Bülent Bora

Bülent Bora

Çevirmen
8.8/10
12 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
77
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
848 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Nisan ayında okuduğum 9. kitap Tolstoy'un Anna Karenina adlı eseriydi. Tolstoy kitapta kendi iç dünyasından ve hatalarından bahsediyordu. Kendisini derinden etkileyen birkaç olayı da kurgulayarak okuyucuya sunuyordu. Birçok Rus Edebiyatı eserlerinde olduğu gibi bu kitapta da Rusların toprakla ilgili sıkıntılarına dikkat çekiliyordu. Yazar, kahramanların duygularını etkileyici bir şekilde en ince ayrıntısına kadar anlatiyordu. Okurken zorlanmayacağınız akıcı bir kitaptı. Tolstoy'un okuduğum ilk romanıydı ve çok beğendim sizin de okumanızı tavsiye ediyorum.

"Zevk gerçeği bulmakta değil aramaktadır."
848 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Ömrümü yedin Anna Karenina!
Uzun zamandır böyle hacimli dünya klasiği okumamıştım. Rus romanlarına özgü o, günlük olayların ayrıntılı anlatılması beni oldukça sıktı.
Kitaba gelecek olursak;temelde Anna ve Wronski, Kitty ve Levin bir de Dolly ve Stefan Arkadyeviç (Stiva) arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Aslında roman Dolly ve Stiva arasındaki geçimsizlikle başlıyor ama daha sonrasında asıl kişi olan Anna etrafında gelişiyor. Garibim Anna da içindeki gelgitlerle en sonunda kendini trenin önüne atıp intihar etti.Üzülsem mi yoksa kocasını Wronski ile aldattığı için(değer miydi o adama!) layığını buldu mu desem bilemedim,çünkü Aleks bunu hak etmedi bence. Öte yandan eserin bence en iyi karakteri Levin'di. Gerçekten kendini yetiştirmiş, insanlara saygılı,ideal insan denebilecek bir karakterdi. Romanda Aleks'in sonu hakkında bilgi vermemesi de çok garipti. Adam aldatıldı,terk edildi,karısı intihar etti,çocuklarına sahip çıktı ama akıbeti belli değil ya da ben kaçırmış da olabilirim ama inşallah Levin ve Kitty mutlu olmuşlardır diyelim ve uzunca bir süre dünya klasiği okumaya (en azından hacimli olanları) ara verelim.
Nuu
Nuu Anna Karenina'yı inceledi.
@NuuG·08 Haz 2019·Kitabı okumadı
Yıllar önce okumuştum... tam bir baş yapıt... Tekrar tekrar okuyacağım bir kitap... Tolstoy okumaktan en çok keyif aldığım yazarlardan... Bu eseri bize kazandırdığı için Tolstoy a minnettar olmamız gerek...