsulleri ve hayvanları evcilleştirmeye başladılar. Evcilleştirme ilk olarak, 10 bin yıl önce Ortadoğu'da gerçekleşti ve birkaç
bin yıl içinde dünyanın diğer bölgelerinde, Hindistan, Çin, Batı Afrika ve Etiyopya, Yeni Gine, Orta Amerika ve ABD'nin doğu kısımlarında yeni tarım merkezleri oluştu.

Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 157 - Çitlembik Yayınları)Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 157 - Çitlembik Yayınları)
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Çağdaş dünyayı yaratan şey taş aletlerin şekil ve tarzındaki değişim ve incelikler
değil, bunları gölgeleyen diğer bir teknolojik devrimdir. Bu devrimin adı tarımdır. Yiyecek üretiminin düzenlenmesiyle birlikte insanın yaşamı epi topu 10 bin yıllık bir süreçte tanınamayacak kadar değişmiştir.

Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 156 - Çitlembik Yayınları)Havva'nın Yedi Kızı, Bryan Sykes (Sayfa 156 - Çitlembik Yayınları)
nejla güldalı, Havva'nın Yedi Kızı'ı inceledi.
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Oxford Üniversitesi genetik profesörü Bryan Sykes kitabını akademik çalışmalarından oluşturmuş. Sykes buzullarda bulunan buz adam otzi’yi incelerken insanlarda anneden gelen bir genin hiç değişmediğini fark eder. Çalışmalarının devamında Otzi’nin bir akrabasının İngilterede olduğunu tespit eder. Hatta bu çalışmalarında Sykes kendisinin de devrimden sonra öldürülen Rus Çarı Nikolay Aleksandroviç’le akraba olduğunu keşfeder. Tamamen akademik bir kitap olduğundan başlarda verilen formüller, rakamlar sizi sıkabilir ama ilerledikçe çok değişik bilgiler edinebileceğinizi göreceksiniz. Özellikle dünyadaki bütün insanların yedi kadın soyundan geldiğini ve bu kadınların hepsini isimlendirip bundan kırk beş bin yıl önceki hayatlarını anlattığı bölüm gerçekten ilginizi çekecektir.

Seda N., Havva'nın Yedi Kızı'ı inceledi.
15 Oca 02:53 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Profesör Bryan Sykes, kitabın ilk bölümünde mitokondriyal dna üzerinde yaptığı çalışmaları ayrıntılı fakat sade bir dille anlatıyor. İkinci bölümde ise -benim hayranlıkla okuduğum bölüm oluyor kendileri- mitokondriyal dna çalışmalarının sonunda ortaya çıkan ve günümüz Avrupa insanının soyundan geldiği 7 kadının hayat hikayelerini içeriyor. Genetiğe, insanlık tarihi ile ilgili kurgu hikayelere ilgi duyuyorsanız mutlaka okumalısınız.

Bestenur SEVEN, Havva'nın Yedi Kızı'ı inceledi.
 31 May 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

havvanın 3 kızını şu an okuyorum
havvanın 7 kızı diye bir kitap olduğunu bilmiyordum Üüstelik aynı üniversite
OXFORD......
hhayret veriici