Burcu Aybat

Burcu Aybat

Yazar
8.5/10
20 Kişi
·
61
Okunma
·
4
Beğeni
·
183
Gösterim
Adı:
Burcu Aybat
Unvan:
Yazar
Teknoloji entegrasyonu konusunda 15 yıldan fazla süredir Türkiye’nin önde gelen özel okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an Robert Kolejinde Eğitim Teknolojileri Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata eğitim teknolojilerinin entegrasyonu, öğretmenler için profesyonel gelişim ve liderlik programları, 1:1 laptop/tablet uygulamaları ve e-öğrenme bulunmaktadır. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek Adobe Eğitim Lideri’dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını almıştır. 2011 yılında Türkiye’de 1:1 laptop/tablet programını ilk uygulayan okullardan biri olan Robert Kolejde 1:1 laptop/tablet programını başlatan ekipte görev aldı. Farklı okullarda ve branşta çalışan 150’den fazla öğretmenin Türkiye’deki eğitimi dönüştürmek adına birlikte hareket ettiği Egitimtek organizasyonunun eş kurucusudur. 20’den fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna eğitim teknolojilerinin kullanımı ve müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.
İlgi çekmek istediğiniz konuyla ilgili makaleleri, resimleri, videoları, web sitelerini bir Pinterest sayfasında bir araya getirin, derslerinizden önce öğrencilerinizle paylaşın, tartışın.
Eğitimde en büyük altı zorluktan bir tanesi öğretme ve öğrenmede inovatif yaklaşımların kullanılamaması olarak gösteriliyor.
Burcu Aybat
Sayfa 11 - Abaküs Kitap
21. yüzyıl sınıfında , kütüphanesinde kantininde , koridorlarında başka bir hava esmeli.Merak , sorgulama ,heyecan ,eğlenme öğrenmenin parçası olmalı ki öğrenme süreci kendi kendine dönen bir çarka dönüşsün Bunu ancak öğrenme ortamını dönüştürerek mümkün kılabilirsiniz .
Her gün yaptığınız, belki de en iyi yaptığınız şeyleri bırakmak ve yenisini denemek için yola çıkmak bazen çok fazla cesaret ister. (İlk cümle)
Öğretmenlerin online öğrenme tasarımı yapma kapasitelerini arttırmak için her kurumun kendi içinde sürekli eğitim merkezi kurması ve öğretmenlerin bildiklerini meslektaşlarıyla paylaşmaları için teşvik edilmesi gerekecek.
Öğrencileriniz sosyal medyayı zaten günlük hayatlarında kendilerini ifade etmek için sıklıkla kullanıyor.Neden öğrenme sürecinde kullanmasınlar ki ?
208 syf.
·22 günde·Beğendi·Puan vermedi
Burcu Hocayla tanışma imkanım olmadı ama birkaç söyleşisini dinlediğimde, takipte olmam gerektiğini anladım.
Teknolojiyi sınıflarımıza nasıl entegre ederiz, öğretmen olarak kendimizi nasıl geliştiririz noktasında çok güzel öneriler var. Belki kitabı bir yıl önce okusaydım, teknolojik öneriler biraz fazla geldi diye düşünebilirdim ama uzaktan eğitim sürecinde böyle bir kitap okumak, çok isabetli bir karar oldu.
Geleneksel yöntemlerin artık işe yaramadığını sanırım artık hepimiz görüyoruz. Daha işe yarar ve çocuklarımız için daha verimli bir süreç sunmak için de, biz öğretmenlere çok iş düşüyor. Dersimi anlattım bitti, devri artık geçersiz! Teknolojiyi, öğrenen farklılıklarını, öğrenmeyi öğrenmeyi önce bizim içselleştirip, öğrencilerimize aktarmamız gerekiyor. Bu kitabı okuyarak kendinize mesleki anlamda güzel bir kıyak yapmış olacaksınız, hele ki bu süreçte. Meslektaşlarımın kütüphanesinde kesinlikle bulunmalı
180 syf.
·10 günde·10/10 puan
İlk bakışta, her okulda -en azından benim çalıştıklarımda- öğretmen ve öğrenci açısından uygulanması zor gibi görünen yaklaşımlar ve yöntemler önerdiği zannı uyandırsa da kitabı bitirdiğinizde ufuk açıcı yönü bile size yetecek.
Temelde 21. yy’ın değişen düşünce, iletişim ve ekonomik hayatının yeni ve faklı ihtiyaçlar doğurduğu ve bu ihtiyaçlara göre öğrenme kültürünün, teknoloji yardımıyla yeniden yapılandırılması/tasarlanması gerekliliğini, öğrenme ortamından turunda, müfredatın, okul toplumunun, öğrenci ve öğretmen profilinin 21. yy. dünyasına uydurulmasının önemi ve teknoloji destekli somut yöntemleri üzerinde durmuş.
Bu yeni öğrenme kültürünü doğuracak öğrenme ortamının sınıfla sınırlı olması, öğretmenin mentor, öğrencinin -App kuşağı- iletişim, problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, iş birliği içinde çalışan bireyler olmasının zorunluluğu, inovasyon, otonom gibi yeni kavramlar, ters yüz sınıf, çıkış kartları gibi yeni teknik ve yöntemlerle öğrenmenin teknolojik gelişmeler üzerinden çeşitlendirilmesi gibi düşünceler örneklerle somutlanarak sunulmuş, bu değişim/dönüşüm sürecine yardımcı pek çok uygulama/tasarım ve site tanıtılmış/önerilmiş.
Açık olan şu ki, bir öğretmen olarak, bütün bu anlatılanlar, öğretmenler için ciddi bir eğitim gerektiren çalışmalar. Ama yazarın savunduğu “küçük dokunuşların” dahi etkisinin büyük olacağı, ki şüphesiz doğru, gene de sağlam bir bilişim kültürüne sahip olmak ve kullanmak gerek.
21. yy’ın gençleriyle muhatap olan biz öğretmenler için, kaçınılmaz olanı
tarif etmiş, yol göstermiş, hazır olun, hazırlanın demiş.
Ben kitabı altını çizerek, üzerine notlar alarak okudum, bunun yeteli olmadığını -kitabı okursanız- göreceksiniz, biraz üzerinde düşündükten sonra bu yaz kitabı tekrar okuyacağım, fakat bu kez ayrı bir yere sağlam notlar alarak ve önümde mutlaka bilgisayar açık olacak, okuyacak olanlara da tavsiyem bu olur.
Öğretmen, öğrenci ya da bir şekilde öğretme/öğrenme ile ilgisi olan herkesin ufkunu açacağı kesin, değindiği konular, konulara yaklaşımı ve anlatımı yönüyle alternatifsiz bir kitap gibi, bu değerlendirmeyi ya da kitabı okuyan arkadaşlardan, bu tarz kitap önerisi olan olursa sevinirim, güzel günler dilerim.
208 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10 puan
RAHATLIK ÇEMBERİNİZDEN ÇIKIN...!
21. yüzyıl öğretmenlerinin aslında bütün öğretmenlerin okuması gereken bir kitap aslında bir rehber...

Değişen çağla birlikte gelişen yepyeni bir öğretmen profili var karşımızda. Yeni öğrenme ortamları, yaklaşımları ve araçlarıyla öğretmenin rolü de değişiyor ve dönüşüyor. 21. yüzyıl becerilerini özümseyen, eğitim teknolojilerini ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını uygulayan ve bunları kullanarak öğrenme senaryoları tasarlayabilen; öğrenme topluluklarının bir parçası olabilen ve içinde yer aldığı toplumu yükseltebilen liderlerdir yenilikçi öğretmenler. Bu kitapta yenilikçi öğretmenin sınıfına teknolojiyi entegre etmesinde yol gösterici olacak 6 adım tanıtılıyor. Öğretmen senaryoları, iyi örnekler ve uygulamalar, stratejiler ve kaynaklarla sınıfların nasıl dönüştürüleceği anlatılıyor. Kitap; öğretmenin profesyonel kimliğini tanıması, geliştirmesi ve meslektaşlarına model olması konusunda onları adım adım cesaretlendiriyor. Kendi öğrenmelerine sahip çıkan, öğrenme tutkularının peşinden koşan ve liderlik eden öğrenciler yetiştirmek için öğretmenlere nasıl bir öğrenme ortamı kurgulayabilecekleri, onların yeteneklerini ve bireysel öğrenme ihtiyaçlarını nasıl keşfedebilecekleriyle ilgili ipuçları sunuyor... Burcu Aybat
152 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Teknolojiyi derse uygulamada başucu kitabım diyebileceğim harika bir kitap. Covid19'la birlikte canlı dersler hayatımıza girince, Eyvah, ne yapacağım? Demiştim. Önce Online7 ile tanıştım. Sonra Selçuk DOĞAN öğretmenimle ve bu harika kitapla. Teşekkür ederim. Gece gökyüzündeki dolunay gibi geldiniz.
152 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Teknoloji içerisinde doğan ve yetişen Z kuşağının, teknoloji kullanarak daha iyi öğrenmelerini sağlayacak ders planları tasarlamaya yardımcı olacak bir kitap olan "Öğretmen 2.0" ; hedef belirleme,hedef yazma konusunda da öğretmenlere yardımcı oluyor. Kitapta öğretmenlere ders içi etkinliklerde yardımcı olacak Web 2.0 uygulamaları ve bu uygulamalarla tasarlanan örnek ders planları da mevcut. Web 2.0 ile tasarlanan ders planlarının linkleri ve karekodları ile ders planları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Daha yaratıcı dersler tasarlamanız dileğiyle...
144 syf.
·9/10 puan
Teknolojiyi eğitim öğretim hayatına entegre etmek üzere çeşitli çalışmalarda bulunan Burcu Aybat’ın bu kitabı “Geleceği Kodlayanlar - İnovasyon Üreten Bir Nesil” adlı kitabının bir özeti gibi olmuş. Her cümlesinde öğretmenlere yeni bir bakış açısı ve motivasyon barındırıyor.
202 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir öğretmen olarak yeni nesille ilgili aslında bildiğim ama tekrar tekrar duymamda fayda duyacağım bilgi ve daha önemlisi günlük hayatta uygulayacağım uygulamalar var. Kitabın içeriğinde birçok uygulama adı var. Öğrencilerin teknoloji merakını kullanarak onları daha başarılı, daha yaratıcı yapabilecek ipuçları bolca mevcut. Bu kitaptan kitabı okurken de faydalandım ama daha önemlisi uygulamalardan faydalanacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Burcu Aybat
Unvan:
Yazar
Teknoloji entegrasyonu konusunda 15 yıldan fazla süredir Türkiye’nin önde gelen özel okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an Robert Kolejinde Eğitim Teknolojileri Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata eğitim teknolojilerinin entegrasyonu, öğretmenler için profesyonel gelişim ve liderlik programları, 1:1 laptop/tablet uygulamaları ve e-öğrenme bulunmaktadır. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek Adobe Eğitim Lideri’dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert, 2015 yılında Common Sense Certified Educator unvanlarını almıştır. 2011 yılında Türkiye’de 1:1 laptop/tablet programını ilk uygulayan okullardan biri olan Robert Kolejde 1:1 laptop/tablet programını başlatan ekipte görev aldı. Farklı okullarda ve branşta çalışan 150’den fazla öğretmenin Türkiye’deki eğitimi dönüştürmek adına birlikte hareket ettiği Egitimtek organizasyonunun eş kurucusudur. 20’den fazla okulda 1:1 laptop programının uygulanması ve profesyonel gelişim programının hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık yaptı. Son iki yılda 100’den fazla, farklı öğretmen grubuna eğitim teknolojilerinin kullanımı ve müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdi.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.